Rusya 2018 Takımların Yaş Dağılımları

Bütün Kadroların Yaş Ortalamaları

Hepimizin bildiği üzere yarı finale kalan dört takım belli oldu. Bu dört takımın 23 kişilik kadrolarının yaş ortalamasına baktığımda ilginç bir sonuca ulaştım.

Oldukça genç bir kadroya sahip bu takımlardan İngiltere ve Fransa bu ortalamada turnuvanın en genç ikinci kadro sıralamasını paylaşıyorlar ki ikisinin de ortalaması 26,09. Belçika da bu iki takım kadar olmasa da oldukça genç bir ortalamaya sahip: 27,57. İçlerinde en yaşlı takım Hırvatistan ki o da sadece 27.87 ortalamaya sahip. Bu oranların hepsi genel ortalama olan 28’in altında.

Trent Alexander-Arnold ve Kylian Mbappe turnuvanın 1998 doğumlu oyuncular olarak en genç oyuncusu 1999.lu Avustralyalı Daniel Arzani’den sonra geliyorlar.

Ters çevirip 30 yaş üstü oyunculara baktığımızda 4 takımın toplam 92 kişilik kadrolarında sadece 19 kişinin bu tanıma uyduğunu görüyoruz ki içlerinde en kıdemlisi henüz 33 yaşında olan Hırvat kaleci Danijel Subasic. Onu yine 33 yaşında olan Steve Mandanda ve Ashley Young ay farkıyla takip ediyor.

Bu arada ilave bilgi olarak en genç takım Nijerya; en kıdemliler ise Kosta Rika, Arjantin ve Meksika’ydı; bu takımlar evlerine döndü. Hatta Arjantin’in kadrosunun yarısı 30 yaş üstü oyunculardan oluşuyordu.

***

Tabii bu takımlar ve hepsinin aldıkları süreye göre ortalamalarına bakmak gerek…

***

Alınan Sürelere Göre Takımların Yaş Ortalamaları

Dünya Kupasında takımların kadrolarında bilindiği üzere 23 oyuncu bulunuyor ve bunların 3 tanesi kaleci oluyor. Takımlar turnuvada ilerledikçe kadrodaki bütün oyuncuları az ya da çok süre ile sahaya sürüyorlar. Burada istisna genelde iki yedek kaleci oluyor. İlk turda iki karşılaşma sonunda elenme garanti hale geldiyse gruptaki son karşılaşmada yedek kalecilerden birisi bazen oynama fırsatı bulabiliyor.

Bu kupada da takımlar 15 ile 21 arasında oyuncuyu sahaya sürdüler. 19-20-21 oyuncu kullanan takım çokken en az oyuncu ile turnuvayı tamamlayan takım ise Avustralya ve üç karşılaşmada sadece 15 oyuncuyu sahaya sürdüler; yani kadrodaki 8 oyuncu hiç süre alamadan turnuvayı tamamladı. Tabii ki genel eğilim takımlar ileri turlara gittikçe fiziksel yorgunluk, sakatlık, ceza ve taktiksel sebeplerle daha çok oyuncu ile oynama durumları oluyor.

Takımlarının turnuva boyunca sahaya sürdükleri oyuncuların aldıkları sürelere göre takımların yaş ortalamasını hesapladığımda süreyi dikkate almadan hesaplandığından çok da farklı olmayan sonuçlara ulaştım. Bu hesaplamayı yarı finaller öncesindeki verilere göre yaptım. Bunu yaparken her oyuncunun yaşını aldığı süreyle çarptım ve bunu bütün takım için yapıp çarpımları topladım ve daha sonra da toplamı bütün takımın sahada kaldığı süreye böldüm.

Bu hesaplamaya göre bütün takımların yaş ortalaması 27,68 çıktı, yani baz ortalamamız bu rakam. Takımlara detaylı bakıldığında ise

  • Birinci turda elenen 16 takımın yaş ortalaması 27,57
  • İkinci turda oynayan 16 takımın yaş ortalaması 27,75
  • Çeyrek finalde oynayan 8 takımın yaş ortalaması 27,52
  • Yarı finalde oynayan 4 takımın yaş ortalaması ise 26,85

Özellikle ikinci turdan itibaren kalan takımların yaş ortalamasının düşmesi ilginç. Farklar çok küçük gibi görünmekle birlikte aslında  o kadar da küçük değil; önemli farklar.

Takım detayına bakıldığında ise İzlanda en kıdemli takım ve sahada yer alan bütün oyuncularının aldıkları toplam sürelere göre yaş ortalaması 29,99. Kosta Rika 29,87, Arjantin ise 29,61 ile ikinci ve üçüncü sırada. Onları 29,23 yaş ortalaması ile Japonya ve 28,91 yaş ortalaması ile İspanya takip ediyor.

En kıdemsiz takım ise Nijerya ve sahada yer alan bütün oyuncularının aldıkları toplam sürelere göre yaş ortalaması 24,78. Onu Fransa 25,37; İngiltere 25,75 yaş ortalamaları ile takip ediyor.