Rusya 2018 Kulüp Dağılımları

 

Hangi kulüplerden dünya kupasında oyuncu var? En çok hangi kulüpler oyuncu göndermiş?

Takımların kadrolarındaki oyuncular hangi ülke liglerinde oynuyor?

***

Oyuncuları Kendi Liginde oynayan İngiltere

İngiltere milli takımı Dünya Kupası’nda çeyrek finale yükseldi.
Peki 23 kişilik kadro hangi ülke liglerinde oynuyor? Hepsi Premier League’de. Böyle bir istatistiğe sahip tek takım İngiltere.

Bu arada kupadaki toplam 736 oyuncunun 134 tanesinin Ingiltere liglerinde oynadığını biliyor musunuz? Yani yüzde 18 ve yaklaşık her 6 futbolcudan biri…

***

Türkiye Liginin Dünya Kupasında Temsili

2018 Dünya Kupasında 32 takımdan 736 oyuncu yer aldı ve bir kısmı kupaya devam ediyor. Daha önce bu oyuncuların 134 tanesinin İngiltere Liglerinde oynadığını belirtmiştim. Bunların çoğunluğu Premier League ve küçük bir kısmı da Championship takımlarından… Peki Türkiye Liginden kaç oyuncu var?
Türkiye Liginden 21 oyuncu Dünya Kupasında yer aldı ve bu adet ile Türkiye 9.sırada. Bu arada ilk 8 ülke aynı zamanda kupada mücadele ediyor. Zaten ilk 10 ülke içinde sadece Türkiye kupada yok.

Bu 21 oyuncunun kulüplerine bakıldığında dört oyuncu ile Bursaspor zirvede. Onu üçer oyuncu ile Beşiktaş, Galatasaray ve Kasımpaşa takip ediyor. Alanyaspor, Antalyaspor, Fenerbahçe, Göztepe, Başakşehir, Karabükspor, Trabzonspor ve Yeni Malatyaspor birer oyuncu ile temsil ediliyor.

Peki Süper Lig hangi ülke milli takımlarına oyuncu vermiş?

En yüksek adetler dörder adet ile Fas ve Nijerya’da. Onu üç adet ile Portekiz takip ediyor.

Şu an kaç oyuncu kupaya devam ediyor? Çeyrek finale kalan 8 takımın 23 kişilik kadrolarını düşünürsek kupada 184 oyuncu kaldı. Bu 184 oyuncunun 2 tanesi Türkiye Ligini temsilen kupaya devam ediyor…

***

Kendi Liglerinden Oyuncu Seçmeyenler

2018 Dünya Kupasında İngiltere milli takımında oynayan bütün oyuncuların İngiltere’de oynadığını daha önce belirtmiştik.

Bu sefer tam tersten bakarsak kadrolarında kendi ülke liglerinde hiç oyuncusu olmayan ülkeler hangileri?

2.Turda oynanan İsveç – İsviçre karşılaşmasında sahada olan oyunculardan hiçbiri İsveç ya da İsviçre’deki liglerde oynamıyordu. Sadece İsveç’te Granqvist geçtiğimiz günlerde Krasnodar’dan Helsingborg’a transfer oldu, ancak o da sonuçta kupaya yurt dışında bir takımda iken seçilmişti.
Sadece sahada olanlar değil aslında iki takımın 23 + 23 toplam 46 oyuncusu da 2017-18 sezonunda ülkeleri dışında kulüplerde oynadı.

Böyle başka bir ülke var mı derseniz? Bir de Senegal var.

Bu 3 ülke oyuncularının tercihi ağırlıklı olarak İspanya hariç diğer büyük ülke ligleri yani İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya ki üçünün toplam 69 oyuncusunun 52 tanesi bu 4 ligde.

İsveçli oyuncuların bu 4 ülke arasında dengeli dağıldıkları görülürken İsviçrelilerin  ağırlıklı Almanya tercihi (11 oyuncu) söz konusu ki üç kalecileri de Almanya’da. Senegalliler ise çoğunlukla İngiltere ve Fransa’da futbol hayatlarına devam ediyor, her iki ülke liglerinden 23 kişilik kadrolarında yedişer oyuncu var.

***

En Değerli Kulüpler Dünya Kupasında

En Değerli 10 Kulüp  (Fotoğraf Kaynak: Eurosport)

 

Dünya Kupasına en çok oyuncu veren kulüpler kimler?

2017-18 sezonunda Avrupa’nın kadrolarının piyasa değeri en değerli 10 kulübünün aynı zamanda Dünya Kupasına en çok oyuncu veren kulüpler olduğunu gördüm. Bu, çok şaşırtıcı mı ? Tabii ki hayır.

Kadro piyasa değeri en yüksek kulüp olan Manchester City, Dünya Kupasında tam 16 oyuncu ile temsil ediliyor.

Daha sonra 15 oyuncu ile Real Madrid geliyor ve onu da ezeli rakibi Barcelona 13 oyuncu ile takip ediyor.
Diğer zengin İngiliz temsilcileri Mancester United, Chelsea ve Tottenham Hotspur ise 12’şer oyuncu ile temsil ediliyor. Paris Saint Germain de kupaya 12 oyuncu gönderenlerden… İtalya ve Almanya’yı temsilen Juventus ve Bayern Münih 11’er oyuncu ile kupada yer alan kulüpler ki onları da 9 oyuncu ile İspanya’nın üçüncü büyük kulübü Atletico Madrid takip ediyor.

Bu kulüpler Dünya Kupası’na tam 123 oyuncu göndermiş durumda ki bütün oyuncular % 17.si anlamına geliyor; yani her 6 oyuncudan biri bu kulüplerden… Endüstriyel futbol dışarıda neredeyse kimseyi bırakmıyor.

Bu 10 kulüpten sonra gelenlere bakıldığında Arsenal, Liverpool, Monaco, Milan, Sevilla, Leicester City, Borusssia Dortmund, Borussia Moenchengladbach, Eintracht Frankfurt gibi zengin ya da diğerleri kadar zengin olmasa da köklü kulüpler var. Bir de Al Hilal, Al Ahli, Al Ahly gibi Mısır ya da Suudi takımları; ama bu üç kulüp sadece kendi ülke kadrolarını besliyor. Bu grup kupaya 7 ile 9 arasında oyuncu göndermiş.

 

Yarı Finale Kalanların Kulüpleri

Dünya Kupası’nda ilk turda Premier League başta olmak üzere beş büyük ligin ağırlından bahsetmiştik. Ağırlık artmaya devam ediyor.

Bu liglerde oynayan oyuncuların toplam içindeki ağırlığı ilk turda yüzde 52 iken bu oran çeyrek finalde yüzde 70’e çıktı.

Yarı finalde ise konu iyice ilginç bir noktaya ulaşıyor.

Yarı final takımlarının beş büyük ligde oynayan oyuncularının toplam içindeki payı yüzde 90. Toplamları ise 81. Yani dört taķımın 92 oyuncusundan sadece 11 adeti başka liglerde.

Bir başka boyut ise Premier League detayı… Premier League’den yarı finallerde 41 oyuncu var ve toplam içindeki oranı yaklaşık yüzde 45. En fazla oyuncu veren rakım ise 9 oyuncu ile Tottenham Hotspur ki yarı final kadrolarının yüzde 10’u. Fotoğrafta yarı finaldeki Spurslu oyuncular var. Sonra 7’şer oyunculu Manchester United ve City ile 6 oyunculu Chelsea geliyor.

Kalecilere bakıldığında kadrolardaki 12 kaleciden 6 tanesi Premier League kalecisi, 3’ü Ligue 1. Birinci kalecilerde Premier League 3, Ligue 1 ise 1 kaleciye sahip.

Futbolun parasal gücü her turda ağırlığıni daha fazla hissettiriyor.