Looking for Eric – Hayata Çalım At

 

Hayata Çalım At

Ünlü yönetmen Ken Loach 2009 yılına ait komedi ve dram öğelerini içeren “Looking for Eric” ya da Türkçe’deki adıyla “Hayata Çalım At” da isimli filminde, Manchester United’ın Fransız forveti Eric Cantona’yı hayallerinde gören postacı Eric’i anlatıyor.

Hayata Çalım At, Britanya sinemasının mizahı ve iyimserliği bağdaştıran ikilisinin, yönetmen Ken Loach ve senarist Paul Laverty’nin birlikte yaptıkları dokuzuncu film. Britanya’nın işsizlik, sosyal adaletsizlik, ırkçılık gibi temel konularına eğilen diğer filmlerden biraz farklı olarak Hayata Çalım At fantastik bir film. Bu fantastikliği sağlayan ama bir yandan da kendi kendisini oynayan gerçek bir karakter var: Ünlü Fransız futbolcu Eric Cantona!

Cantona, hayatında hemen her şey ters giden, ailesinden hiçbir şekilde saygı ve yakınlık görmeyen, hayatta kalan tek tutkusu futbol ve lisedeki ilk aşkı olan bir adamın kafayı bulduğu anlarda yanında belirip ona kendine özgü felsefesiyle kılavuzluk ediyor!

Eric, karısı onu terk ettikten sonra haşarı üvey oğullarıyla başa çıkamayan, panik atak krizleri geçiren, üstüne üstlük otuz yıldır sevdiği Lily’ye bile açılamayan çaresiz bir adamdır. İşte böyle anlarda, sarıldığı özel bir arkadaşı vardır: Her akşam ona görünen ve trompet çalan futbol dehası, filozof Eric Cantona…

Adı “Eric’i aramak” anlamına gelse de bu film, Batı sinemasının ‘kaybetmeye mahkum’ karakterlerinden birinin kendine aradığı çıkış yolunu onun bilinçaltında yer eden, hayran olduğu bir şöhret aracılığıyla bulmasının öyküsünü anlatıyor. Ken Loach, bu kez sosyal çevreyi eleştirmekten çok bireyin iradesini kullanarak hayatını değiştirme çabasına odaklanmış. Cantona’nın karizması, filmin ‘kaybetmeye mahkum’ ve ‘romantik aşık’ modellerini hicveden ana karakterini canlandıran Steve Evets’ın inandırıcı performansı dikkat çekici…