İçeriğe geç

Fransa Ligi Kaleci Değerlendirmeleri

Bu sayfada birinci bölümde Fransa Ligi 2018-19 Sezonu kısa kaleci tanıtımları; ikinci bölümde ise 2017-18 Sezonu kalecilerinin sezon boyunca gerçekleşen detay istatistiklerinin analizi yer alıyor.

***

Fransa Ligi 2018-19 Sezonu Kaleci Tanıtımı

1.Baptiste Reynet

Toulouse kalecisi Baptiste Reynet.

1990 yılında Fransa’da Romans’da dünyaya gelen Reynet altyapı eğitimini Moursoise, Valence ve Martigues gibi takımlarda aldı. 2008 yılında Martigues’de profesyonel olarak 3 sezonda yaklaşık 50 karşılaşmada oynadı. 2011-2018 arasında çoğunluğu Dijon’da ve arada bir sezon da Lorient’de geçen yıllardan sonra bu yaz Toulouse’a transfer oldu.

2.Benjamin Lecomte

Montpellier kalecisi Benjamin Lecomte 1991 yılında Paris’te dünyaya geldi. Alt yapı eğitimini Niort ve Lorient’de aldıktan sonra 19 yaşından itibaren iki sezon Lorient B takımında oynadı. Daha sonra beş sezon boyunca A takım kadrosunda yer alırken arada bir sezonu Dijon’da kiralık olarak geçiren Lecomte bu ilk profesyonel döneminde önemli süreler aldı. Geçtiğimiz sezon başında ise Montpellier’e transfer oldu.

3.Benoit Costil

Bordeaux kalecisi Benoît Costil 1987 Caen’de doğduğu ve doğduğu şehrin takımı SM Caen’de kariyerine başladı, ancak 3 sezon yedek bekledikten sonra 2008-2009 sezonunda Ligue 2’de Vannes Olympique Club’a kiralık gönderildi. Costil 2009’da Sedan’a transfer oldu, iki yıl içinde 76 karşılaşmada görev yaptı ve 2010–2011 sezonunda Ligue 2’nin en iyi kalecisi seçildi. 2011’de, Ligue 1’e geri dönerek Rennes ile sözleşme imzaladı. 6 sezon boyunca 200’den fazla karşılaşmaya çıktıktan sonra 30 yaşında durağı Bordeaux oldu. Geçen sezon Bordeaux’da ilk sezonuydu.

4.Brice Samba

Caen kalecisi Brice Samba 1994 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyetinde Linzolo’da dünyaya geldi. Pacy Vallée-d’Eure ve Madeleine Evreux takımlarında alt yapı eğitimini almaya başladıktan sonra 2006’da Le Havre altyapısına geçti. Fransa vatandaşlığı da bulunan Samba, 2011 yılında A takım kadrosuna girdikten sonra 2013-2014 sezonunda Marsilya’ya transfer oldu.  O sezon ilk kez Fransa Kupasında oynadıktan sonra iki sezon boyunca pek forma fırsatı bulamadı. 2015 yazında Nancy’ye kiralandı ve bir sezon sonra geri döndü. 2016-17 sezonunda da yedek bekleyen Samba, takip eden yaz aylarında Caen takımına transfer oldu.

5.Ciprian Tatarusanu

Nantes kalesi Anton Ciprian Tătărușanu 1986 yılında Bükreş’de dünyaya geldi. Futbola Juventus Bucuresti kulübünde başladı ve 2006 yılında Gloria Bistrița’ya transfer oldu. 2008 yazında ise sıra Romanya’nın önemli kulübü Steaua Bükreş’deydi. Bonservisi Steaua’ya geçtikten sonra bir sezon daha Gloria Bistrița’da oynadı. 2009-2010 sezonunda itibaren Steaua Bükreş’in birinci kalecisi olan Tatarusanu, 2014-2015 sezonun başında Fiorentina’ya transfer oldu. 2017’ye kadar kaldığı kulübünde düzenli olarak oynama fırsatı bulan Tatarusanu,  o yaz Nantes’a transfer oldu. Şu ana kadar da 52 kez Romanya milli takım formasını giydi.

6.Diego Benaglio

Monaco kalecisi Diego Benaglio 1983 yılında Zürih’te dünyaya geldi. Alt yapı eğitimini Spreitenbach ve Baden kulüplerinde aldıktan sonra 16 yaşından itibaren üç sezon Grasshoppers takımında oynadı. İlk yurtdışı deneyimini Stuttgart takımında yaşayan Benaglio A takım kadrosunda bir sezon yer alıp sözleşmesindeki iki sezonu B takımında geçirdi. Daha sonra 22 yaşında transfer olduğu Portekiz’in Nacional takımında geçirdiği üç sezonda önemli süreler aldıktan sonra tekrar Almanya’ya döndü ve bu sefer Wolfsburg takımına dahil oldu. Burada geçirdiği 9 sezonda 250’den fazla karşılaşmada görev alan Benaglio geçen sezon Monaco’ya transfer oldu. Geçen sezonu Subasic’in yedeği olarak geçiren tecrübeli kaleci bu sezon onun yaşadığı sakatlıkla kaleye geçme fırsatı yakaladı.

7.Edouard Mendy

Ligin yeni takımı Stade de Reims kalecisi Edouard Mendy 1992 yılında Fransa’da Senegalli bir anne ve Gine Bissau’lu bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Göçmen bir oyuncu Fransa Ligi için çok klasik bir durum. İlk profesyonel deneyimini Cherbourg’da yaşayan Mendy iki sezon sonunda Monaco B takımına geçti ve orada iki sezon yer aldı. 24 yaşındayken Stade de Reims takımına geçen Afrika kökenli Fransız kaleci geçtiğimiz sezon takımıyla 2.Lig’de şampiyonluk yaşadı. Önce Gine Bissau milli takımının özel bir karşılaşmasına çağrılan ancak babasının rahatsızlığı sebebiyle gidemeyen Edouard Mendy daha sonra da çağrıldığı takdirde Senegal milli takımı için oynayacağını ifade etti.

8.Gianluigi Buffon ve Alphonse Areola

Paris Saint Germain’in iki kalecisi Gianluigi Buffon ve Alphonse Areola bu sezon kaleyi paylaşarak başladılar ve her ikisi de ikişe karşılaşmada görev aldılar. Buffon, Parma’da 17 yaşında profesyonel olarak oynamaya başladığında Areola henüz 2 yaşındaydı. Areola, Filipinli göçmen bir ailenin çocuğu olarak Paris’te dünyaya geldi ve Paris Saint Germain alt yapısında yer aldıktan sonra 19 yaşında A takım kadrosuna seçildi. Ancak Lens, Bastia ve Villarreal’de geçen kiralık dönemlerden sonra geçtiğimiz iki sezonda A takıma geri döndü ve geçen sezon birinci kaleciydi. Buffon’u hepimiz biliyoruz, ancak kısaca en azından ilginç ailesini hatırlayalım.

Sporcu bir ailede dünyaya gelen Gianluigi’nin annesi Maria Stella bir disk atıcı ve babası Adriano bir halterci; profesyonel sporculuk hayatlarını tamamladıktan sonra öğretmenlik yapan kişiler. Gianluigi’nin iki kız kardeşi Veronica ve Guendalina milli volebolcu; amcası Dante Masocco milli basketbolcu ve bunlar da yetmiyormuş gibi dedesinin kuzeni Lorenzo Buffon eski bir milli kaleci ki arada bu sayfada kendisinden bahsediyorum.

9.Karl-Johan Johnsson

Guingamp kalecisi Karl-Johan Johnsson, 1990 yılında İsveç’de Ranneslöv’de dünyaya geldi. Halmstad’da altyapı eğitimini almaya başlayan Johnsson, 2009 yılında A takıma geçti. 2013’de Hollanda’ya NEC Nijmegen’e transfer oldu ve bir sezon sonra Danimarka’ya Randers’a geçti. İki sezon oynadığı kulübünden 2016-17 sezonun öncesinde ayrıldı ve Fransa’nın yolunu tuttu. Guingamp’da üçüncü sezonunu yaşayan Johnsson 7 kez İsveç milli takım formasını giydi.

10.Ludovic Butelle

Angers kalecisi Jean Ludovic Butelle 1983 yılında Reims’de dünyaya geldi. FC Carnot Chatillons ve MJEP Cormontreuil’de başladığı alt yapı eğitimine 1997’den itibaren Metz’de devam etti. 2001’de A takım kadrosuna giren Butelle 3 sezon kadroda yer aldıktan ve önmeli süreler aldıktan sonra 2004’de Valencia’ya transfer oldu. Bu transferin amacı yaşları ilerleyen Andrés Palop and Santiago Cañizares’e alternatif olmasıydı. 2004-2005 sezonun ikinci yarısında Hércules’e kiralandı.

Palop ayrılınca Butelle, 2005’den 2007’ye kadar Juan Luis Mora’nın yedeği oldu. 2007-2008 sezonunu Valladolid ve 2008-2009 sezonunu Lille’de kiralık olarak geçirdi. 2009 yazında bir önceki sezon kiralık olarak oynadığı Lille’e transfer oldu. İlk sezonunda çok az forma şansı bulduktan sonra ikinci sezonunu bu sefer de ikinci ligde Nimes’de kiralık olarak geçirdi ve düzenli olarak oynadı. 2011-14 arasını Arles-Avignon ve 2014-15 sezonunu ise Angers’de ve yine ikinci ligde geçirdikten sonra sıra Belçika’ya gelmişti. Club Brugge’da geçirdiği iki sezon sonrasında ülkesine dönen Butelle, Angers’le sözleşme imzaladı.

11.Matz Sels

1992 yılında Belçika’nın Lint takımında dünyaya gelen Strasbourg kalecisi Matz Sels, Lierse’de futbola başladı. 4 sezon kaldığı takımında çok fazla forma fırsatı bulamayınca Sels, 2014 yılında Gent takımına transfer oldu ve burada geçirdiği 2 sezonda genç yaşına rağmen önemli süreler aldı. İlk yurtdışı deneyimini Newcaste United ile yaşayan, ancak ilk sezonunda pek fazla forma fırsatı bulamayan Belçikalı kaleci, ikinci sezonunda Anderlecht’e kiralandı. Burada birinci kaleci olarak oynayan Matz Sels bu sezon başında Strasbourg’a transfer oldu.

12.Mike Maignan

Lille kalecisi Mike Maignan 1995 yılında Güney Amerika’da eski bie sömürge olan Fransız Guyana’sının başkenti Cayenne’de Fransız bir baba ve Haitili bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 8 yaşından itibaren Fransa’da Villiers le Bel JS’da alt yapı eğitimini aldıktan sonra 14 yaşında Paris Saint Germain (PSG) alt yapısına geçen Maignan, 2012-15 arasında PSG ikinci takımında oynadıktan sonra 20 yaşında iken Lille ikinci takımına transfer oldu. Maignan 2015 yazında da Lille A takımına alındı ve iki yıl yedek bekledikten sonra geçtiğimiz sezon Lille’de birinci kaleci olmayı başardı. Mike Maignan birçok göçmen oyuncu gibi çifte vatandaşlığa sahip ve U16’dan U21’e bütün aşamalarda Fransa milli takımında yer aldı.

13.Paul Bernardoni

Nimes kalecisi Paul Jean François Bernardoni 1997 yılında Fransa’da Erny’de dünyaya geldi. Alt yapı eğitimine AS Lieusaint ve  Linas Montlhery’de başladı. 2013’de Troyes alt yapısına geçti. 2015-2016 sezonunda Troyes’un ikinci takımında düzenli olarak oynadı ve hemen bir sezon sonra A takıma geçti. İlk sezonunda 15 karşılaşmada görev aldıktan sonra devre arasında Bordeaux’a kiralandı. Takip eden yaz yani 2016-17 sezonu başında bonservisi ile Bordeaux’a transfer oldu. İlk sezonunda yedek bekledikten sonra takip eden sezon için Clermont’a kiralandı. 2018-19 sezonu başında da Nimes’e kiralandı. Fransa milli takımın alt yaş kategorilerinde birçok kez görev alan Bernardoni, şu an 21 yaş altı milli takım kalecisi ve 10 kez görev aldı.

14.Regis Gurtner

Amiens kalecisi Régis Gurtner 1986 yılında Fransa’da Saverne’de dünyaya geldi. FR Haguenau’da başladığı alt yapı kariyerine 2004’den itibaren Strasbourg’a geçti. 2008-2009 sezonundan itibaren A takım kadrosuna giren Gurtner 3 sezon boyunca yeterince forma imkanı bulamadı. 2011 yazında Boulogne’e transfer oldu ve yine 3 sezon geçirdiği bu kulübünde çok daha fazla süre aldı. 2014-15 sezonunu Le Havre’da geçirdi, ancak yine forma fırsatı bulamadı. 2015 yazından bu yana Amiens kadrosunda yer alan Regis Gurtner birinci kaleci olarak görev yaptığı takımında önemli süreler aldı ve 100’den fazla lig karşılaşmasında oynadı.

15.Runar Runarsson

Dijon kalecisi Runar Alex Runarsson 1995 yılında İzlanda’da dünyaya geldi. Alt yapı eğitimini ülkesinde KR Reykjavik’de 19 yaşındayken Danimarka’nın  FC Nordsjælland takımına transfer oldu. Runar Runarsson bir yıl alt yapısında görev aldığı yeni takımında A takımda yer aldığı üç sezonda 60 karşılaşmada oynadı. Bu sezon başında Fransa’ya Dijon’a transfer olan genç kaleci birinci kaleci olarak başladı ve dört karşılaşmada da oynadı.

Runar Runarsson’un babası Runar Kristinsson da KR Reykjavik (İzlanda), Örgryte (İsveç), Lillestrom (Norveç), Lokeren (Belçika) takımlarından toplamda yaklaşık 500’den fazla karşılaşmada oynamış, milli takımda 100’den fazla forma giymiş ünlü bir orta saha oyuncusu.

16.Stephane Ruffier

Saint Etienne kalecisi Stephane Ruffier 1986 yılında Bayonne’da dünyaya geldi. 6 yaşından itibaren şehrinin takımı Bayonne’da alt yapı eğitimini aldıktan sonra 16 yaşında Monaco alt yapısına geçti. 19 yaşında Monaco’da profesyonel olduktan sonra eski takımı Bayonne’a bir yıllığına kiralandı ve düzenli oynadı. Bir yıl sonra döndüğü Monaco’da beş yıl boyunca 100’den fazla karşılaşmaya çıkan Ruffier 25 yaşındayken şu anki takımı Saint Etienne’e transfer oldu. Ruffier, Saint Etienne’de geçirdiği yedi sezonda 250’den fazla karşılaşmada oynadı.

17.Tomas Koubek

Rennes kalecisi Tomas Koubek 1992 yılında Çekya’nın Hradec Kralove şehrinde dünyaya geldi.  Doğduğu şehrin kulübü Hradec Kralove alt yapısında futbola başlayan Koubek 2010 yazında A takım kadrosuna alındı. Beş sezon boyunca kadrosunda yer aldığı kulübünden 2015-16 yazında ülkesinin önemli kulübü Sparta Prag’a transfer oldu. Hemen Slovan Liberec’e kiralanan Koubek bir sezon sonunda kulübüne geri döndü ve 2016-17 sezonunda kulübünde oynadı. 2017 yazında ise Rennes’e transfer oldu. Birçok kez Çekya alt yaş kategorisi milli takımlarında yer alan Koubek 8 kez de A milli takım formasını giydi.

18.Yohann Pele

Marsilya kalesi Yohann Pelé 1982 yılında Fransa’da Brou-sur-Chantereine’de dünyaya geldi. Le Mans alt yapısında eğitimine başlayan Pele 1999’da kulübünde profesyonel oldu ve 2009’a kadar forma giydi. 2009-2010 sezonunda Toulouse’a transfer oldu. 3 sezon Toulouse’da oynadıktan sonra geçirdiği damar tıkanıklığı rahatsızlığı sebebiyle 2 yıl futbola ara verdi. Pelé arada Dijon FCO and Vannes Olympique kulüpleri ile antrenmanlara çıktı. 2014 Ocak ayında futbola geri dönen Yohann Pele, Sochaux-Montbéliard ile sözleşme imzaladı. Birbuçuk sezonda yaklaşık 50 karşılaşmada görev alan Yohann Pele 2015 yazında Marsilya’ya transfer oldu.  Steve Mandanda’nın Crystal Palace’a transfer olmasıyla da birinci kaleciliğe yükseldi. 2016–17 sezonunun hepsinde oynarken beş büyük lig içinde en çok gol yemeden karşılaşma tamamlayan kaleci olmuştu.

 

***

Fransa Ligi 2017-18 Sezonu Kaleci Analizi

Türkiye ve Almanya Ligi kalecilerinden sonra sırada Fransa Ligi (Ligue 1) kalecilerinin istatistiklerine var. 2017-18 Sezonuna ait bu istatistiklerde yine yaş, ülke, oynama süreleri, gollük pozisyonlar, kurtarışlar, gol yemeden tamamlanan karşılaşmalar var.

***

Kalecilerin Ülke ve Yaş Analizleri

20 takımlı ligde sezon boyunca 42 kaleci bir maç da olsa kaleye geçti ki bu kaleciler 15 farklı ülkeden. Çoğunluk tabii ki 26 kaleci ile Fransa’da. Kalecilerin yarısı yani 21 tanesi 17 veya daha fazla karşılaşmada kalede yer aldı. Bu 21 kalecinin 13 tanesi Fransız, diğerleri 9 farklı ülkeden ki Fransız kaleciler yanı sıra Arjantinli, Burkina Fasolu, Çek, Hırvat, İsveçli, Japon, Malili, Portekizli ve Romen gibi oldukça renkli bir kaleci portföyünü inceleyeceğiz.

Tablo 1 – Kalecilerin Yaşları

En çok süre alan 21 kaleciye baktığımda bu kalecilerin yaş ortalamasını 27.9 olduğunu görüyorum. Bu, dünyadaki birçok ligde ve turnuvada rastlanılan bir ortalama.

21 kaleci içinde yaşı en büyük olan kaleciler 38 yaşındaki Rémy Vercoutre (Caen), 35 yaşındaki Ludovic Butelle (Angers) ve Eiji Kawashima (Metz), 33 yaşındaki Steve Mandanda (Marseille) ve Danijel Subasic (Monaco).

Burkina Fasolu Alban Lafont Toulouse 19 yaş ile önemli süre alanlar arasında en genç kaleci olurken onu Bingourou Kamara (Strasbourg) 21 yaş ve Mike Maignan (Lille) 22 yaş ile takip ediyor.

***

Tablo 2 – En Çok Süre Alan Kaleciler

Bütün karşılaşmalarda görev alan dört kaleci var: Alban Lafont (Toulouse), Baptiste Reynet (Dijon), Benjamin Lecomte (Montpellier) ve Karl-Johan Johnsson (Guingamp)

Sadece bir karşılaşma kaçıran yani 37 karşılaşmada görev alan kaleci sayısı ise iki: Regis Gurtner (Amiens) ve Ciprian Tatarusanu (Nantes).

Angers, Marsilya, Nice, Toulouse ve Strasbourg hariç takımların bütün sezonu tek kaleci ya da neredeyse tek kaleci ile oynadıklarını gördüm, yani 20 takımdan 15’i ki yüzde 75’i anlamına geliyor.

***

Gollük Pozisyonlar

Bu değerlendirmede birçok rakamdan bahsedeceğiz ama aslında iki ana konumuz olacak

Birincisi dakika başına yenilen gol ve kurtarış: Yani kalecilerin oynadıkları süreyi de dikkate alarak 90 dakikada kalelerinde kaç gol gördüler ve kaç gollük kurtarış yaptılar?

Böyle bir oranlamada çok küçük yüzdeler çıkacağı için daha kolay anlaşılması amacıyla çıkan oranları 90 ile çarparak ortalama bir karşılaşmada ne oluyor onu bulmayı hedefledim. Bazı karşılaşamalardaki kırmızı kartlar, kaleci değişiklikleri vs sebeplerle farklılıklar oluşmasın diye önce sezon boyunca oynadıkları toplam dakikaya bölme ve sonra 90 ile çarpma daha sağlıklı bir sonuç verdi.

İkincisi ise karşılaştıkları gollük pozisyonlardan yüzde kaçı gol oldu?: Bunun için de kalede görülen gol sayısını toplam gollük pozisyona böldüm.

Tabii ki birçok hesaplama yapılabilir ama bir noktada tercihler yapmak gerekiyor. İstatistikler ise hep uluslararası düzeyde kabul edilen gollük pozisyon kurtarış vs rakamları. Gollük pozisyondan kasıt kaleci tutmadığında ya da yumruk, tokat vs ile uzaklaştırmadığında kaleye girecek bir pozisyon.

***

Detay Rakamlar

Bunun nasıl hesaplandığını Alphonse Areola örneği üzerinden açıklayayım. Areola 34 karşılaşmada 3060 dakika görev yapmış. Bu karşılaşmalarda kalesinde 25 gol görmüş ve 77 gollük kurtarış yapmış, yani toplam 102 adet gollük pozisyonla karşılaşmış. Önce 25, 77, 102 rakamlarını ayrı ayrı 3060’ya böldüğümüzde sırasıyla 0.00817, 0.02516 ve 0.03333 oranlarına ulaşılıyor. Daha sonra da bunları 90 ile çarpınca da sırasıyla 0.73; 2.27 ve 3.00 oranları ortaya çıkıyor. Yani Areola sezon ortalaması olarak 90 dakikalık bir karşılaşmada ortalama olarak 3.00 gollük pozisyona maruz kalırken 2.27 kurtarış yapmış ve kalesinde 0.73 gol görmüş.

20 ve daha fazla karşılaşmada görev alan kalecilerin ortalaması nedir diye bakınca: 90 dakika başına 4.19 gollük pozisyon, 2.86 kurtarış ve 1.33 gol ortalaması çıkıyor.

Bu kalecilerin gollük pozisyonları karşılama oranına baktığımda ise ortalamaları yüzde 68 çıkıyor.

***

Gollük Pozisyon Ortalaması:

En çok süre alan 21 kalecinin bir karşılaşmada maruz kaldıkları gollük pozisyon ortalaması 4.19. Aşağıdaki tabloda bu kalecilerin sıralaması var.

 

Tablo 3 – Ortalama Gollük Pozisyon

90 dakika içinde en fazla gollük pozisyonla karşılaşan kaleci 5.81 pozisyonla Eiji Kawashima (Metz) ve en az gollük pozisyonla karşılaşan kaleci ise 3.00 pozisyonla Alphonse Areola (Paris Saint Germain).

Son sıralardaki takımların çok fazla pozisyonla karşılaşmaları doğal ama ligi 11.sırada bitiren Dijon  kalecisi Baptiste Reynet’nin 5.45 pozisyon ve 10.sırada yer alan Montpellier kalecisi Benjamin Lecomte’un da 3.08 pozisyonla karşılaşmasının ikisi de ilginç. Ama tabii ki ilerleyen bölümlerde göreceğimiz kurtarış oranları belirleyici.

 

***

Gollük Pozisyon Kurtarış Ortalaması:

En çok süre alan 21 kalecinin bir karşılaşmada maruz kaldıkları ortalama 4.19 gollük pozisyondan 2.86.sını kurtarıyorlar. Aşağıdaki tabloda bu kalecilerin sıralaması var.

 

Tablo 4 – Ortalama Gollük Pozisyon Kurtarışı

90 dakika içinde en fazla kurtarış yapan kaleci 3.71 kurtarışla Eiji Kawashima (Metz)  ve en az kurtarış yapan kaleci ise 2.21 kurtarışla Montpellier kalecisi Benjamin Lecomte. Dijon kalecisi Dijon  kalecisi Baptiste Reynet 3.53 ile bu istatistikte ikinci sırada.

***

Yenilen Gollerin Ortalaması:

En çok süre alan 21 kalecinin bir karşılaşmada maruz kaldıkları ortalama gollük pozisyondan 2.86.sını kurtarırlarken 1.33’ünü kalelerinde gol olarak görüyorlar. Aşağıdaki tabloda bu kalecilerin sıralaması var.

 

Tablo 5 – Kalelerinde Gördükleri Gol Ortalaması

90 dakika içinde en fazla gol yiyen kaleci 2.10 golle Eiji Kawashima (Metz) ve en az gol yiyen kaleci ise 0.74 golle Alphonse Areola (Paris Saint Germain).

***

Karşılaşılan Pozisyonlarda Kurtarış Oranları:

En çok süre alan 21 kalecinin bir karşılaşmada maruz kaldıkları ortalama gollük pozisyonları kurtarma yüzdelerine bakıldığında ortalamanın yüzde 68 olduğu görülüyor. Aşağıdaki tabloda bu kalecilerin sıralaması var.

 

Tablo 6 – Gollük Pozisyonlarda Kurtarış Oranı

90 dakika içinde gollük pozisyonları kurtarma oranı en düşük kaleciler Strasbourg kalecileri Kamara ve Oukidja yüzde 57 ve yüzde 62 oranlara sahipler. Gollük pozisyonları kurtarma oranı en yüksek kaleciler ise Regis Gurtner (Amiens) yüzde 76 ve Alphonse Areoala (Paris SG) yüzde 75 oranla ilk iki sıradalar.

Ben bu oranın oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Küme düşen üç takım Troyes, Toulouse ve Strasbourg kalecileri düşük oranlara sahipler.

***

 

Gol Yemeden Tamamlanan Karşılaşma Yüzdeleri

Gol yemeden tamamlanan karşılaşmalara baktığımda ise bu 21 kalecinin ortalamasına göre yüzde 28 oranında karşılaşma gol yemeden tamamlanmış. Avrupa Liglerinde bu istatistiğe çok önem veriliyor, hatta en ön plana çıkan istatistik diyebiliriz.

Alphonse Areoala (Paris SG) yüzde 50, Anhhony Lopes (Lyon) yüzde 41 ve Benjamin Lecomte (Montpellier) yüzde 37 ile ilk üç sırada yer alıyor.

 

Tablo 7 – Gol Yemeden Tamamlanan Karşılaşma Oranları

 

Çok gol pozisyonu yaşayan takımların savunmalarının çok iyi olmadığı ve çok iyi kalecileri yoksa sıkıntı yaşadıkları, az gol pozisyonu yaşayan takımların ise kalecilerinin iyi olmaması halinde yine sıkıntı yaşadığını söyleyebiliriz. Toulouse birçok takıma göre daha az pozisyon vermesine rağmen genç kalecileri Alban Lafont yüzde 66 ile Fransa ortalamasının altında bir pozisyon karşılama oranına sahip olunca küme düştü. Tabii ki takımın hücum gücü de önemli.

 

***

 

Tarih:AnalizlerFransa

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: