Amerika Kıtası Kupaları

COPA AMERICA (Güney Amerika)

2019 Brezilya

Bu yaz erkeklerde büyükler Dünya Kupası ya da Avrupa Şampiyonası yok ama dünya bu iki kupadan oluşmuyor. Kadınlar Dünya Kupası, 20 Yaş Altı Dünya Kupası ve şimdi de Copa America ile gündem yine de yoğun zaten. Bu kupalarayaz boyunca değinmeye devam edeceğiz.

Bugün Brezilya’da 2019 Copa America başlıyor. Adı Copa America ama aslında bilindiği üzere Güney Amerika Futbol Federasyonu (COMNEBOL)’na ait bir turnuva. COMNEBOL üyesi 10 ülke var ve bu ülkeler, Arjantin, Brezilya, Bolivya, Kolombiya, Paraguay,Peru, Şili, Uruguay, Venezuela ve Ekvador. Turnuva 1916’dan bu yana gelişen olaylara göre aralıklar hep değişen bir periyotta düzenlenmiş.

Önce bu yılki turnuvada neden Asya Şampiyonu Katar ve ikincisi Japonya var, onu netleştirelim. COMNEBOL 1993’den bu turnuvayı diğer bütün turnuvalarla paralel olması için en az 12 takım ile düzenlemesine karar verdi ve farklı ülkeleri diğer iki katılımcı olması için turnuvaya davet etti. 1993, 1995’de Meksika ve ABD, 1997’de Meksika ve Kosta Rika, 1999’da Meksika ve Japonya, 2001’de Meksika, Kosta Rika ve Honduras (Arjantin yoktu), 2004’de Meksika ve Kosta Rika, 2007’de Meksika ve ABD, 2011’de Meksika ve Kosta Rika, 2015’de Meksika ve Jamaika (Çin ve Japonya davet edildi, kabul etmedi). Bu turnuvalarda bu katılımcılar boş da geçmediler. 1993’de Meksika ikinci, 1995’de ABD dördüncü, 1997 ve 1999’da Meksika üçüncü, 2001’de Meksika ikinci, Honduras üçüncü, 2007’de Meksika üçüncü oldu.

2015 Turnuvası sonrası 2016’da ilginç bir turnuva araya girdi ve ilk kez kıta dışında ABD’de düzenlenen turnuvaya 10 COMNEBOL üyesi ile 6 CONCACAF üyesi Kosta Rika, Jamaika, Meksika, ABD, Haiti ve Panama katıldı. Bu turnuvada ise ABD dördüncülüğü elde etti.

Bu şartlar altında Kuzey ve Orta Amerika ağırlıklı olmak üzere ara ara Asya’dan da katılımcıların olduğu ilginç bir turnuva olduğunu görüyoruz. Bakalım başka kıtadan şampiyon çıkacak mı?

1993 öncesi nasıldı? Beşerli iki grup ve sonrasında ilk ikiler dörtlü final grubu… Bu kupaya değinmeye devam edeceğiz…

2019 Brezilya (Devam)

Yarı finalistleri belli olan Copa America’da devam edelim. Dünyanın en eski kıta organizasyonu diyebileceğimiz turnuvanın bu yıl 46.si düzenlendi. 1916’da Arjantin, Brezilya, Uruguay ve Şili’nin katılımı, Uruguay’ın galibiyeti ile başlayan turnuvanın şu an devam eden sonuncusunda bu dörtlüden üçü yarı finale kaldı. Sadece Uruguay, Peru’ya penaltılarla elendi.

Uruguay 15 kezle bu kupayı en çok kazanan ülke, 6 ikinciliği ve 7 üçüncülüğü var. Onu Arjantin 14 şampiyonlukla takip ediyor. Onların da 14 ikinciliği ve 4 üçüncülüğü var. Dünya Kupalarında bu iki ülkeye göre daha çok başarısı olan Brezilya kıta turnuvasında geride kalmış durumda. 2019’un ev sahibi Brezilya 8 kez kupayı evine götürdü ve 11 ikinciliği, 7 de üçüncülüğü bulunuyor.

Son iki kupanın şampiyonu Şili yine yarı finalde. Zaten tarihteki 2 şampiyonluğu da bunlar. Daha önce 4 ikincilik ve 5 üçüncülüğü vardı. Paraguay’ın da 2 şampiyonluğu var, 6 ikincilik ve 8 de üçüncülük elde etmiş durumdalar. Bu kupada Uruguay’ı eleyerek sürpriz yapan Peru da daha önce iki finalde iki şampiyonluk etmiş bir ülke, altı tane de üçüncülüğü var.Bolivya ve Kolombiya da birer kez kupaya uzandı. 10 COMNEBOL üyesi ülkeden kupaya uzanmayan iki ülke var: Ekvador ve Venezuela. Bu iki ülkenin finalleri bile yok.

Turnuvada yarı final eşleşmeleri Brezilya-Arjantin ve Şili-Peru şeklinde. Kupa tarihinde bu yarı final eşleşmelerinden çıkması muhtemel dört finalden sadece bir tanesi üç kez gerçekleşti. O da Şili-Arjantin. Onlardan ilkini 1955’de Arjantin kazanırken, son iki turnuvada Şili galip geldi. Diğer üç ihtimal daha hiç olmadı. Turnuva tarihinde en çok gerçekleşen final 12 tane ile Arjantin-Uruguay. Onu 10 taneyle Arjantin-Brezilya ve 5 taneyle Brezilya-Uruguay finalleri takip ediyor. Zaten 45 yılda 90 finalistten 68’i bu dominant üçlüden…

***

LIBERTADORES KUPASI (Güney Amerika)

Bu kulüpler Libertadores Kupası’nda en çok final oynayan kulüpler. Kırımızı renkli yıllar şampiyon oldukları yıllar.

İlk sırada Arjantin’den Boca Juniors geliyor, bu yılki finalle 11.finallerine çıkıyorlar ki daha önce 6 şampiyonlukları vardı. En başarılı oldukları dönemler 1970 ve 2000.ler gibi görünüyor.

İkinci sırada ise Uruguay’dan Penarol var; onlar 10 final oynamış ve 5 şampiyonluk elde etmiş. Onların da 1960 ve 1980.ler ön plana çıktıkları yıllar.

Üçüncü sırada Arjantin’den Independiente geliyor ki onların yedide yedi şampiyonluk gibi ilginç bir istatislikleri var.  1960 ve 1970.ler en iyi dönemleri gibi görünüyor. Boca bu sezon şampiyonluk sayısında onları yakayabilir.

Yine 7 final oynayan bir başka kulüp ise Paraguay’dan Olimpia ki onların 3 şampiyonluğu var. 1989-91 arası 3 yıl müthiş bir dönem olmuş.

Daha sonra 3 tane 6 final oynayan takım var: Görseldeki sırayla Nacional (Uruguay), Sao Paolo (Brezilya) ve River Plate (Arjantin). Üçünün de 3 şampiyonluğu var, ancak River Plate 4’e ulaşabilir. Nacional de bir diğer Uruguay takımı Penarol gibi geçmişte, 1960 ve 1970.lerde ön planda görünüyor. Sao Paolo ve River Plate biraz daha dağınık finallere sahip.

5 final oynayan iki takım ise Estudiandes (Arjantin) ve Gremio (Brezilya). Estudiandes de 4 şampiyonluk ile yüksek bir yüzdeye sahip. Onların 1968-71 arası müthiş dönemleri var. Gremio dağınık bir final zamanına sahip ancak son şampiyonlar.

4 final oynayan takımlar ise görseldeki sırayla Kolombiyalı America de Cali ve Brezilyalılar Palmeiras, Santos ve Cruzerio. İçlerinde America dört finali de kaybetti ki üçü 1985-87 arasında üst üste.

Son dönemler Arjantin ve Brezilya ağırlıklı geçti.. 1960’dan bu yana Arjantin takımları 36 finalde 25 şampiyonluk aldı. Brezilya 33 finalde 18 şampiyonluk ve Uruguay 16 finalde 8 şampiyonluk ile onu takip ediyor. Kolombiya takımları 10 finalde 3, Paraguay takımları 8 finalde 3, Şili takımları 6 finalde 1, Ekvador takımları 4 finalde 1 şampiyonluğa ulaştı. Peru’nun 2 finali var. Bolivya ve Venezuella ise 59 yılda hiç finale ulaşamayan ülkeler. Meksika geçmişte bu kupaya katılmış ve 3 final elde etmiş.

***

1988 Copa Libertadores

Avrupa’daki kupa finalleri Mayıs ayında gerçekleşirken Güney Amerika’da Ekim ya da Kasım ayında olur. Güney Amerika’nın için o sezon en büyüğünü belirleyen Copa Libertadores Kupası finalinin ikinci ayağı bugün iki ezeli rakip River Plate ile Boca Juniors arasında gerçekleşecek ve kupa sahibini bulacak. Kupa detaylarını ve geçmişte neler olduğunu daha önce paylaşmıştım.

1988’de Avrupa’nın en büyüğü PSV Eindhoven oldu. Peki Güney Amerika’da kim oldu?

O sezon yarı finallerden birisinde iki Arjantin takımı karşılaşmış ve Newell’s Old Boys, San Lorenzo’yu her iki karşılaşmada da yenerek finale yükselmişti. Diğer yarı finalde ise Uruguay’ın Nacional takımı Kolombiya’nın America de Cali takımını 1-0 ve 1-1’lik sonuçlarla geçmişti.

Finalde Arjantin’deki ilk karşılaşmada 1-0 Newell’s Old Boys galip gelirken ikinci karşılaşmada Nacional; Roberto Sensini, Gabriel Batistuta gibi isimleri kadrosunda bulunduran güçlü rakibini 3-0 yenerek kupayı uzanmıştı. O dönemler Uruguay takımlarının dönemiydi ve bir önceki sezon da Penarol kupaya uzanmıştı.

Nacional (Uruguay): Seré, Pintos Saldaña, Revelez, De León, Soca, Y Lemos, Cardaccio, Ostolaza, E Vargas (54′ D Carreño), J De Lima; W Castro (11′ Morán). TD: Roberto Fleytas.

Newell’s Old Boys: Scoponi, Llop (46′ V Ramos), Theiler, Pautasso, Sensini, Martino, D Franco, J J Rossi, Alfaro (46′ Almirón), Gabrich, Batistuta. TD: Yudica

***

1989 Copa Libertadores

1989’da Avrupa’da neler olduğuna baktık. Peki Güney Amerika’nın en büyüğünü belirleyen  Copa Libertadores Kupası’nda neler olmuştu. Finale Kolombiya’nın Atlético Nacional Medellin ve Paraguay’ın Olimpia Asuncion takımları çıkmıştı. Paraguay temsilcisi daha önce Brezilya, Arjantin ve Uruguay temsilcileri dışında bu kupada şampiyonluğa (1979) ulaşmış tek kulüptü. Kolombiyalılar da karanlık Pablo Escobar’ın ülkesinde futbola yaptığı büyük yatırımlarla finale kadar gelmeyi başarmıştı.

İlk turda dört takımlı gruplar ikili ülkeler bazında yapılıyordu. Olimpia Asuncion, Şili – Paraguay grubunda Şili temsilcisi Cobreloa ve vatandaşı Sol de America’nın ardından üçüncü olarak tur atlamıştı. Atlético Nacional ise Kolombiya-Ekvador grubunda vatandaşı Millonarios Bogotá’nın ardından ikinci sırada yer alarak tur atlamıştı.

İkinci turda elemeler başladı ve deplasman golü uygulaması yoktu. Olimpia Asuncion, Boca Juniors (Arjantin)’i 2-0 / 3-5’lik karşılaşmaların sonunda penaltılarla elemişti ve Atlético Nacional ise yine Arjantin’den Racing Club’u 2-0 / 1-2 ile geçmişti. Çeyrek finalde her iki takım da ilk turda aynı grupta oldukları vatandaşları ile eşleşti. Olimpia Asuncion – Sol de América eşleşmesinde 2-0 / 4-4 gibi çılgın sonuçlarla Olimpia üstünlük sağlamıştı. Atlético Nacional ise Millonarios Bogotá’yı karşısında 1-0 / 1-1 ile geçmişti. İlk turun mağlupları bu sefer galipti.

Olimpia Asuncion, yarı finalde Brezilya’dan Internacional’i 0-1 / 3-2 sonrasında penaltılarla geçerken Atlético Nacional ise Uruguay’ın Danubio takımını 0-0 ve 6-0 ile elemişti. Finalde her iki karşılaşma karşılıklı 2-0 biterken penaltılarda 5-4 galip gelen Atletico Nacional kupayı ilk kez Kolombiya’ya getirmişti.

Fotoğraftaki Atletico Nacional kadrosundan Dünya Kupası’nda 10 isim vardı ve Andres Escobar, Gildardo Gomez, Luis Fernando Herrera, Leonel Alvarez ve tabii efsane kaleci Rene Higuita gibi isimler kupada oynadı.

***

1990 COPA LIBERTADORES

1990’da Avrupa’da neler olduğuna baktık. Peki Güney Amerika’nın en büyüğünü belirleyen  Copa Libertadores Kupası’nda neler olmuştu.

İlk turda dört takımlı gruplar ikili ülkeler bazında düzenleniyordu. Yani bir grupta komşu iki ülkeden ikişer takım yer alıyordu. Bu ülkeler de şöyle gruplanmıştı: Ekvador-Bolivya, Şili-Peru, Uruguay-Venezuela, Brezilya-Paraguay. Arjantin takımları da Kolombiya takımları ile eşleştirilmişti; ancak Kolombiya’da uyuşturucu baronlarına yönelik operasyonlara paralel onlarla direkt ilişkili kulüpler de turnuvadan men edilmişti. Sadece Atletico Nacional bir önceki şampiyon olarak ikinci turdan itibaren turnuvaya davet edildi; ancak ceza olaeak karşılaşmalarını Şili’de oynayacaktı.

İkinci turda elemeler başladı ve deplasman golü uygulaması yoktu. Elemelerden itibaren komşu ülke uygulaması bitse de çeyrek finalde iki Ekvador takımı Emelec ile Barcelona, iki Arjantin takımı River Plate ile Independiente birbiriyle eşleşti; bu durumda ilk tur da düşünülünce dört karşılaşma oynamış oldular. Diğer çeyrek finallerde Paraguay’ın Olimpia Asuncion ile Şili’nin Universidad Catolica ve Brezilya’nın Vasco da Gama ile Kolombiya’nın Atlético Nacional takımları eşleşmişti. Kolombiya’ya birçok ceza verilmişti, ama çeyrek final karşılaşmasında hakem silahlı kişiler tarafından tehdit edilmişti.

Olimpia Asuncion, yarı finalde Atletico Nacional’i 2-1 / 2-3 sonrasında, Barcelona ise River Plate’i 1-0 ve 0-1 sonrasında penaltılar ile elemişti.

Böylece finalistlerden birisi bir önceki sezon finalde Kolombiya’nın Atlético Nacional Medellin takımına kaybeden Paraguay’ın Olimpia Asuncion takımı olmuştu. Diğer finalist ise Ekvador’un Barcelona takımıydı. İlk karşılaşmayı 2-0 kazanıp, ikinci karşılaşmada 1-1 beraberliği koparan Olimpia 1979’dan sonra tarihteki ikinci şampiyonluğunu elde etti.

Olimpia’nın efsane kalecisi, penaltı canavarı olarak bilinen 42 yaşındaki Ever Almeida ise 1973’den bu yana takımının kalesini koruyordu ve aynı zamanda 1985’e kadar da milli takım kalecisiydı. 2.kez Libertadores şampiyonu olarak takip eden günlerde futbola veda edecekti.

2019 COPA LIBERTADORES

2019 Copa Libertadores’de yarı finallere gelindi. Bu kupaya daha önce başarılı olanlar bazında değinmiştik. Peki bu yıl format nasıldı ona bir bakalım. Kupanın mevcut halinde COMNEBOL üyesi 10 ülkeden 47 takım farklı aşamalarda kupaya katılarak turnuvaya devam ediyor.

Brezilya 7, Arjantin 6 ve diğer ülkeler 4 takımla ve onlara ilave olarak bir önceki Libertadores ve Sud Americana Kupaları şampiyonları turnuvada yer alıyor. Her ülke takımlarını farklı şekillerde seçerken Apertura (Açılış) ve Clausura (Kapanış) turnuvaları olarak adlandırılan yarım sezonluk turnuvaları kazanarak ya da ülkelerin tam sezonluk liglerinde en üst sırada bitirererek Copa Libertadores’e katılım söz konusu olabiliyor. Apertura ve Clausura’dan seçim  formatını kullanan ülkeler Bolivya, Ekvador, Kolombiya, Paraguay, Peru bu iki ligden birisinden ya da her ikisinden ya da hem birinden hem de her ikisinin toplamında katılımcıyı belirleyen ülkeler var. Arjantin, Brezilya, Şili, Uruguay ve Venezuela Apertura ve Clausura formatı yerine Avrupa lig formatını kullanıyor. Yani Güney Amerika’da her zamanki gibi kaos var 😊

İlk turda Bolivya, Ekvador, Paraguay, Peru, Uruguay ve Venezuela’dan dördüncü takımlar oynarken ikinci turda buradan gelen üç takıma Brezilya’dan 3, Kolombiya’dan 2 ve diğer 8 ülkeden birer takım katılıyor. 16 takımdan tur atlayan 8 tanesi bir tur daha oynuyor ve 4 tanesi gruplara kalırken onlara Brezilya ve Arjantin’den kalan beşer takım ve diğer 8 ülkeden ise kalan ikişer takım katılıyor. Yine grup aşamasında bir önceki Libertadores ve Sud Americana Kupaları şampiyonları da yer alıyor.

32 takım dörderli 8 gruba ayrılıyor ki gruplarda dört torba belirlenirken son 10 sezondaki Libertadores performansları, 1960 ve bir önceki sezon arasındaki Libertadores performansları, son 10 yıldaki yerel lig  performanslarının hepsi dikkate alınıyor. Gruplar sonrasında da 2.Tur, Çeyrek Finaller, Yarı Finaller ve Final çift karşılaşmalı oynanıyor. Bu seneki yarı finallerden birisinde Brezilya’dan Gremio ve Flamengo karşı karşıya gelirken diğerinde geçen yılın finalisti iki ezeli rakip oynuyor: Arjantin’den River Plate ve Boca Juniors.

***

2019 COPA LIBERTADORES 2

Copa Libertadores’in 60 yılının genel değerlendirmesi yapmış, 1980’lerdeki detaylarını hatırlamış, mevcut statüsünü açıklamış ve tabii bu sezon yarı finale kadar neler olduğuna bakmıştık.

Haftasonunda bu sezonun şampiyonu belli oldu. Flamengo ve River Plate finaldeydi. River Plate’in bu, 7.finaliydi. Sonuncusu geçen yıl olmak üzere 4 tane de şampiyonlukları var. En çok final oynayan kulüpler arasında 3.sırayı vatandaşı Independiente ve Paraguay’dan Olimpia ile paylaşıyorlar. Birinci sırada 11 finalle Boca Juniors, ikinci sırada ise 10 finalle Uruguay’dan Penarol var. River Plate en çok şampiyon olan kulüpler arasında ise 4.sırada; Independente 7 şampiyonlukla birinci sırada, Boca Juniors 6, Penarol 5 şampiyonluk sahibi. Peki Flamengo? Onların ikinci finalde ikinci şampiyonlukları; ancak ikincisi için tam 38 yıl beklediler. O zaman finalde Şili’den Cobreloa’yı 3 karşılaşmada geçerlerken toplamda attıkları 4 golü de yıldızları Zico kaydetmişti. Bu sefer tek karşılaşma olarak oynanan finalde golleri atmak son dakikada Gabriel Barbosa’ya düştü.

River Plate, Arjantin’in bu kupa tarihindeki en başarılı 3.kulübü olurken Flamengo, Brezilya’nın 6.kulübü. En başarılısı Sao Paolo ve 6 final 3 şampiyonlukları var; yarı finalde elenen Gremio ise 5 finalde 3 şampiyonluğa ulaşmış durumda. Peki toplamı da hatırlayalım 60 yıl içinde Brezilya’dan 10 farklı kulüp 34 final oynayıp 19 şampiyonluk elde ederken Arjantin’den 8 farklı kulüp 37 final oynayıp 25 şampiyonluk elde etmiş durumda ki 29 final 4 kulüpte toplanmış durumda. Brezilya kulüplerinde finaller kulüpler arasında biraz daha dengeli dağılmış.

Peru’nun başkenti Lima’daki görseldeki Estadio Monumental’deki finalde iki takımın kalesinde iki tecrübeli isim vardı, River Plate’de 33 yaşındaki Franco Armani ve Flamengo’da ise 34 yaşındaki Diego Alves. Valencia’da uzun yıllarını geçiren Alves dışında Felipe Luis, Rafinha ve kaptan Diego gibi hepsi 34 yaşında olan Avrupa tecrübeli oyuncular Flamengo kadrosundaydı. Bir de hep Brezilyalılar Portekiz’e giderken bu sefer bir Portekizli takımın başındaydı; Jorge Jesus.

***

CONCACAF Gold Cup (Kuzey ve Orta Amerika)

Nasıl Başladı?

Confederation of North, Central American and Caribbean Association Football, yani CONCACAF iki farklı federasyonun bir araya gelmesi ile 1961’de kuruldu. Bu iki federasyon 1938’de kurulmuş olan ve Orta Amerika ile Karayipler ülkelerini kapsayan Confederación Centroamericana y del Caribe de Fútbol (CCCF) ile 1946’da kurulmuş olan ABD, Kanada, Meksika ve Küba’yı kapsayan the North American Football Confederation (NAFC)‘dı.

13 ülke ile kurulmuş olan federasyonda çok az ülke olduğu düşünülebilir, ancak şu an tam 41 üyesi var. Kuzey Amerika’dan gelenleri saydık. Orta Amerika’dan 7 ülke var: Belize, Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua ve Panama. Asıl sayı Karayipler bölgesinden, irili ufaklı tam 28 ülke var buradan. İlginç olan ise aslında Güney Amerika ülkeleri olan ancak kültürel ve coğrafi olarak Karayiplere daha yakın bağımsız Guyana ve Surinam ile and Fransız sömürgesi French Guyanası da bu federasyon içinde.

Peki bunlardan neden bahsettik. Güney Anerika’da COPA AMERICA devam ederken bu tarafta da GOLD CUP var. 1991’den bu yana GOLD CUP var, ama turnuvanın tarihi 1963’e dayanıyor. Daha önce de iki ayrı federasyonda yerel turnuvalar var. 1963’de ilk şampiyon Kosta Rika. Bunlar genelde 6 ülkenin katıldığı küçük turnuvalar. Daha sonra Meksika, Guatemala, Haiti gibi, şampiyonlar var ve iki yılda bir düzenlene turnuva ile yılına göre Dünya Kupası’na katılacaklar da belirlendi

1991’de turnuva, GOLD CUP adını aldı ve daha organize bir hale geldi. ABD’de düzenlenen ilk turnuvada ev sahibi yanı sıra bir önceki şampiyon Kosta Rika; Kuzey Amerika’dan Kanada ve Meksika eleme oynamadan; Orta Amerika elemelerinden Honduras ve Guatemala; Karayipler elemelerinden Jamaika ve Trinidad&Tobago katıldı. İlk şampiyon finalde penaltılarda Honduras’ı yenen ev sahibi oldu. Bu ilginç federasyon ve turnuvaya devam edeceğiz.

***

1991 Sonrası

İlk paylaşımda CONCACAF Gold Cup’ın 1991’de başladığına değinmiştim. İki ya da üç yılda bir düzenlenen turnuvanın bu yıl 15.si oynanıyor. İlk şampiyon ABD ve Meksika hem bütün turnuvalarda yer alırken hem de biri hariç bütün turnuvalarda ikisi şampiyon oldu. Meksika’nın 7, ABD’nin 6 şampiyonluğu var; araya tek giren ülke ise Kanada. 1991 öncesinde ise Kosta Rika, Honduras, Guatemala ve Haiti’nin de şampiyonlukları var. 1991 sonrasında ise Haiti dışındakiler birçok derece elde etti ki onlara Panama, Jamaika’yı da eklemek gerek.  Jamaika son iki turnuvanın ikincisi.

ABD ve Meksika dışında tek Gold Cup şampiyonu Kanada 2000 yılındaki finalde Kolombiya’yı yendi. Kolombiya’nın ne işi var diye sorduğumuzda Copa America ile benzer sebeplerle olduğunu görüyoruz. 14 turnuvada Brezilya 3 kez (23 yaş altı takımıyla), Kolombiya 3 kez, Güney Kore 2 kez, Peru, Ekvador ve Güney Afrika 1 kez yer aldı. Bu ülkeler (Ekvador ve Güney Afrika hariç) şampiyon olamasa da ikincilik, üçüncülük, dördüncülük gibi dereceler elde etti. Yine turnuvada federasyon üyesi zayı8f ülkelerden katılım sağlamak yerine dışarıdan daha güçlü ülkelerin davet edilmesi söz konusu. Amerika kıtası organizasyonları çok farklı…

Gold Cup’da 1993 ve 1996’da iki kez üst üste şampiyon olan Meksika’nın kalesinde Jorge Campos vardı. Bu iki turnuvada Meksika, 9 karşılaşmada toplam 37 gol atarken kalesinde sadece 2 gol görmüştü.

***

2019 Gold Cup

Kuzey ve Orta Amerika Kupası’nın yani Gold Cup’ın hikayesinden geçtiğimiz günlerde bahsetmiştim. Bu yıl gerçekleşen ve ABD, Kosta Rika ile Jamaika’nın birlikte düzenlediği kupada yarı finalistler belli oldu: Haiti-Meksika ve Jamaika-ABD.

Haiti’nin 1963-1991 arasındaki Gold Cup olmadan önce şampiyonluğu var ve bu kupada da önemli performanslar gösterdiler ve grup aşamasında Kosta Rika ile çeyrek finalde Kanada da dahil olmak üzere dört  karşılaşmanın dördünü de kazanarak yarı finale geldiler. Eski bir Fransa sönürgesi olan ülkenin milli takımında oyuncularının büyük kısmı Fransa ve Belçika’da oynuyor. Arjantin ve Brezilya’da oynayan oyuncuları da var.

Meksika 1991 sonrasında 14 turnuvada 7 şampiyonlukla en çok şampiyon olan ülke. Grupta üç karşılaşmasını da kazanan Meksika 13 gol atarak geldiği çeyrek finalde Kosta Rika ile eşelşti. 1-1 biten karşılaşma sonunda penaltılarda yarı finale yükselerek Haiti’nin rakibi oldu.

Jamaika, ilk turu 1 galibiyet ve 2 beraberlikle biraz zorlanarak geçti. Son iki turnuvada final oynayan ve ilkinde Meksika, ikincisinde ABD’ye kaybeden Karayiplerin futboldaki önemli temsilcisinin birçok oyuncusu ABD’de oynuyor. İngiltere başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde oynayan oyuncuları da var, hatta ülkemizde geçen sezonun ikinci yarısında Ankaragücü’nde oynayan Dever Orgill de kadroda ve turnuvada 2 gol kaydetti.

Jamaika’nın yarı finaldeki rakibi ise geçen turnuvada finalde kaybettiği ve birçok oyuncusunun kulüp takımlarında oynadığı ABD. ABD, Meksika ile birlikte turnuvanın en başarılı ülkesi ve 1991’den bu yana 14 turnuvada 6 şampiyonluk elde etmiş durumda. ABD yarı finale bütün karşılaşmalarını kazanarak geldi ve bunu yaparken 12 gol attı ve kalesinde gol görmedi. Yine Ankaragücü’nde geçen sezonun ikinci yarısını kiralık geçiren Tyler Boyd da şu ana kadar yarı finalde rakibi olacak Orgill gibi 2 gol kaydetti.

Bakalım şu ana kadar kalesinde gol görmeyen ABD kalecisi Zack Steffen yarı finalde de aynı başarıyı gösterecek mi? Columbus Crew oyuncusu Steffen 24 yaşında ve 8 Temmuz’dan itibaren Manchester City kadrosunda yer alacak.

***

2019 Gold Cup (Devam)

Dün 3 final olduğundan bahsetmiştim ki zaten bir süredir Avrupa dışındaki organizasyonlara bol bol değiniyoruz.

Bu finallerden Gold Cup olanında yani Kuzey ve Orta Amerika Kupası Finali’nde Meksika – ABD’yi 1-0 yenerek 15. turnuvada 8.şampiyonluğunu elde etti. ABD 6 şampiyonlukta kaldı. 1 tane de Kanada’nın olduğunu hatırlayalım.

Turnuvada Meksika kalecisi Guillermo Ochoa Altın Eldiven ödülünü aldı. Ochoa, daha önce bu kupada 2009 ve 2015’de şampiyonluk yaşadı. Aslında muhtemelen 2011’de de yaşayacaktı, ancak ilk karşılaşmalar sonunda yapılan doping testlerinde 4 arkadaşıyla birlikte clenbuterol diye bir madde bulunduğu için turnuvanın devamında oynayamamıştı. Onun yerine Alfredo Talavera turnuvaya devam etti.

Gold Cup’da daha önce bu ödülü kazanan kaleciler:

2000: Craig Forrest, Kanada

2002: Lars Hirschfeld, Kanada

2003: Oswaldo Sanchez, Meksika

2005: Jaime Penedo, Panama

2007: Franck Grandel, Guadeloupe

2009: Keylor Navas, Kosta Rika

2011: Noel Valladares, Honduras

2013: Jaime Penedo, Panama

2015: Brad Guzan, ABD

2017: Andre Blake, Jamaika