1980.lerde İngiltere Lig ve Kupaları

Şu an İngiltere Lig Kupası (League Cup) olarak bildiğimiz kupa, 1981-86 yılları arasında 5 sezon boyunca Süt Kupası (Milk Cup) ismiyle oynanmıştı. Peki neden Süt Kupası? Çünkü kupanın sponsoru, İngiltere Süt Pazarlama Kurulu olmuştu. Daha önce hikayesini anlattığımız 1981-82 sezonunda kupaya ulaşan Liverpool, hem Lig Kupası hem de Süt Kupası olarak iki kupa kazanmıştı. Daha sonraki sezonlarda sadece bir adet kupa verilecekti.

Burada bu kupaların hikayesi yanı sıra o dönemlerde İngiltere futbolunun kısa özeti yer alacak. Bu kupa karşılaşmaları yanı sıra Avrupa Kupalarına da damga vuran İngiliz futbolu ülke olarak çok uzak olsa da o yıllarda hep hayatımızın içindeydi.

***

1980-81 İngiltere Süt Kupası 

Final: Liverpool – West Ham United

Ülkemizde de çok popüler olan Süt Kupası Finali’nin statüsü gereği ilk karşılaşmada penaltılara gidilmiyor ve cumartesi oynanan bu karşılaşmayı takip eden çarşamba günü tekrarı oynanıyordu. Ülkemizde genelde sadece cumartesi günü karşılaşmaları yayınlanıyordu. İlk karşılaşma 1-1 berabere tamamlanmıştı.

İkinci karşılaşmada o dönemlerin ünlü takımı Liverpool, 2-1 galip gelerek kupaya uzanmıştı. Asıl ilginç olan West Ham United’ın bir ikinci lig takımı olmasıydı ve o sezon açık ara farkla şampiyon olup birinci lige çıkmışlardı.

O sezon ligde Aston Villa şampiyon olurken onun şampiyonluğundan daha sürpriz olan Liverpool’un ligde beşinci sırada yer almasıydı. Liverpool, Lig (Süt) Kupasının yanı sıra Şampiyon Kulüpler Kupasını alırken Ipswich Town da UEFA Kupasını kazanmıştı.

***

1981-82 İngiltere Süt Kupası 

Final: Liverpool – Tottenham Hotspur

O dönemin her zaman zirvede olan takımı Liverpool ve bugün olduğu gibi yine iyi takımlarından Tottenham.

Tottenham oyuna iyi başlayacak ve fotoğraftaki Archibald’ın golüyle öne geçecekti. Bu pozisyonda kaleci Grobbelear ve Liverpool savunma oyuncuları çaresizdi. Golü atan Archibald ilerleyen yıllarda Barcelona’da oynayacak olan ünlü bir İskoç oyuncuydu; onu Milliyet Çocuk dergisindeki Şimşek Santrfor Kai’ye benzetirdim ve onun gibi Barcelona’ya transfer olmuştu.

Karşılaşmanın kalan dakikaları neredeyse Liverpool ile Tottenham kalecisi Ray Clemence arasında geçecekti. 87.dakikaya kadar dayanan  Clemence o dakikada İrlandalı Roy Whelan’ın golüne engel olamayacak ve uzatmaya gidilecekti.

Clemence o dönemlerde neredeyse dönüşümlü olarak Peter Shilton ile İngiltere milli takım kalesini korumaktaydı. Ülke ve bahsi geçen ülkenin futboldaki liderliği sebebiyle hatta dünya Shilton’cılar ve Clemence’ciler olarak ikiye ayrılmıştı.

Normal süresi 1-1 biten karşılaşmanın uzatma dakikalarında yine Ronnie Whelan’ın golü ile Liverpool 2-1 öne geçecekti. Daha sonra yüklenen Tottenham arka tarafı bomboş bırakınca son dakikalarda üçüncü golü atmak Galli Ian Rush’a düşecekti. Ligde de şampiyon olan Liverpool Lig Kupasına da uzanmıştı.

Karşılaşmada dört golü İskoç, İrlandalı ve Galli oyuncular atmıştı, İngilizlere fırsat kalmamıştı 🙂

O dönemde bir önceki şampiyon kendi liginde şampiyon olmasa bile Şampiyon Kulüpler Kupasına katılıyordu. O sezon bu şekilde kupaya katılan Liverpool çeyrek finalde elenmişti. Bu sefer Şampiyon Kulüpler Kupasını ligde ancak onbirinci sırada yer bulabilmiş olan bir önceki sezonun sürpriz lig şampiyonu Aston Villa kazanmıştı. Demek ki neredeyse bütün enerjilerini Avrupa’ya vermişlerdi.

***

1982-83 İngiltere Süt Kupası 

Final: Liverpool – Manchester United

Manchester United oyuna iyi başlayacak o dönemin yıldız oyuncusu Kuzey İrlandalı Norman Whiteside’ın golüyle ilk yarıyı önde kapatacaktı.  Son on beş dakikaya girilirken Alan Kennedy’nin golüyle Liverpool karşılaşmayı uzatmaya taşıyordu.

Uzatmalarda İrlandalı Ronnie Whelan’ın golüyle Liverpool 2-1 ile üçüncü kez üst üste kupaya uzanıyordu. Bu pozisyonda United kalecisi Gary Bailey’e bu güzel pozu vermek kalmıştı. Whelan bir önceki finalde olduğu gibi yine golünü atmıştı.

O sezon ligde de Liverpool şampiyon olurken, Watford ikinci, Liverpool’un Lig Kupası finalinde yendiği Manchester United üçüncü, Tottenham Hotspur dördüncü, Aston Villa beşinci olmuştu.

FA Cup’ı ise finalde Brighton&Howe Albion’ı geçen Manchester United kazanacaktı.

İngiliz takımları Avrupa Kupaları’nda ise Liverpool ve Aston Villa ile iki çeyrek finalden başkasını göremeyecekti, o dönemler için bu, büyük başarısızlıktı.

***

1983-84 İngiltere Süt Kupası 

Final: Liverpool – Everton

İki ezeli rakip Liverpool – Everton karşılaşma öncesinde ve sonrasında da dostluk görüntüleri içindeydi.

Üst üste kupayı 3 kez kazanan Liverpool’un karşısına bu sefer Everton çıkmıştı. Liverpool bakalım 4.kez kazanacak mıydı?

Her yıl mart ayında iple çektiğim finalin ilk karşılaşmasının normal süresi ve uzatmaları 0-0 tamamlanmıştı. Kupanın statüsü gereği penaltılara gidilmeyince bu beraberlik sonucunda takip eden Çarşamba günü ikinci karşılaşma oynanmış ve Liverpool Graeme Souness’ın golüyle 1-0 kazanarak üst üste dördüncü kez kupaya uzanmıştı. Kaleci Big Nev (Neville Southall), kaptanın golü karşısında çaresizdi.

Liverpool ligde de şampiyon olurken Southampton ikinci, Nottingham Forest üçüncü sırada yer almıştı. Tottenham Hotspur ligde sekizinci sırada yer alırken UEFA Kupasını kazmıştı. İngiltere yine Avrupa Kupasız bir sezon geçirmemişti. Manchester United Kupa Galipleri Kupasında, Nottingham Forest de UEFA Kupasında yarı final oynamıştı.

O sezon Chelsea 2.Ligde şampiyon olarak 1.Lige dönerken bir önceki sezon küme düşmüş olan Manchester City tekrar çıkmayı başaramamıştı.

***

1984-85 İngiltere Süt Kupası 

Norwich City – Sunderland

Tam dört sezon sonra ilk kez finalde Liverpool yoktu.  O sezon birlikte küme düşecek olan Norwich City ve Sunderland kupada finale gelmişlerdi. Norwich City, Gordon Chisholm’un kendi kalesine attığı golle kupaya uzanmıştı. O gün Norwich kadrosunda daha sonra Manchester United formasıyla izleyeceğimiz Steve Bruce da vardı. Norwich kalesinde ise Chris Woods oynamıştı.

Chris Woods, 1959 yılında dünyaya gelmiş ve Nottingham Forest’de futbola başlamıştı. 17 yaşından itibaren 3 yıl boyunca  önce John Middleton sonra da Peter Shilton’ın yedeği olarak beklemişti. Daha sonra Quenns Park Rangers’a geçerek oynamaya başlayan Woods iki sezon sonra ismini duyurmaya başlayacağı Norsich City’ye transfer olmuştu. 1986 yılına kadar burada oynarken küme düşen takımını tekrar birinci lige çıkartmış ve daha sonra da Graeme Souness tarafından Glasgow Rangers’a transfer edilmişti. Rangers’daki lig ve kupa şampiyonlukları ile dolu 5 sezon sonrası 1991 yılında yine 5 sezon oynayacağı Sheffield Wednesday’a geçmişti.

Woods, kariyerinin ilk yıllarında olduğu gibi milli takımda da Norwich yıllarından başlayarak önce Shilton’ın yedeği olmuş sonra da 43 kez milli takım kalesini korumuştu.

O gün Sunderland kalesinde de Sheffield Wednesday, Sunderland ve Manchester United kalesinde yaklaşık 500 kez forma giymiş olan Chris Turner oynamıştı.

Ligde Everton şampiyon olurken Liverpool ikinci, Tottenham Hotspur üçüncü sırada yer almıştı. Everton, Kupa Galipleri Kupasını kazanırken Liverpool da Şampiyon Kulüpler Kupasında final oynamıştı. Tottenham Hotspur ve Manchester United ise UEFA Kupasında çeyrek final oynamıştı. MancHester City ise Oxford United ve Birmingham City ile birlikte 1.Lige çıkmayı başarmıştı.

***

1985-86 İngiltere Süt Kupası 

Oxford United – Queens Park Rangers

1985-86 Sezonu İngiltere Lig Kupası ya da o zamanki adıyla Süt Kupası finalinde Oxford United ve Queens Park Rangers karşı karşıya gelmişti. Queens Park Rangers, bir Londra takımıydı ve 1960.larda bu kupayı bir kez kazanmıştı. Oxford United’ın e o sezon en üst lig olan 1.Lig’de de ilk sezonuydu; hatta bir önceki sezon da 3.Lig’de şampiyon olarak iki sezonda iki lig atlamıştı. Bu finale kadar hiç final tecrübesi de olmamıştı.

Yarı finalde Queens Park Rangers kupaların gediklisi Liverpool’u 2-2 ve 1-0’lık sonuçlarla elerken Oxford United, Aston Villa engelini 2-2 ve 2-1 sonuçlarla geçmişti. 90.000 kişinin izlediği finalde ilk yarıdaki bir, ikinci yarıdaki iki golle ve 3-0’lık net bir sonuçla Oxford United kupaya uzanarak tarihindeki en büyük başarıyı elde etmişti. O gün sahadaki oyuncuların hepsi o dönemler için gayet doğal olarak İngiliz, İrlandalı ve Galliydi.
Fotoğrafta Trevor Hebberd, Paul Barron’ın kalesine ilk golü gönderiyor.

O sezon ligde Liverpool şampiyon olurken ve yine bir Liverpool şehri takımı olan Everton ikinci sırada yer almıştı. Bu iki takım aynı zamanda FA Cup finali oynamış ve Liverpool 3-1 ile ligden sonra bir kez daha ezeli rakibi Everton’a üstünlük sağlamıştı .

O dönemde Avrupa Kupalarının en başarılı ülkesi olan İngiltere’nin bir önceki sezon Liverpool-Juventus Şampiyon Kulüpler Kupası finalinde olanlar sebebiyle aldığı 5 yıllık cezası sebebiyle alanı diğer Avrupa ülklerine bıraktığı ilk sezondu. Not olarak Liverpool olayın faili olarak 6 sezon ceza almıştı. Bu cezanın sonunda kurulacak olan Premier League ile İngilizlerin dönüşü çok farklı olacaktı.

***

1986-87 İngiltere Lig Kupası 

Arsenal – Liverpool

1986-87 Sezonu İngiltere Lig Kupası, 5 yıl sonra Süt Kupası’ndan tekrar Lig Kupası’na dönmüştü.  Lig Kupası finalinde Arsenal ve Liverpool karşı karşıya gelmişti. Liverpool o yıllarda her zaman bu seviyelerin takımıyken Arsenal uzun biir aradan sonra ilk kez bu noktaya ulaşmıştı.

Yarı finalde Liverpool, Southampton 0-0 ve 3-0’lık sonuçlarla elerken Arsenal, Tottenham Hotspur engelini 0-1 ve 2-1’in devamında üçüncü karşılaşmada 2-1 kazanarak geçmişti. İngiltere’de gol averajı uygulaması yoktu. Wembley’de yaklaşık 100.000 kişinin izlediği finalde Ian Rush ilk golü kaydetmişti, ancak daha sonra 30 ve 83.dakikalarda Nicholas’ın golleri ile 2-1 galip gelen Arsenal kupaya uzanmıştı. Ian Rush’un gol attığı bir karşılaşmada Liverpool ile kez kaybetmişti. Arsenal’in ilk Lig Kupasıydı.

O sezon ligde Everton açık ara şampiyon olurken ve ezeli rakibi Liverpool ikinci sırada yer almıştı. FA Cup finalinde Coventry City, Tottenham Hotspur’u 3-2 ile geçerek şampiyonluğu elde etmişti.  Ligde LOndra takımları Tottenham Hotspur üçüncü, Arsenal dördüncü olmuştu. İkinci ligden gelen Norwich City ve Wimbleden 5.ve 6.sırada yer alırken; Leicester City, Manchester City ve Aston Villa lige veda etmişti. Derby County ve Portsmouth ise o sezon 1.Lig’e yükselmeyi başarmışlardı.

İngiltere’nin 1985 yılındaki Liverpool-Juventus Şampiyon Kulüpler Kupası finalinde olanlar sebebiyle aldığı 5 yıllık cezanın ikinci sezonu da tamamlanmıştı.  Liverpool olayın faili olarak 6 sezon ceza almıştı.

***

1987-88 Sezonu

FA Cup Final / Wimbledon – Liverpool

Blogda ve sayfada Avrupa Kupaları ve diğer kupalarda 1987-88 Sezonundayız. Daha önce hep Lig Kupası üzerinden İngiltere’den bahsederken o sezon FA Cup finaline değinmek istiyorum. Finalde Wimbledon ve Liverpool karşı karşıya gelmişti. Liverpool o yıllarda her zaman bu seviyelerin takımıyken Wimbledon o sezon önemli bir performans göstermişti. Aşırı sert futbollarıyla adlarından söz ettirmişlerdi; onlara The Gang (Çete) deniyordu ve bu çetenin en önemli figürlerinden birisi de daha sonra film yıldızı olacak ünlenecek ve yine futbolcuğundaki gibi acımasız roller üstlenecek olan Vinnie Jones’du.

Kupada yarı finalde Liverpool, Nottingham Forest’i; Wimbledon da Luton Town’ı 2-1 ile geçerek finale yükselmişlerdi. Wembley’de yaklaşık 100.000 kişinin izlediği finalde Lawrie Sanchez’in 36.dakikada attığı golle 1-0 galip gelen Wimbledon kupaya uzanmıştı. Takımlar sahaya şu kadrolarla çıkmıştı. Yanlarına ülkelerini yazmadıklarım İngiliz futbolcular.

Wimbledon: Kaptan – Dave Beasant, Clive Goodyear, Terry Phelan (İrlanda), Vinnie Jones (Galler), Eric Young (Galler), Andy Thorn, Terry Gibson, Alan Cork, John Fashanu, Lawrie Sanchez, Dennis Wise

Bruce Grobbelaar (Zimbabwe), Steve Nicol (İskoçya), Gary Gillespie (İskoçya), Kaptan – Alan Hansen (İskoçya), Gary Ablett, Ray Houghton (İrlanda), Nigel Spackman, Steve McMahon, John Barnes, Peter Beardsley, John Aldridge (İrlanda)

O sezon ligde Liverpool açık ara şampiyon olurken bir önceki sezonun 11.sırasındaki Manchester United uzun bir aradan sonra üst sıralarda yer alarak ikinci olmuştu. Kulüpte ikinci sezonunu yaşayan Alex Ferguson dokunuşları etkisini göstermeye başlamıştı. Lig Kupası finalinde ligi dokuzuncu sırada bitiren Luton Town, altıncı sırada bitiren Arsenal’i 3-2 yenerek şampiyonluğa ulaşmıştı. Ligi Nottingham Forest üçüncü, Everton dördüncü bitirirken, Queens Park Rangers beşinci olarak en başarılı Londra takımı olmuştu. Chelsea, Portsmouth, Watford ve Oxford United lige veda ederken Milwall, Aston Villa ve Middlesborough ise o sezon 1.Lig’e yükselmeyi başarmışlardı.

İngiltere’nin 1985 yılındaki Liverpool-Juventus Şampiyon Kulüpler Kupası finalinde olanlar sebebiyle aldığı 5 yıllık cezanın üçüncü sezonu da tamamlanmıştı. Liverpool olayın faili olarak 6 sezon ceza almıştı.

***

1988-89 İngiltere Lig ve Kupaları 

1988-89 Sezonunda İngiltere’de neler olmuştu?

Önce Lig Kupası… Sezonun sonuçlanan ilk turnuvasında finalde Nottingham Forest ve Luton Town karşı karşıya gelmişti. Her iki takım da kupada bir önceki sezon yarı finalde kaybetmişlerken Nottingham Forest, Bristol Rovers’ı; Luton Town da West Ham United’ı geçerek finale yükselmişler ve bir önceki sezonu telafi etmişlerdi Wembley’de yaklaşık 76.000 kişinin izlediği finalde Lawrie Sanchez’in 36.dakikada attığı golle 1-0 galip gelen Wimbledon kupaya uzanmıştı. Takımlar sahaya şu kadrolarla çıkmıştı.

(Yazı içindeki kadrolarda yanlarına ülkelerini yazmadığım futbolcular İngiliz)

Nottingham Forest: Steve Sutton-Brian Laws-Stuart Pearce (c)-Des Walker-Terry Wilson (İskoçya)-Steve Hodge-Tommy Gaynor (İrlanda)-Neil Webb-Nigel Clough-Lee Chapman-Garry Parker
Luton Town: Les Sealey-Tim Breacker-Ashley Grimes (İrlanda)-David Preece-Steve Foster (c)-Dave Beaumont (İskoçya)-Danny Wilson (Kuzey İrlanda)-Roy Wegerle (ABD)-Mick Harford- Ricky Hill-Kingsley Black (Kuzey İrlanda)
Teknik direktör Brian Clough’ın oğlu Nigel Clough’ın iki ve Neil Webb’in bir golüyle 3-1 galip gelen Nottingham Forest kupaya uzanmıştı.

Sonra FA Cup… İki ezeli rakip Liverpool ve Everton karşı karşıya gelmişti. Liverpool yarı finalde Nottingham Forest’i tekrar karşılaşması sonunda geçerken Everton, Norwich City karşısında galip gelmişti. Finalden önce Liverpool- Nottingham Forest yarı finaline odaklanmak gerek… 15 Nisan 1989’da Sheffield’ın Hillsborough Stadı’nda futbol tarihine kara bir leke sürüldü. Takımlarının Nottingham Forest’la oynayacağı FA Cup yarı final maçı için tribüne akın eden Liverpool taraftarları başlarına gelecek felaketi tabi ki öngöremezdi; maç saatinden hemen önce bilet bulabilmek umuduyla tribün önünde toplaşan taraftarların emniyet güçlerinin kayıtsızlığı sonucu stada girerek oluşturduğu kalabalık, zaten tribünde bulunan binlerce kişiyle birleşince ortaya bir can pazarı çıktı. Canlarını kurtarmak için kendilerini sahaya atmaya çalışan taraftarlar tel örgülerde ve izdihamda ezilerek can verdi, aralarında Steven Gerrard’ın henüz 10 yaşındaki kuzeni Jon Paul Gilhooley da vardı, 62 yaşındaki John Alfred Anderson da… O gün 96 taraftar gittikleri futbol maçından dönemedi evine… Yarıda kalan ve Old Trafford’da tekrar oynanan yarı finalde Liverpool 3-1 galip gelmişti.

Wembley’de 82.000 kişinin izlediği final karşılaşmasında Liverpool, Aldridge’in golüyle 1-0 öne geçmişti. Karşılaşma böyle bitecek sanılırken Everton sonradan oyuna giren Mc Call’ın golüyle 1-1’i yakalamıştı. Uzatmalarda yine sonradan oyuna giren Ian Rush’ın iki golüne Everton’ın yine Mc Call ile verdiği cevap yeterli olmamış Kenny Dalglish yönetimindeki Liverpool kupaya uzanmıştı. O gün iki takım sahaya şu onbirle çıkmıştı:

Liverpool: Bruce Grobbelaar (Zimbabwe)-Gary Ablett-Steve Staunton (İrlanda)-Steve Nicol (İskoçya)-Ronnie Whelan (İrlanda) (c)-Alan Hansen (İskoçya)-Peter Beardsley-John Aldridge (İrlanda)-Ray Houghton (İrlanda)-John Barnes-Steve McMahon
Everton: Neville Southall (Galler)-Neil McDonald-Pat Van Den Hauwe (Galler)-Kevin Ratcliffe (Galler) (c)-Dave Watson-Paul Bracewell-Pat Nevin (İskoçya)-Trevor Steven-Graeme Sharp (İskoçya)-Tony Cottee-Kevin Sheedy (İrlanda)

O sezon ligde Arsenal ve Liverpool şampiyonluk için yoğun bir mücadele verirken aynı puan ve averaja sahip olmalarına rağmen George Graham yönetimindeki Arsenal daha fazla gol attığı için şampiyonluğa ulaşmıştı. Bunu yaparken de son karşılaşmada deplasmanda rakibi Liverpool’u 2-0 yenerek başarmışlardı ki o Liverpool uzun süredir yenilmiyordu. Ligi Nottingham Forest üçüncü, Norwich City dördüncü bitirirken, Derby County beşinci olmuştu.
Middlesborough, West Ham United ve Newcastle United lige veda ederken Chelsea, Manchester City ve Crystal Palace ise o sezon 1.Lig’e yükselmeyi başarmışlardı.

Arsenal’in son Liverpool karşılaşmasında sahaya çıkan onbiri:
John Lukic-Lee Dixon-Tony Adams-Steve Bould-David O’Leary (İrlanda)-Nigel Winterburn-Paul Merson-Kevin Richardson-David Rocastle-Michael Thomas-Alan Smith

Bir başka detay Luton Town ile Arsenal bir önceki sezon Lig Kupası finalinde karşılaşmış ve Luton Town 3-2 galip gelmişti.

İngiltere’nin 1985 yılındaki Liverpool-Juventus Şampiyon Kulüpler Kupası finalinde olanlar sebebiyle aldığı 5 yıllık cezanın dördüncü sezonu da tamamlanmıştı. Liverpool olayın faili olarak 6 sezon ceza almıştı.