İtalya Ligi Kaleci Değerlendirmeleri

Bu sayfada güncel kısa kaleci tanıtımları, kalecilerin sezon boyunca gerçekleşen detay istatistiklerinin analizi yer alıyor. (2017-18 ve 2018-19 Sezonları)

***

İtalya Ligi 2018-19 Sezonu Kaleci Değerlendirmesi

1.Bölüm

Ligimizle birlikte beş büyük lig analizlerine devam ediyoruz.

İtalya’da bu sezon 29 kaleci 6 ve üzerinde sayıda karşılaşmada kaleye geçti. Bu 27 kalecinin 16 tanesi İtalyan, 2’şer tanesi Arnavutluk ve Polonya’dan, diğerleri 9 farklı ülkeden. İtalya Ligi genelde komşu Balkan ülkeleri kalecileri ile göçmen Afrikalılar ve Arjantinli, Brezilyalı kalecileri değerlendiren bir lig.

29 kalecinin yaş ortalamasına baktığımızda 27.3 ve beş büyük lig ile Türkiye Ligi dikkate alındığında en düşük ortalama. Açık ara en kıdemlileri 40 yaşındaki Chievo Verona kalecisi Stefano Sorrentino ve 31 karşılaşmada kaledeydi. 4 kaleci 33-35 yaş ve 8 kaleci de 28-32 yaş aralığında. Serie A’da en büyük grup 20-27 yaş aralığında olan kaleciler ve bu grupta 15 kaleci var. Diğer liglere ters bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

Bütün karşılaşmalardan (38 karşılaşma) oynayan 3 kaleci var: Inter Milan’lı 34 yaşındaki Samir Handanovic (Bosna Hersek), Cagliari’li 25 yaşındaki Alesso Cragno ve Bolognalı 28 yaşındaki Lukazs Skorupski (Polonya).

İtalya Ligi yüzde 71 ile Kurtarış Oranı Ortalaması en yüksek lig. Bütün karşılaşmalarda oynamasa da 36’sında görev alan 20 yaşındaki Gianluigi Donnarumma, hem Alban Lafont ile birlikte ligin en genç kalecisi hem de en çok oynayanlar içinde en yüksek kurtarış oranına sahip: Yüzde 77.

2.Bölüm

Liglerdeki kaleci performanslarını analiz ederken onları üç yaş grubuna ayırıyorum. Birinci grup 33 üstü yaş, ikinci grup 28-33 yaş, üçüncü grup da 27 ve altı yaş. Genelde en üst seviye liglerde kalecilerin çoğu ortadaki grupta. Ancak 2018-19 Sezonunda İtalya Ligine baktığımızda daha farklı bir görünüm olduğuna, genç kaleciler dediğimiz üçüncü grubun hem karşılaşma sayısı olarak hem de performans olarak ön plana çıktığına daha önce değinmiştim.

Alex Meret de bu isimlerden birisi…Udine doğumlu kaleci, şehrinin kulübü Udinese’de futbola başladıktan sonra önce SPAL ve sonra da Napoli’ye kiralandı. Geçtiğimiz yaz da oldukça yüksek bir bonservis bedeli ile son kiralandığı Napoli’ye transfer oldu. 22 yaşındaki kaleci bu sezon iki tecrübeli kaleci Kolombiyalı David Ospina ve Yunan Orestis Kamezis arasında 14 karşılaşmada görev almayı başardı. Meret, sadece görev almakla kalmadı liglerin genel ortalamasının yüzde 70, İtalya’nın da yüzde 71 olduğu Gollük Pozisyon Kurtarış Oranı’nda yüzde 82 gibi bir oran yakaladı. Tabii ki bu oran bütün sezon görev alındığı ve bütün takımlara karşı kalede olunduğu takdirde daha anlamlı, ancak yine de 14 karşılaşma da az değil. Kamezis yüzde 75, Ospina ise yüzde 69 oranlara sahipler.

3.Bölüm

Liglerdeki kaleci performansları ile 1972’den bu yana düzenlenmekte olan U21 Avrupa Şampiyonası’nı birleştirelim. İki yılda bir düzenlenen turnuvanın ilk beşinde finaller şu şekildeydi ve ilk yazılan ülkeler şampiyon olmuştu: Çekoslovakya-SSCB, Macaristan-Demokratik Almanya, SSCB-Macaristan, Yugoslavya-Demokratik Almanya, SSCB-Demokratik Almanya. 1980 sonrasında batı ülkelerinin devreye girmeye başladığını görüyoruz. İtalya’nın 5, İspanya’nın 4, İngiltere’nin 2, Hollanda’nın 2, Almanya’nın 2, Fransa’nın 1 şampiyonluk yaşadığı bir dönem söz konusu ki bu yıl da şampiyona en çok şampiyonluk alan ülke olan İtalya’da ve San Marino’da düzenleniyor.  Katılımcılar ise A Grubunda ev sahibi yanı sıra Polonya, Belçika, İspanya, B Grubunda Almanya, Avusturya, Danimarka, Sırbistan, C Grubunda Romanya, Fransa, İngiltere ve Hırvatistan.

Ev sahibinin İspanya ile oynadığı ve 3-1 kazandığı ilk karşılaşmada kalede dün bahsettiğim Alex Meret vardı. Onun yedeği ise Sampdoria’lı Emil Audero. Audero oldukça iyi başladığı sezonda 36 karşılaşmada kalede yer almayı başardı. İtalya Ligleri turnuvaya en çok kaleci veren lig. İtalya kadrosundaki üçüncü kaleci Lorenzo Montipo ise bu sezon Serie B’de üçüncü olup Play Off’da elenen Benevento’da 30 karşılaşmada görev aldı. Sırbistan kalecisi Boris Radunović, yine Serie B’de Cremonese’de 11 karşılaşmada oynadı. Romen Ionit Andrei Radu ise Genoa kalesinde 33 karşılaşmada oynadı. Son olarak Hırvat Adrian Semper’i de 6 karşılaşmada Chievo Verona kalesinde gördük. İtalya’da Serie A ve Serie B genç kalecilerin ligleri…

Fotoğraftaki Romen Radu, ilk Serie A sezonunda çok pozisyon veren Genoa kalesinde lig ortalaması olan yüzde 71 gollük pozisyon kurtarış oranını yakaladı ve bunu 33 karşılaşmada yapması önemli.

***

İtalya Ligi 2018-19 Sezonu Kaleci Tanıtımı

1.Alban Lafont

Fiorentina kalecisi Alban Marc Lafont, 1999 yılında Burkina Faso’da Fransız bir baba ve Burkinalı bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. 9 yaşındayken anne ve babası ayrılınca babasıyla birlikte Fransa’ya döndü.  2008 yılında AS Lattoise takımında başladığı alt yapı kariyerine 2014 yılından itibaren Toulouse’da devam etti ve bir yıl sonra henüz 16 yaşındayken A takıma alındı. Henüz 17 yaşını doldurmadan Ligue 1 ‘de oynayan en genç kaleci olarak tarihe geçti. Bu 3 sezonda 100’e yakın karşılaşmada Toulouse kalesinde yer alan Lafont geçtiğimiz sezon ortalama 4.16 gollük pozisyonda 2.74 kurtarış ortalaması yakaladı. Bu da yüzde 66 gibi bir kurtarış ortalaması anlamına geliyor ki her zaman ifade ettiğimiz gibi bu oran ortalama bir oran.

Genç Lafont bu yaz 7 milyon Euro karşılığında 5 yıllığına İtalya’ya Fiorentina’ya transfer oldu. Milli takım olarak Fransa’yı tercih eden Lafont alt seviyelerde çeşitli yaş gruplarında birçok kez milli takımlarda görev aldı.

Sporcu bir aileden gelen genç kalecinin anne tarafından dedesi eski bir futbolcuyken annesi şu an bir milletvekili ve eski bir milli hentbolcu. Babası ise tenis oynamış. Bir yandan bütün bunlar varken Lafont’un 30 akrabası Burkina Faso’da bir iç savaşta bir restaurantta bir araya geldiklerinde öldürülmüş.

2.Alessio Cragno

Cagliari kalecisi Alessio Cragno 1994 yılında İtalya’da Combioppi’de dünyaya geldi. Futbola Firenze’de Polisportiva Sieci’de başladı ve 13 yaşından itibaren Paolo Rossi e Andrea Barzagli’nin de futbola adım attıkları San Michele Cattolica Virtus’e geçti.  15 yaşındayken Brescia altyapısına transfer oldu ve 2012’de A takıma yükseldi. Cragno, 2 sezonda 32 karşılaşmada görev aldıktan sonra 2014’de doğduğu Cagliari’ye geçti; burada da 1.5 sezonda sadece 14 karşılaşmada görev alabildi. Sonraki bir buçuk sezonu Lanciano ve Benevento’da kiralık olarak geçirdi. 2017-18 sezonundan itibaren de Cagliari kalesinde birinci kaleci olan Cragno İtalya alt kategori milli takımlarının hepsinde yer aldı.

3.Alfred Gomis

SPAL kalecisi Amigo Alfred Junior Gomis 1993 yılında Senegal’de Ziguinchor’da dünyaya geldi. Küçük yaşta ailesiyle birlikte İtalya’ya Cuneo’ya göç etti. Torino altyapısında futbola başladı ve 2013’de A takım kadrosuna alındı. Her sezon başka bir kulübe kiralandı ve en son olarak 2017-18 sezonunda SPAL takımındaydı. 2018 yazında Torino’da hiç süre almadan bonservisiyle SPAL’a transfer oldu. İtalya’nın 20 ve 21 yaş altı milli takımlarına seçildi; ancak A milli takım seviyesinde Senegal’i tercih etti.

4.Andrea Consigli

Sassuolo kalecisi Andrea Consigli 1987 yılında Cormano’da dünyaya geldi. Altyapı eğitimini Atalanta’da aldıktan sonra 2006’da A takım kadrosuna alındı. İlk iki sezonunda tecrübe kazanması için önce Serie C1 takımlarından Sambenedettese’ye sonraki sezon da  Serie B’den Rimini’ye kiralandı. Bu iki yılı oldukça verimli geçiren Consigli Atalanta’ya 1 numara olarak geri döndü. Atalanta’da yaklaşık 200 karşılaşmada görev aldıktan sonra yine Serie A takımlarından Sassuolo’ya €3 milyon’ya transfer oldu. U16’dan U23’e bütün İtalya milli takımlarında görev yaptı.

5.Andrea Seculin

Chievo kalecisi Andrea Seculin 1990’da Gorizia, Venezia Giulia’da doğdu. Futbola Romans d’Isonzo’nun Pro Romans takımında başladı. Sonra da FC South Tyrol takımına geçti. 2008’de Fiorentina ile €300,000 karşılığında 4½ yıllık bir sözleşme imzaladı. 20 yaş altı takımda oynamaya başlayan Seculin aynı zamanda A takımın dördüncü kalecisiydi. 2009-10 sezonunda A takıma üçüncü kaleci olarak girmeyi başardı. 2011 yazında Serie B’den Juve Stabia’ya kiralandı. Ertesi sezonu da yine Juve Stabia’da geçirdi. 2013’de Chievo’ya transfer oldu ve ilk sezonunda yine Serie B’den Avellino’ya kiralandı. 2014’den bu yana Chievo A takımında görev yapıyor. İtalya alt yapı milli takımlarında görev yaptı.

6.Bartlomiej Dragowski

Fiorentina kalecisi Bartłomiej Drągowski 1997’de Polonya’da Bialystok’da dünyaya geldi. Altyapı eğitimini MOSP Jagiellonia Białystok’da aldı. Bu takım babası Dariusz Drągowski ‘nin de oynamış olduğu Jagiellonia Białystok’ın bir akademi kulübüydü. 2012’de asıl kulübün altyapısına geçti.   2014’de de A takım kadrosuna alındı. 2014-16 arasında Jagiellonia Białystok A takımında oynayıp 64 karşılaşmada görev aldıktan sonra 2016’da Fiorentina’ya transfer oldu. Polonya milli takımının A milli takım hariç diğer kategorilerinde oynadı.

7.David Ospina

Napoli kalecisi David Ospina, 1988’de Kolombiya’da Medellin’de dünyaya geldi. Futbola ülkesinde Atlético Nacional’de başladı. 2005’de A takım kadrosuna giren Ospina 3 sezonda yaklaşık 100 karşılaşmada görev aldı. Ülkesinde 2 şampiyonluk yaşadıktan sonra 2008’de Fransa’ya Nice’e transfer oldu. Nice’de 6 sezonda önemli süreler alan Kolombiyalı kaleci takımıyla 2014’de gösterdiği başarılı performans ile 2014 yazında Arsenal’a transfer oldu. Ancak burada 4 sezon boyunca pek oynama fırsatı bulamadı, 2018 yazında da Napoli’ye kiralandı.  Şu ana kadar 94 kez Kolombiya A milli takım kalesini korudu.

8.Emil Audero

Sampdoria kalecisi Emilio “Emil” Audero Mulyadi 1997 yılında Endonezya’nın Mataram şehrinde Endonezyalı bir baba ve İtalyan bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Bir yaşındayken ailesi ile annesinin memleketi İtalya’ya Cumiana’ya taşındılar.

Altyapı eğitimini 2008 yılından itibaren Juventus’da alan Audero 2014-15 sezonunda Massimiliano Allegri tarafından 6 kez A takım kadrosuna alındı. Bir sonraki sezon 18 yaşını doldurunca profesyonel sözleşme imzalanan Audero hiç oynama fırsatı bulamadı ve Buffon ile Neto’nun ardında üçüncü kaleci olarak bir dönem geçirdi. 2016-17 sezonun son haftasında ilk kez Juventus formasını giydiğinde 20 yaşındaydı. Takip eden sezon Serie B’de Venezia’ya kiralanan genç kaleci 38 karşılaşmada görev aldı. Genç kaleci bu sezon başında Seria A takımlarından Sampdoria’ya kiralandı.

9.Etrit Berisha

Atalanta’nın kalecisi Etrit Fadil Berisha 1989 yılında şu an Kosova sınırları içinde yer alan Pristina’da dünyaya geldi. Futbola yerel kulüp KF 2 Korriku’da başladı ve 2008’de İsveç’in Kalmar FF kulübüne transfer oldu.  2010’da A takıma yükselen Berisha, 3 sezonda 90 karşılaşmada görev aldı. 2013’de Lazio’ya geçen Arnavut kaleci ilk sezonunda birinci kaleci olmayı başardı. Hatta ligin en iyi yabancı oyuncular karmasına seçildi. Ancak bir sonraki sezon teknik direktör değişikliği gerçekleşti ve Berisha, Marchetti’nin ardında ikinci kaleci olarak kaldı. 3 sezonda yaklaşık 40 karşılaşmada görev aldıktan sonra 2016-17 sezonu başında Atalanta’ya kiralandı. Atalanta’da gerçekleşen uyum sonrasında da 2017 yazında bonservisiyle transfer oldu. 2017-18 sezonunda da takımıyla iyi performans gösterdiler ve ligi beşinci sırada bitirerek Avrupa Ligi’ne katılmayı başardılar.

Berisha 2012’den bu yana 48 kez Arnavutluk milli takım formasını giydi. Daha önce Ujkani ile bu konuda rekabet halindeydi; ancak onun Kosova’yı tercih etmesi ile birlikte milli takımda birinci kaleci olma konusunda rahatladı. 2014’de Sırbistan ile oynanan ve yarıda kalan o ünlü karşılaşmada kalede Berisha vardı.  Atletik bir kaleci olan Berisha, idol olarak van der Sar’ı belirlemiş. Penaltılardaki başarıları ile tanınına Arnavut kaleci ayrıca Kalmar’dayken kullandığı 4 penaltıdan 3 tanesini kurtarmıştı.

10.Federico Marchetti

Genoa kalecisi Federico Marchetti, 1983 yılında İtalya’da Bassano del Grappa’da dünyaya geldi.  Futbola Bessica’da başladı ve altyapı eğitimine Torino’da devam etti. 2002’de A takım kadrosuna alınan Marchetti, Pro Vercelli, Crotone ve Treviso gibi C1 ve C2 ligleri kulüplerinde kiralık olarak geçirdi. 2005’de Serie A’ya yükselen Torino kulübü iflas edince Serie B’den devam eden yeni bir kulüp oluştu. Bu yeni kulüp bütün oyunculara bedelsiz gitme fırsatı sundu. Marchetti de AlbinoLeffe’ye geçti. İlk sezonda takımına alışan ve önemli süreler alan Marchetti ile takımı 2006-07 sezonunda önemli bir performans gösterdi. Lecce ile Serie A’ya yükselme karşılaşmaları oynayan AlbinoLeffe masalsı sezonu hayla kırıklığı ile bitirmek zorunda kaldı.

2008’de Cagliari, Albinoleffe ile Marchetti’yi kiralamak üzere anlaştı ve bu anlaşmada oyuncunun yüzde 50 haklarını satın almak da vardı. İki sezon kiralık döneminden sonra 2010’da oyuncunun bonservisi Cagliari’ye geçti. Toplam 3 sezonda 68 karşılaşmada oynayan Marchetti, 2011 yazında uzun yıllar hizmet edeceği Lazio’ya transfer oldu. 2018’e kadar 160’dan fazla karşılaşmada görev alan tecrübeli kaleci geçtiğimiz yaz Genoa’ya transfer oldu. Şu ana kadar 11 kez İtalya milli takım kalesini koruyan Marchetti güçlü ve rahat bir kaleci olarak bilinirken uzun saçları sebebiyle Lazio taraftarları tarafından Tarzan olarak isimlendiriliyordu.

11.Gianluigi Donnarumma

Milan kalecisi Gianluigi Donnarumma, 1999 yılında Napoli yakınlarında Castellammare di Stabia’da dünyaya geldi. Futbola Napoli’nin Club Napoli akademisinde başladı ve 14 yaşında €250,000 karşılığında ağabeyi Antonio’nun kulübü Milan altyapısına geçti. 2013-2015 arasında gençlik akademisinde yer alan Donnarumma 16 yaşını doldurmadan Inzaghi tarafından ilk kez A takıma çağrıldı. 2015-16 sezonunda Siniša Mihajlović  tarafından Diego López ve Christian Abbiati’nin ardından üçüncü kaleci olarak kadroda yer aldı. Milan’ın çok da iyi geçirmediği yıllarda takip eden sezon birinci kaleci olma fırsatı karşısına çıktı. Daha 20 yaşında olmamasına rağmen Milan kalesinde 100’den fazla karşılaşmada görev aldı. Buna ilave olarak 11 kez de İtalya milli takımında oynadı.

12.Luigi Sepe

Parma kalecisi Luigi Sepe, 1991 yılında Napoli yakınlarında Torre del Greco’da dünyaya geldi. Altyapı eğitimini Napoli’de alan Sepe, ilk A takım karşılaşmasına ise 17 yaşındayken Gianello’nun yerine oyuna girerek çıkmıştı. Daha sobraki yılları Pisa, Virtus, Empoli ve Fiorentina’da kiralık olarak geçti. Bu sezon başında da büyük bir hikaye yazarak her sene şampiyon olarak Serie A’ya yeniden dönen Parma’ya kiralandı.

Futbola başladığından bu yana Napoli kadrosunda olan ama kendi kulübünde oynama fırsatını bir türlü bulamayan Luigi Sepe, geçen sezon kulübünde kalmış ve sadece bir karşılaşmada kaleye geçebilmişti. Bu sezon Parma’da 5 karşılaşmada da görev alan Sepe, bu karşılaşmalarda ortalama 4.80 gollük pozisyona maruz kaldı ve bunlardan 3.80’ini kurtardı. Bu da yüzde 79’luk bir kurtarış oranı anlamına geliyor ki liglerde genel ortalama olan yüzde 67’nin oldukça üstünde. Bakalım yeni bir heyecanla lige dönen Parma, Luigi Sepe için sürekli bir adres mi olacak yoksa bir sonraki sezon kendini yine başka bir ortamda mı bulacak?

13.Łukasz Skorupski

Tanıdığım ilk Polonyalı kaleci soyadını telaffuz etmekte zorlandığım efsane Józef Młynarczyk’di. Onun özellikle yan toplardaki mükemmel performansını ve kalede verdiği güveni hatırlarım. Onunla ilgili yazım henüz okumayanlar için blogda yer alıyor.
Günümüzde de özellikle beş büyük ligde birçok Polonyalı kaleci ile karşılaşıyoruz. Bunlardan birisi de Bologna’nın Polonyalı kalecisi Łukasz Skorupski…
1991 yılında Zabrze’de doğdu. Futbola da Gornik Zabrze’de başlayan Skorupski 2011 yazında Ruch Radzionkow’a kiralandı ve sezon ortasında Górnik’e geri döndü. Genç kaleci 2013’de İtalya’nın dev kulüplerinden birisi olan AS Roma’ya 890.000 Euro bonservis bedeli ile transfer oldu ve ilk karşılaşmasına da Ocak ayında kupada çıktı. O sezon birkaç lig karşılaşmasında da oynayan Skorupski 2015-2017 arasında Empoli’de kiralık olarak bulundu ve önemli süreler aldı.
Geçtiğimiz sezonu Roma’da yedek kalarak geçiren Polonyalı kaleci bu yaz Bologna’ya 9 milyon Euro bonservis bedeli karşılığında transfer oldu. Skorupski 2 kez Polonya milli takımında oynadı.

14.Orestis Karnezis

Napoli kalecisi Orestis-Spyridon Karnezis, 1985 yılında Atina’da dünyaya geldi. Korfu’da büyüyen Karnezis futbola Agios Mathaios Corfu’da başladı ve daha sonra OFI Crete kulübü altyapısına girdi. 2005 yılında A takıma yükseldi ancak iki sezon boyunca hiç oynama fırsatı bulamadı. 2007’de transfer olduğu Panathinaikos’da 2013’e kadar  yer aldı; ancak 2012-13 sezonunda ilk kez düzenli oynama fırsatı buldu ve hatta Yunan milli takımına da yükseldi. Bu performansı ona 2013’de ilk yurtdışı deneyimi fırsatını getirdi ve Udinese Calcio’ya transfer oldu.  İlk sezonunu İspanya’da Granada’da kiralık olarak geçiren Karnezis, sonraki 3 sezon kulübünde 100’den fazla karşılaşmada yer aldı. 2017-18 sezonunu tekrar kiralık olarak bu sefer İngiltere’de geçiren Yunan kaleci geçtiğimiz yaz 2.5 milyon Euro karşılığı Napoli’ye transfer oldu. Şu ana kadar 49 kez Yunanistan milli takım formasını giydi.

15.Pietro Terracciano

Empoli kalecisi Pietro Terracciano, 1990 yılında İtalya’da San Felice a Cancello’da dünyaya geldi. Avellino’da altyapı eğitimini aldıktan sonra ilk profesyonel deneyimini 2009’da Serie B kulübü Nocerina’da yaşadı ve 23 karşılaşmada görev aldı. Kulüpteki ikinci sezonunda ise Milazzo’ya kiralandı. 2011’de Catania’ya transfer oldu ve burada 6 sezon geçirirken pek forma fırsatı bulamadı; toplam üç sezonu da Serie B’den Avellino ve Salernitana’da kiralık olarak geçirdi. 2017 yazında da Empoli’ye transfer oldu.

16.Robin Olsen

AS Roma kalecisi Robin Patrick Olsen, 1990 yılında Danimarkalı bir ailenin çocuğu olarak İsveç’in Malmö şehrinde dünyaya geldi. Futbola Malmö FF altyapsında başlayan Olsen ilk profesyonel deneyimini 2007’de IF Limhamn Bunkeflo kulübünde yaşadı. Bir diz sakatlanması sonrası Bunkeflo FF and IFK Klagshamn’da geçen sezonlardan sonra 2012’de Malmö FF’ye bu sefer profesyonel bir kaleci olarak geri döndü. Burada geçirdiği üç sezonun sonuncusu olan 2014-15 sezonundaki performansı ile ligin en iyi kalecisi seçildi. 2015-16 sezonunda €650,000 karşılığında PAOK’a transfer oldu. Ocak 2016’da ise Olsen’in altı aylığına F.C. Copenhagen’a kiralanması söz konusu oldu. Sezon sonunda da bu sefer €600,000 karşılığında F.C. Copenhagen’a geçti. Dünya Kupası’ndaki performansının da etkisiyle İsveçli kaleci Alisson’ın transferinden sonra  €12,000,000 karşılığında AS Roma’ya transfer oldu. 2015’den bu yana 27 kez de İsveç milli takım formasını giydi.

17.Samir Handanovic

Samir Handanoviç, 1984 Ljubljina doğumlu Boşnak asıllı Sloven kaleci.

Şu an Inter’de oynayan tecrübeli kaleci kariyerine Slovan’da başladı ve daha sonra Domzale takımına transfer oldu. İki yıl sonra da 20 yaşındayken İtalya macerasına başladı. 2004 yazında Udinese ile sözleşme imzalayan Handanoviç, sırasıyla Treviso, Lazio ve Rimini’ye kiralandı. Üçüncü kiralama olan Rimini’de 2006-2007 sezonunda birinci kaleci olmayı başardı.

Rimini’deki performansıyla 2007’den itibaren kiralanmayan ve Udinese kadrosunda yer almaya başlayan Handanoviç bu sefer de yedek kulübesinde beklemeye başladı. Sloven kalecinin gerçek anlamda Udinese kalesine geçtiği sezon 2009-2010 sezonuydu. Takımı 15.sırada yer alsa da kendisi oldukça iyi bir performans gösteren Handanoviç takip eden sezon boyunca kurtardığı 6 penaltı ile hem Serie A rekorunu egale etmiş hem de sezonun karmasına seçilmişti.  Bir sonraki sezon ilk Şampiyonlar Ligi karşılaşmasını oynayan Sloven kaleci  2012 yazında 19.4 milyon Euro’ya Inter’e transfer olduğunda 28 yaşındaydı ve Udinese için 200’den fazla karşılaşmada oynamıştı.

Inter’de 6 sezonda 250’den fazla karşılaşmada oynayan Samir Handanoviç için bu süreçte birçok daha zengin kulüpten transfer teklifleri geldiğine dair haberler her zaman oldu. Penaltı kurtarma konusunda uzman olan ve Serie A’da 27, toplam bütün organizasyonlarda 36 penaltı kurtarmış (toplam maruz kaldığı penaltı sayısı 99) olan Handanoviç 81 kez de Slovenya milli takım forması giydikten sonra milli takıma veda etti ve yerini Jan Oblak’a bıraktı. Kuzeni Jasmin Handanovic de milli bir kaleci ve Slovenya Ligi dışında İtalya’da Mantova ve Empoli gibi takımlarda oynadı.

18.Thomas Strakoska

Serie A kalecilerinden beşincisi Thomas Strakoska.

Lazio kalecisi Thomas Fotaq Strakoska 1995 yılında Atina’da Arnavut bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Altyapı eğitimini Yunan takımı Panionios’da alan Arnavut kaleci 2012’de 75.000 Euro’luk bir transfer ücreti ile Lazio’ta geçiş yaptı. Genç takımda oynarken birinci kaleci Juan Pablo Carrizo’nun takımdan ayrılması ile 2012-13 sezonun devre arasında üçüncü kaleci olarak A takıma girdi. 2013 yazında da diğer bir kaleci Bizzari, Genoa’ya gitti ancak yerine bir başka Arnavut kaleci Etrit Berisha takıma geldi ve Strakoska yine üçüncü kaleci olarak hayatına devam etti. 2015 yazında Lazio, onu tecrübe kazanması için Serie B takımı Salernitana’ya kiraladı, bir sezonda 11 karşılaşmada görev aldıktan sonra geriye döndü. Strakoska, 2016-17 sezonunda diğer Arnavut kaleci Berisha’nın Atalanta’ya gitmesiyle

21 yaşında nihayet oynama fırsatı buldu ve o sezon 1844 dakika sahada kaldı, yani 21 karşılaşmada.
Bir sonraki sezona birinci kaleci olarak başladı ve sezon başında Dybala’nın penaltısını kurtarması ona önemli bir özgüven kazandırırken 38 karşılaşmanın tamamında sahada yer aldı.

23 yaşındaki genç kaleci bu sezona da birinci kaleci olarak başladı ve şu ana kadar yüzde 76.lık bir kurtarış oran yakalamış durumda. Ancak gerçek oranlar bütün takmlar ile içeride dışarıda oynadıktan sonra daha anlamlı. 8 kez Arnavutluk milli takımı formasını giymiş olan Thomas Strakoska’nın babası da eski bir kaleci olan Foto Strakosha. Dinamo Tiran sonrası 1990-2005 arasında birçok Yunan takımında oynamış olan baba Strakoska 73 kez de Arnavutluk milli takımı kalesini korudu. Thomas’ın futbola Yunanistan’da başlama sebebi de babasının hayatının önemli bir kısmını orada geçirmiş olması.

19.Wojciech Szczesny

Juventus kalecisi Wojciech Tomasz Szczęsny, 1990 yılında Polonya’nın başkenti Varşova’da dünyaya geldi. Babası Maciej Szczęsny de Legia Warszawa, Widzew Łódź, Polonia Warsaw ve Wisła Kraków için oynamış milli bir kaleciydi. Wojciech Tomasz Szczęsny, Agrykola Warsaw’da futbol hayatına başladığında Legia Warsaw’un kaleci antrenörü Krzysztof Dowhań’ın dikkatini çekmişti. Genç kaleciye 15 yaşındayken Legia’nın A takımı ile idman yapma fırsatını vermişti. Bir sezon sonunda Szczęsny, Arsenal’in gençlik programına dahil oldu. 2008-2009 sezonunda da Arsenal’in rezerv takımında oynyordu.  2009-10 sezonunda A takım kadrosuna dahil edildi ve Brentford’a kiralandı. Daha sonraki yıllarda Arsenal’de 5 sezonda yaklaşık 140 karşılaşmada görev aldı.  Başlarda 53 numaralı formayı giyerken 2012-13 sezonunda Manuel Almunia’nın gitmesiyle 1 numaralı formaya kavuştu.

Peter Cech’in gelmesi sonrası 2015 yazından itibaren takip eden iki sezonu AS Roma’da kiralık olarak geçirdi. 72 kez forma giydiği Roma ile geçirdiği kiralık dönem sonrası 2017 yazında €12.2 million transfer bedeli karşılığı Juventus’a transfer oldu. İlk sezonunda Gianluigi Buffon’a alternatif olarak yer aldı.  Buffon’ın 2018 yazında ayrılmasıyla birinci kaleci haline geldi. Bu sezon 13 karşılaşmada ortalama takımı 3.85 gollük pozisyon verirken Szczęsny bublarda yüzde 70.lık bir kurtarış oranı yakaladı.

***

Gollük Pozisyon Kurtarış Oranı Nedir?

Bir rakip oyuncunun vuruşunda kaleci vücudunun herhangi bir kısmı ile topun kaleye girmesini engellerden bu, gollük pozisyonun kurtarılması anlamına gelmektedir.

Kurtarışın detayda aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekmektedir:

* Eller/ayaklar/gövde ile yapılması ki tabii el ve ayağın devamı kol ve bacaklara da; aslında bilinçli bir hareketle…

* Topun tutulmasi/kucakta yakalanması/yumruklanması/parmaklar ile dokunulması; yumruk ya da parmaklarla dokunulduğunda güvenli bölgeye uzaklaştırılması

 

***

İtalya Ligi 2017-18 Kaleci Analizi

Türkiye, Almanya ve Fransa Ligi kalecilerinden sonra sırada İtalya Ligi (Serie A) kalecilerinin istatistiklerine var. 2017-18 Sezonuna ait bu istatistiklerde yine yaş, ülke, oynama süreleri, gollük pozisyonlar, kurtarışlar, gol yemeden tamamlanan karşılaşmalar var.

***

Kalecilerin Ülke ve Yaş Analizleri

Sezon boyunca 39 kaleci bir maç da olsa kaleye geçti. 15 veya daha fazla karşılaşmada kalede yer alan kaleci sayısı ise 22. Bu 22 kalecinin 12 tanesi İtalyan, 2 tanesi Arnavut, 2 tanesi Sloven, 2 tanesi Brezilyalı, diğerleri Arjantinli, Polonyalı, Senegalli ve İspanyol.

Tablo 1 – Kalecilerin Yaşları

39 kaleciye baktığımızda bu kalecilerin yaş ortalaması 28.5. Bu, dünyadaki birçok ligde ve turnuvada rastlanılan bir ortalama. En kıdemli kaleciler 40 yaş ile Gianluigi Buffon (Juventus) ve Albano Bizzarri (Udinese). Onları 39 yaş ile Stefano Sorrentino (Chievo), 37 yaş ile Christian Puggioni (Sampdoria) ve Gianluca Pegolo (Sassuolo) takio ediyor.

En genç kaleci ise Milan’dan 19 yaşındaki Gianluigi Donnarumma. Onu 20 yaş ile Luca Crosta (Cagliari) ve Bartlomiej Dragowski (Fiorentina) takip ediyor.

 

Tablo 2 – En Çok Süre Alan Kaleciler

Bütün karşılaşmalarda görev alan beş kaleci var: Thomas Strahoska (Lazio), Gianluigi Donnarumma (Milan), Stefano Sorrentino (Chievo), Alex Cordaz (Crotone) ve Samir Handanovic (Inter Milan).

Sadece bir karşılaşma kaçıran yani 37 karşılaşmada görev alan kaleci sayısı ise yine beş: Mattia Perin (Genoa), Pepe Reina (Napoli), Alisson Becker (Roma), Salvatore Sirigu (Torino) ve Albano Consigli (Sassuolo).

Cagliari, Benevento, SPAL, Sampdoria ve Juventus hariç takımların bütün sezonu tek kaleci ya da neredeyse tek kaleci ile oynadıklarını gördüm, yani 20 takımdan 15’i ki yüzde 75’i anlamına geliyor.

***

Gollük Pozisyonlar

Bu değerlendirmede birçok rakamdan bahsedeceğiz ama aslında iki ana konumuz olacak

Birincisi dakika başına yenilen gol ve kurtarış: Yani kalecilerin oynadıkları süreyi de dikkate alarak 90 dakikada kalelerinde kaç gol gördüler ve kaç gollük kurtarış yaptılar?

Böyle bir oranlamada çok küçük yüzdeler çıkacağı için daha kolay anlaşılması amacıyla çıkan oranları 90 ile çarparak ortalama bir karşılaşmada ne oluyor onu bulmayı hedefledim. Bazı karşılaşamalardaki kırmızı kartlar, kaleci değişiklikleri vs sebeplerle farklılıklar oluşmasın diye önce sezon boyunca oynadıkları toplam dakikaya bölme ve sonra 90 ile çarpma daha sağlıklı bir sonuç verdi.

İkincisi ise karşılaştıkları gollük pozisyonlardan yüzde kaçı gol oldu?: Bunun için de kalede görülen gol sayısını toplam gollük pozisyona böldüm.

Tabii ki birçok hesaplama yapılabilir ama bir noktada tercihler yapmak gerekiyor. İstatistikler ise hep uluslararası düzeyde kabul edilen gollük pozisyon kurtarış vs rakamları. Gollük pozisyondan kasıt kaleci tutmadığında ya da yumruk, tokat vs ile uzaklaştırmadığında kaleye girecek bir pozisyon.

***

Detay Rakamlar

Bunun nasıl hesaplandığını Gianluigi Donnarumma örneği üzerinden açıklayayım. Donnarumma 38 karşılaşmada 3420 dakika görev yapmış. Bu karşılaşmalarda kalesinde 42 gol görmüş ve 91 gollük kurtarış yapmış, yani toplam 167 adet gollük pozisyonla karşılaşmış. Önce 40, 127, 167 rakamlarını ayrı ayrı 3060’ya böldüğümüzde sırasıyla 0.01228; 0.02661 ve 0.03889 oranlarına ulaşılıyor. Daha sonra da bunları 90 ile çarpınca da sırasıyla 1.10; 2.39 ve 3.50 oranları ortaya çıkıyor. Yani Donnarumma sezon ortalaması olarak 90 dakikalık bir karşılaşmada ortalama olarak 3.50 gollük pozisyona maruz kalırken 2.39 kurtarış yapmış ve kalesinde 1.10 gol görmüş.

15 ve daha fazla karşılaşmada görev alan kalecilerin ortalaması nedir diye bakınca: 90 dakika başına 4.30 gollük pozisyon, 2.99 kurtarış ve 1.31 gol ortalaması çıkıyor.

Bu kalecilerin gollük pozisyonları karşılama oranına baktığımda ise ortalamaları yüzde 70 çıkıyor.

***

Gollük Pozisyon Ortalaması:

En çok süre alan 22 kalecinin bir karşılaşmada maruz kaldıkları gollük pozisyon ortalaması 4.30. Aşağıdaki tabloda bu kalecilerin sıralaması var.

 

Tablo 3 – Ortalama Gollük Pozisyon

90 dakika içinde en fazla gollük pozisyonla karşılaşan kaleci 6.53 pozisyonla Nicolas Andrade (Verona) ve en az gollük pozisyonla karşılaşan kaleci 1.94 pozisyonla Wojciech Szczesny (Juventus).

Sampdoria’nın iki kalecisi Vid Belec ve Puggioni’nin 6.33 ve 5.00 gibi yüksek gollük pozisyon ortalamalarına sahip olmaları ve takımlarının da buna rağmen 10.sırada yer alması ilgi çekici. Bologna’nın da Mirante’nin de 4.45 gibi bir gollük pozisyon ortalamasına sahip omasına rağmen takımının 15.sırada olması da bir başka dikkat çekici nokta.

***

Gollük Pozisyon Kurtarış Ortalaması:

En çok süre alan 22 kalecinin bir karşılaşmada maruz kaldıkları ortalama 4.30 gollük pozisyondan 2.99.ini kurtarıyorlar. Aşağıdaki tabloda bu kalecilerin sıralaması var.

 

Tablo 4 – Ortalama Gollük Pozisyon Kurtarışı

90 dakika içinde en fazla kurtarış yapan kaleci 4.56 pozisyonla Nicolas Andrade (Verona) ve en az gollük pozisyonla karşılaşan kaleci 1.41 pozisyonla Wojciech Szczesny (Juventus).

***

Yenilen Gollerin Ortalaması:

En çok süre alan 22 kalecinin bir karşılaşmada maruz kaldıkları ortalama gollük pozisyondan 2.99.unu kurtarırlarken 1.31’ini kalelerinde gol olarak görüyorlar. Aşağıdaki tabloda bu kalecilerin sıralaması var.

 

Tablo 5 – Kalelerinde Gördükleri Gol Ortalaması

90 dakika içinde en fazla gol yiyen kaleci 2.23 oran ile Vid Belec (Sampdoria) ve kalesinde ortalama olarak en az gol kaleci ise 0.53 oran ile Wojciech Szczesny (Juventus)

***

Karşılaşılan Pozisyonlarda Kurtarış Oranları:

En çok süre alan 22 kalecinin bir karşılaşmada maruz kaldıkları ortalama gollük pozisyonları kurtarma yüzdelerine bakıldığında ortalamanın yüzde 69 olduğu görülüyor. Aşağıdaki tabloda bu kalecilerin sıralaması var.

 

Tablo 6 – Gollük Pozisyonlarda Kurtarış Oranı

90 dakika içinde gollük pozisyonları kurtarma oranı en düşük kaleci yüzde 64 ile Alessio Cragno (Cagliari) ve gollük pozisyonları kurtarma oranı en yüksek kaleci ise Alisson Becker (Roma) yüzde 79 orana sahip.

Bu oran oldukça önemli. İlk sıralardaki takım kalecileri hariç en dikkat çekici orana sahip kaleci Genoa’lı Mattia Perin yüzde 75 ile. Takımı 12.sırada ama bunu genç kalecinin performansına da biraz borçlu.

***

Gol Yemeden Tamamlanan Karşılaşma Yüzdeleri

Gol yemeden tamamlanan karşılaşmalara baktığımda ise bu 22 kalecinin ortalamasına göre yüzde 29 oranında karşılaşma gol yemeden tamamlanmış. Avrupa Liglerinde bu istatistiğe çok önem veriliyor, hatta en ön plana çıkan istatistik diyebiliriz.

Burada Wojciech Szczesny (Juventus) yüzde 65 ile açık ara lider.

 

Tablo 7 – Gol Yemeden Tamamlanan Karşılaşma Oranları

 

Çok gol pozisyonu yaşayan takımların savunmalarının çok iyi olmadığı ve çok iyi kalecileri yoksa sıkıntı yaşadıkları, az gol pozisyonu yaşayan takımların ise kalecilerinin iyi olmaması halinde yine sıkıntı yaşadığını söyleyebiliriz. İtalya’da çok pozisyon veren Crotone, Verona ve Benevento gibi takımların küme düştüğünü görüyoruz ki kalecilerinin gollük pozisyon karşılama oranları oldukça iyi.

***