Rusya 2018 Kalecileri Lig Dağılımları

2018 Dünya Kupası’nda yer alan 32 takımın 96 kalecisinin en son olarak hangi ülkelerin liglerinde oynadığını incelediğimde ilginç olduğu kadar beklenen sonuçlarla karşılaştım.

Hangi Ülkeler Var Hangileri Yok?

96 kaleci toplam 31 farklı ülkenin liglerinde oynuyor. Bu 31 ülkenin 24 adedi Dünya Kupası’nda var, 7 adedi ise yok. Bu 7 ülkenin detaylarına bakıldığında İtalya Liglerinden dört, Türkiye Liglerinden iki, Gine, Güney Afrika, Hollanda, İsrail ve Romanya Liglerinden ise birer adet olmak üzere toplam 11 kalecinin milli takımları Dünya Kupası’nda olmayan liglerden olduğunu gördüm. Bu da yaklaşık % 12’ye denk geliyor.

Peki Dünya Kupası’na katılan 32 ülkeden 24’ünün liglerinin kupada temsilcisi olduğu bir durum söz konusu ise kupaya ligleri temsilci gönderemeyen ama kupada yer alan 8 ülke kim? Bu ülkeler Avustralya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Polonya, Senegal, Tunus ve Uruguay.

 

Hangi Ülkeler Ön Plana Çıkıyor?

Peki bu kupaya kaleci gönderen liglerde hangi ülkeler ön plana çıkıyor diye bakıldığında ise tabii ki İngiltere ligleri olduğunu görüyoruz. 96 kaleciden 16’sı yani % 17 gibi çok yüksek bir oranı İngiltere’den ki çoğunluğu Premier League. Onu 9 adet ile Fransa; 7 adet ile İspanya takip ediyor. Tabii ki bu liglerde bazı kaleciler alt liglerde ki bu konu da başka bir analiz konusu olacak. Dördüncü sırada ilginç bir ülke karşıma çıktı: Suudi Arabistan ve 6 kaleci ile Dünya Kupası’nda. Suudileri Almanya ve Danimarka 5 kaleci ile takip ediyor. Daha sonra kupaya 4’er kaleci gönderen 4 ülke karşıma çıktı: Belçika, İtalya, Japonya ve Meksika. İlk 10 sırayı oluşturan ülkelerden sadece İtalya, Dünya Kupası’nda yok. Bu 10 ülkenin kupaya gönderdiği kaleci sayısı 64 ve bu rakam da 96 kalecinin % 67’sine tekabül ediyor ki yani kupada yer alan her üç kaleciden ikisi bu 10 ülkenin liglerinden. (Grafik 1)

Grafik 1 – Ligleri kupaya en çok kaleci gönderen ilk 10 ülke

Kıtalarda Durum Ne?

Kupaya kaleci gönderen liglerin kıtalara göre dağılımını incelerken Dünya Kupası eleme mantığına riayer ettim. Bu rakamlara bakıldığında ise orada da yine çok şaşırtıcı olmayan sonuçlar ortaya çıkıyor. Avrupa kıtası ligleri 61 kaleci ile başı çekiyor ki bu rakam da bütün kalecilerin % 64’ü anlamına geliyor. Avrupa’yı 13 kaleci ile Asya kıtası ligleri takip ediyor. Güney Amerika ligleri ile Kuzey ve Orta Amerika ligleri sekizer kaleci ile onları takip ederken Afrika’dan 6 kaleci olduğu gözümüze çarpıyor. Okyanusya kıtasından hiç kaleci yok. (Grafik 2)

Grafik 2 – Kıtalara göre liglerin dağılımı

 

Tablo – Kupaya ligleri kaleci gönderen bütün ülkeler