İspanya Ligi Kaleci Değerlendirmeleri

Bu sayfada güncel kısa kaleci tanıtımları, kalecilerin sezon boyunca gerçekleşen detay istatistiklerinin analizi yer alıyor. (2017-18 ve 2018-19 Sezonları)

***

İspanya Ligi 2018-19 Sezonu Kaleci Değerlendirmesi

1.Bölüm

La Liga’da 2018-19 sezonunda 31 kaleci 6 ve üzerinde sayıda karşılaşmada kaleye geçti ve bu sayı 5 büyük lig ve ligimiz içinde en yüksek sayı. Zaten liglerde ortalama olarak sezonlar 27-28 kaleci ile tamamlanıyor. La Liga, Yaş Ortalaması olarak 29.3 ile ortalama bir değere sahip. İtalya’nın 27.3 kaleci yaş ortalaması ile en genç, İngiltere 29.9 ile en yaşlı ortalamalara sahip olduğunu hatırlayalım. Ülkemiz ise bu ortalamada 29.8 ile 6 lig içinde ikinci sırada. İspanya’ya geri dönersek 7 kaleci 34-38 yaş; 11 kaleci 28-32 yaş ve 13 kaleci ise 21-27 yaş aralığında. Her üç grubun dengeli dağıldığı bir lig diyebilirizki bu da zaten ortalamasına yansımış durumda.

En kıdemli kaleci Girona’dan Gorka Iraizoz, 38 yaşında ama sadece 7 karşılaşmada görev aldı; takımın asıl kalecisi 28 yaşındaki Yassine Bounou. Iraizoz yüzde 74 ve Bounou yüzde 75 kurtarış oranlarına sahip; ancak takımları ortalama 5.43 gol pozisyonu verdi ki bu, çok yüksek. Bu kurtarış oranlarına rağmen küme düştüler. Bir de Girona ligin en az gol takımlarındandı. Bu konuya değindim çünkü istatistiklere göre bir takımın küme düşme tehlikesi yaşamaması için karşılaşma başına gol pozisyonu ortalamasını 4.50’lere çekmesi gerekiyor. İspanya’da küme düşen üç takımın da 5.50 ve üzerinde.

Bazı takımlar aynı zaman da gol de atarak bu tehlikeyi bertaraf etmiş. Buna en güzel örnek Levante. Levante iki kaleci ile oynayan ekiplerden: Aitor Fernandez ve Oier Olazabal. Takım ortalama olarak 6.10 gol pozisyonu vermiş ki bu, gerçekten çok çok yüksek. Öncelikle iki kalecisi de yüzde 70 ve 71 kurtarış oranlarını yakalamış. Buna ilave olarak takım 59 gol ile ligde en çok gol atan beşinci takım. Bu kombinasyonla ligde 15.sırada yer almayı başardılar.

Ligde ikinci en kıdemli kaleci ise takımının bütün karşılaşmalarında oynamış olan 37 yaşındaki Diego Lopez ve yüzde 71’lik bir gollük pozisyon kurtarış oranına sahip. La Liga’nın genel ortalaması yüzde 70. Espanyol ligin az gol atan takımlarından, ancak 4.58 bir gol pozisyon ortalaması ile ligi 7.sırada bitirdi.

Yani attığın gol ortalaması, verdiğin gol pozisyonu ortalaması ve kalecinin kurtarış oranının iyi bir bileşimi gerekiyor.

2.Bölüm

La Liga’da 2018-19 sezonunda 31 kalecinin 6 ve üzerinde sayıda karşılaşmada kaleye geçti ve bu sayı 5 büyük lig ve ligimiz içinde en yüksek sayı olduğunu daha önce belirtmiştim. 7 kaleci 34-38 yaş aralığında ancak bunlardan sadece yine detaylarına yer verdiğim Diego Lopez (Espanyol) ve bir de Ivan Cuellar (Leganes) çok süre almış durumda.

11 kalecinin yer aldığı 28-32 yaş aralığında olan kalecilerin takımlarında oldukça yüksek sayıda karşılaşmada görev aldığı gerçeği var ki bu, liglerin genel eğilimine uygun. Bu grup içinde Valecia’nın 29 yaşındaki Brezilyalı kalecisi Norberto Murara Neto ön plana çıkıyor. Neto, 34 karşılaşmada kalede yer aldı ki geçen sezon da bu sayı 33’dü. Bu sezon yüzde 77 gibi oldukça yüksek bir kurtarış oranı yakaladı ki ilginç olan geçen sezon da oranı aynıydı. Ve her iki sezonda bu oranları takımının verdiği 4.35 ve 4.33 gol pozisyonu ortalamasında yakaladı. Geçen sezon kurtarış oranında La Liga’da üçüncü sıradaydı, bu sezon da ikinci sırada. Neto, 10 karşılaşmayı da gol yemeden tamamladı ve ilginç olan bu rakam da geçen sezon aynıydı.

***

İspanya Ligi 2018-19 Sezonu Kaleci Tanıtımı

1.Alberto Garcia

Rayo Vallecano kalecisi Alberto García Cabrera, 1985 yılında Barcelona’da doğdu ve yine Barcelona altyapısında futbola başladı. İlk profesyonel tecrübesini CF Rayo Majadahonda ile 2004 yılında yaşadıktan sonra UE Sant Andreu, Villarreal CF B, Águilas CF ve UE Figueres’de oynadıktan sonra Real Murcia’ya transfer oldu. Garcia A takıma 2008 yazından itibaren dahil edilmeye başladı ve Juan Elia’ya yedek oldu. Yedek kalınca 2009’da Cordoba’ya geçti ve 4 sezonda 100’de fazla karşılaşmada görev aldı. Sporting Gijon ve Getafe dönemlerinden sonra 2017 yazından bu yana önce kiralık sonra bonservisiyle Rayo Vallecano’da oynuyor.

2.Axel Werner

Huesca kalecisi Axel Werner 1996 yılında Arjantin’de Rafaela’da dünyaya geldi. Futbola da doğduğu şehrin takımı Atlético Rafaela altyapısında başladı. 2015’de profesyonel kadroya alındı. Mart 2016’da birinci kaleci German Montoya sakatlanınca sezonun kalanında kaleye geçme fırsatını yakaladı. Önüne çıkan fırsatlar o yaz da devam etti ve Atletico Madrid tarafından transfer edildi. Hemen Boca Juniors’a kiralandı ve bir sezon yedek bekledikten sonra 2017-18 sezonunda Jan Oblak and Miguel Ángel Moyà’nın arkasında üçüncü kaleci olarak bekledi. Bir kez Avrupa Ligi’nde Lokomotiv Moskova’ya karşı oynadıktan sonra bir kez de ligde görev aldı. 2018 yazında ise bir sezonluğuna Huesca’ya kiralandı.

3.David Soria

Getafe kalecisi David Soria Solís 1993 Madrid doğumlu. Altyapı eğitimini Real Madrid’de aldı. Daha sonra İngiltere’de şansını denemek istedi; ancak Leicester City ile olan deneme sürecinin ilk gününde sakatlandı. Daha sonra Birmingham City ve Stoke City ile de idmanlara çıktı; ancak İngiltere’de olmayacağını anlayınca geri döndü. Döndükten sonra formda kalmak için CD Canillas ile çalıştı ve 2013 Ocak ayında Sevilla C takımı ile sözleşme imzaladı. Ancak B takımı ile Yarı sezonda 16 karşılaşmada görev aldıktan sonra ertesi sezon B takımında oynamaya başladı ve 34 karşılaşmanın tamamında yer aldı; 7 kez de A takımda yedek kaleci oldu. 2015-18 arasında çoğunlukla yedek kalmakla birlikte toplam 16 karşılaşmada A takım kalesini koruduktan sonra geçtiğimiz yaz Getafe’ye transfer oldu.

4.Diego Lopez

RCD Espanyol kalecisi Diego López Rodríguez, 1981 yılında Galicia bölgesinde  Paradela, Lugo’da dünyaya geldi. CD Lugo’da futbola başladıktan sonra 19 yaşında Real Madrid’e geçti. 2003 yılına kadar C takımında yer alırken bir sezon da AD Alcorcon takımında kiralık olarak yer aldı. 2003’de Real Madrid B takımına geçerken buradaki ikinci sezonunda takımıyla ikinci lige yükseldi.

2005-2007 yılları arasında Iker Casillas’ın ydeği olarak bekleyen Diego Lopez bu iki sezon sonunda Villarreal’e transfer oldu. Burada geçirdiği beş sezonda 170’den fazla karşılaşmaya çıktıktan sonra birbuçuk sezon da Sevilla’da geçirdi. Casillas’ın geçirdiği ağır sakatlık sonrası 2013 Ocak ayında yetiştiği kulüp olan Real Madrid’e geri döndü. Bu dönemde gösterdiği performansla Casillas iyileşmesine rağmen kalede oynamaya devam etti. 2014 yazında ise Milan dönemi başladı. 2015-16 sezonun başında kaybedilen 3 karşılaşma sonrası teknik direktör Mihajlovic, onun yerine Gianluigi Donnarumma’yı oynatmaya başladı.

2016-17 sezonunda RCD Espanyol’e kiralanan Diego Lopez, takip eden yaz da bonservisiyle transfer oldu.

5.Fernando Pacheco

Deportivo Alaves kalecisi Fernando Pacheco Flores 1992 yılında Extramadura’da dünyaya geldi. Yerel iki kulüpte futbol hayatının ilk yıllarını geçirdikten sonra 2006 yılında Real Madrid altyapısına geçti. Pacheco, tam sekiz sezon boyunca alt yapıda ve ikinci takımda oynadıktan sonra A takımdaki ilk karşılaşmasına 22 yaşındayken bir yerel turnuvada çıktı. O sezon üçüncü kaleci olarak kadroda yer aldıktan sonra 2015 yazında o zaman 2.Ligde yer alan Deportivo Alaves takımına Real Madrid transfer oldu.  Real Madrid bu sözleşmede geri alma ihtimali için de açık kapı bırakmıştı. Bask takımında ilk sezonunda son anda sakatlanma sebebiyle sadece bir karşılaşma kaçırmış ve o sezon şampiyon olarak Primera Liga (birinci lig)’ya çıkmışlardı.

6.Geronimo Rulli

Real Sociedad kalecisi Gerónimo Rulli, 1992 yılında Arjantin’de La Plata, Buenos Aires  dünyaya geldi.  Rulli, alt yapı eğitimini Estudiantes’de aldı ve 2012’de üçüncü kaleci olarak A takım kadrosunda yer almaya başladı. Nisan 2013’de diğer kaleciler Villar’ın Nacional’e transferi ve Silva’nın sakatlanması ile forma giymeye başladı. Sonraki 11 karşılaşmada kalede yer alıp 588 dakika boyunca gol yemeyerek bir rekor kırdı. 2013-14 sezonunun tamamında oynadı.

Daha sonra Deportivo Maldanado’ya transfer oldu ve hemen İspanya’ya Real Sociedad’a kiralandı. İki yıl sonunda bu sefer de Manchester City tarafından transfer edildi ancak sezonu yine Real Sociedad’da kiralık olarak geçirdi. 2017 yazında Real Sociedad artık onu bonservisiyle transfer etti. 2018’de 2 kez de Arjantin milli takımının kalesini korudu.

7.Ivan Cuellar

CD Leganes kalecisi Iván Cuéllar Sacristán, 1984 yılında İspanya’da Mérida, Extremadura’da dünyaya geldi.  Lakabı Pichu olan kaleci Real Madrid altyapısında kısa bir süre geçirdikten sonra asıl olarak doğduğu şehir olan Merida’nın takımın ilk eğitimini aldı ve 18 yaşında Atlético Madrid’e geçti. İki sezon B takımında oydıktan sonra 2005-2008 arasında A takım kadrosunda yer aldı ancak fazla forma şansı bulamadı. Bu periyotta bir sezonu da Eibar’da kiralık olarak geçirdi.

2008’de daha fazla yedek kalmayarak Sporting Gijon’a transfer oldu ve tam 9 sezon formasını giydiği takımda 200 civarında karşılaşmada görev aldı. 2017 yazında ise CD Leganes dönemi başladı ve yine düzenli oynuyor. 2014-15 sezonunda ikinci ligde Ricardo Zamora ödülünü aldı.

8.Jan Oblak

Atletico Madrid kalecisi Jan Oblak 1993 yılında Slovenya’da Škofja Loka’da dünyaya geldi, Oblak futbolculuk kariyerine ise doğduğu yerin takımı NK Ločan’da başladı. 10 yaşında ülkenin en büyük kulüplerinden NK Olimpija Ljubljana’ya transfer oldu, 2009 yılında ise Empoli FC’nin tekilifini reddeden Oblak, Fulham tarafından denenmelere alındı. Oblak ilk lig maçlarına ise henüz 16 yaşında çıktı ve o sezon ligi 4.sırada bitiren Olimpija takımında sadece 3 lig maçı kaçırdı.

Olimpija’da çok genç yaşlarda yaptıklarıyla dikkat çeken Oblak, 2010 yazında 1.7 Milyon Euro bonservis bedeli karşılığında SL Benfica ile sözleşme imzaladı. Kadroda hiç yer almadan sırasıyla yine Portekiz’de SC Beira-Mar ve SC Olhanense’ye kiralandı. Bu iki takımda toplamda 10 maç yedek kulübesinde bekledi ancak süre alamadı. 2011-12 sezonunu ise bir başka Portekiz ekibi UD Leiria’da kiralık olarak geçirdi.  Bütün bu kiralık dönemlerde ilk lig karşılaşmasına Ocak 2012’de çıktı.

Atletico Madrid

2013-14 sezonuna Benfica’da başlayan Oblak, birinci kaleci Artur Moraes’in art arda yaptığı hatalar üzerine kaleyi devraldı. Takip eden yaz 2013-14 La Liga şampiyonu Atlético Madrid Benfica ile Oblak’ın transferi konusunda anlaştı ve 16 milyon Euro ödeyerek La Liga tarihinde gerçekleşen en pahalı kaleci transferini yaptı. Chelsea FC’ye geri dönen Thibaut Courtois’nın yerine gelen oyuncu 4 yıllık sözleşme imzalamıştı ve o günden bu yana da Atletico Madrid kalesinde. Samir Handanovic’in milli takımı bırakmasından sonra kaleye geçen Jan Oblak o dönemden bu yana kalede ve kızkardeşi Teja da profesyonel bir milli basketbolcu.

9.Jordi Masip

Real Valladolid kalecisi Jordi Masip 1989 yılında Barcelona’da Sabadell’de dünyaya geldi. 2004 yılında katıldığı La Masia’da eğitimini aldıktan sonra 2008-09 sezonunda dördüncü ligde UE Vilajuïga’ya kiralandı. 2012’den itibaren Barcelona B takımında oynamaya başlayan Masip 2014-15 sezonunda 3.kaleci olarak A takıma alındı ve bazı kupa maçlarında oynamaya başladı. Barcelona’da oynama fırsatı bulması pek mümkün görünmüyordu ve yetiştiği kulübe 2017 yazında veda ederek Real Valledolid ile sözleşme imzaladı.

10.Keylor Navas

Real Madrid kalecisi Keylor Antonio Navas Gamboa, 1986 yılında Kosta Rika’da San Isidro de El General’da dünyaya geldi. Futbola ülkesinin önemli kulübü Deportivo Saprissa’da başladı. Beş sezon boyunca kalesinde yer aldığı takımıyla hepsinde şampiyonluk yaşadı ve 2005 CONCACAF Şampiyonlar Ligi’ni kazandı. 2010 yazında ikinci ligden Albacete Balompié ile sözleşme imzaladı. Bir sezon sonunda Levante UD’ye kiralandı ve La Liga dönemi başladı. Ssezon sonunda da Levante onun bonservisini aldı. 2013-14 sezonunda Thibaut Courtois ile birlikte ligin en iyi kalecisi ödülüne aday gösterildi. O sezon ligde en çok kurtarış yapan kaleciydi ve kalesinde en az gol gören de dördüncü kaleciydi. Bu başarı ve 2014 Dünya Kupası’nda milli takım ile birlikte gösterdiği performans ona turnuva sonrası Real Madrid kapısını açtı.

İlk sezonunda Iker Casillas’ın arkasında yedek beklerken onun ayrılmasıyla birlikte 2015-16 sezonundan itibaren kale artık onundu. Ancak 2015 yazında Casillas gidince Real Madrid önce onu de Gea ile takas etmek istedi; ancak transfer son anda gerçekleşmedi. Bu 3 sezonda Navas kulübüyle ve bireysel olarak birçok başarı elde etti.  2008’den bu yana 83 kez milli formayı giydi.

11.Marc-Andre ter Stegen

Barcelona kalecisi Marc-Andre ter Stegen 30 Nisan 1992’de Almanya’nın Mönchengladbach şehrinde gözlerini dünyaya açtı. 1996 yılında futbola şehrinin kulübü Borussia Mönchengladbach altyapısında adım atan Marc-Andre ter Stegen, 2010’da A Takıma yükseldi. 2011 Şubat ayında takım ligde kötü durumdaydı ve teknik direktörü genç kaleciye ilk kez forma şansı verdi. Alman ekibi formasıyla 2010-2014 yılları arasında 127 maçta görev alan ter Stegen 2014’te 12 milyon Euro’ya Barcelona’ya transfer oldu. İlk sezonunda ligde Claudio Bravo oynarken ter Stegen sadece İspanya Kupası ve Şampiyonlar Ligi’nde görev almıştı. Ve bu ilk sezonunda Katalan ekibiyle Şampiyonlar Ligi Kupasını kazandı. Haziran 2022 yılına kadar sözleşmesi bulunan ter Stegen şimdiye kadar 19 kez Alman Milli Takımı forması giydi.

Marc-Andre ter Stegen verdiği bir röportajda “çocukken hep golcü olmak isterdim. Gol atmak beni mutlu ediyordu şimdi ise kurtarışlar yapmak huzur veriyor. Futbol benim kimliğimin bir parçası” ifadelerini kullanmıştı. Birçok kalecide rastladığımız bir hikaye.

Ter Stegen’in en öne çıkan özelliklerinden birisi olan çevikliğiyle kaleyi hızla terk edip ceza sahası dışındaki toplara sahip olabiliyor. Ayaklarına hakimiyeti ile topun kontrolünü sağlayıp arkadaşlarına doğru bir şekilde dağıtıyor.

13.Marko Dmitrovic

SD Eibar kalecisi Marko Dmitrović 1992 yılında Sırbistan’da Subotica’da dünyaya geldi. Red Star Belgrade (Kızılyıldız) altyapısında eğitimini aldıktan sonra 2010 yılında A takıma alındı. Hiç oynayamadan 2013 yazında Macaristan liginden Újpest FC’ye transfer oldu. Yine çok fazla forma şansı bulamadan bu sefer de Charlton Athletic’e geçti ve onlar da kendisini İspanya 2.Liginden AD Alcorcón’a kiraladı. Daha sonra 2016’da kiralık olarak oynadığı AD Alcorcon’a transfer oldu. İlk kez düzenli forma fırsatı bulduğu takımında bir sezon oynadıktan sonra 2017 yazında 1 milyon Euro bonservis bedeli ile La Liga’dan SD Eibar’a geçiş yaptı.

14.Neto

Bu sezon da güncel olarak yine beş büyük lig ve Türkiye Ligi kalecilerine bakıyoruz. Hem kısaca onların kariyerlerine göz atıyoruz, hem de son iki sezondaki istatistiklerine (gollük pozisyon kurtarış oranına). Eylül başında transferler kapanınca başladık ve şu ana kadar 16 Premier League, 10 Ligue 1, 11 Türkiye Süper Ligi, 5 Bundesliga, 4 Serie A ve 4 La Liga kalecisi olmak üzere toplam 50 kaleciye değindik ki lig sıralaması liglerin başlangıç tarihlerine göre oldu.
Bugün de 51.kalecimiz La Liga’dan. Norberto Murara Neto, kısa adıyla Neto 1989 yılında Araxá, Minas Gerais’de dünyaya geldi. Brezilyalı kaleci futbola Atlético Paranaense altyapısında başladı ve profesyonelle de aynı kulüpte geçti.

Avrupa Günleri

A takımda bir sezon kaldıktan sonra 2011 yazında Fiorentina’ya transfer oldu ve 4 sezon kaldığı takımında 72 karşılaşmada görev aldı. 2015 yazında yani adresi Juventus oldu. Burada geçirdiği iki sezonda daha çok Buffon’un yedeği olurken kupa karşılaşmalarında tercih edilen bir kaleci oldu. Juventus bonservis ödemeden kadrosuna kattığı Neto’yu 7 milyon Euro ve bazı bonuslarla Valencia’ya gönderdi. Geçtiğimiz sezon Neto’nun Valencia’da ilk sezonuydu ve bu ilk sezonunda 33 karşılaşmada görev alarak Avrupa’nın iyi bir kulübünde düzenli oynama fırsatı buldu.

15.Oier Olazabal

Levante UD kalecisi Oier Olazábal Paredes, 1989’da Irun, Gipuzkoa, Bask Bölgesi’nde dünyaya geldi. Real Union’da alt yapı eğitimine başladıktan sonra 18 yaşındayken FC Barcelona altyapısına katıldı. 2008’de A takımdaki ilk karşılaşmasına Copa del Rey’de çıktı. Bir sonraki sezon da Barcelona şampiyonluğu garantiledikten sonra ligdeki RCD Mallorca karşılaşmasında kalede görev aldı. 2014 yılına kadar bir yandan A takımda üçüncü kaleci olarak görev alırken bir yandan da B takımında oynadı. B takımda 100’de fazla karşılaşmada görev aldıktan Granada’ya transfer oldu. Granada’dayken Real Sociedad ve Levante UD’ye kiralandı ve 2017 yazında da bonservisiyle Levante UD’ye transfer odu.

16.Pau Lopez

Real Betis kalecisi Pau López Sabata 1994 yılında Girona’da dünyaya geldi ve şehrinin takımı Girona’da futbola başladı. 12 yaşındayken RCD Espanyol altyapısına katılan Pau  Lopez 2013-14 sezonunda B takımında oynamaya başladı. 2014-18 arasında A takım kadrosuna giren Katalan kökenli kaleci bir sezon da Tottenham Hotspur’da kiralık olarak bulundu. Bu süreçte RCD Espanyol’un 67 kez formasını giyen Pau Lopez 2018 yazında Real betis’e transfer oldu. 2018 yılında 1 kez de İspanya milli takım formasını giydi.

17.Raúl Fernández-Cavada Mateos

UD Las Palmas kalecisi Raúl Fernández-Cavada Mateos 1988 yılında Bilbao, Biscay’da dünyaya geldi. Athletic Bilbao altyapısında eğitim aldıktan sonra 2006-2007 sezonunda bir sezon Basconia takımında oynadı. Daha sonra Athletic’in ikinci takımı Bilbao Athletic’e geçen kısa adıyla Raul üç sezonun iki sezonunu UB Conquense ve Granada CF’de kiralık olarak geçirdi. 2010-2014 arasında A takım kadrosunda yer alan Raul toplamda sadece 5 karşılaşmada görev aldıktan sonra son sezonunu Numancia’da kiralık olarak geçirdi. Daha sonraki sezonu Racing Santander ve Valladolid’de oynayamadan geçirdi. 2015-16 sezonunda Mirandes’de ve 2016-18 arasında Levante’de bu sefer düzenli oynayan Raul 2018 yazında UD Las Palmas’a transfer oldu.

18.Sergio Alvarez

Celta de Vigo kalecisi Sergio Álvarez Conde, 1986 yılında Catoira, Pontevedra’da dünyaya geldi. Kariyerine yerel Arosa SC’de başladı. 1999’da henüz 13 yaşındayken mevcut kulübü gibi bir başka Galiçya takımı Celta de Vigo’ya geçti. 2004 yılında B takımında profesyonel olan Sergio Alvarez 2011 yazına kadar B takımında oynarken arada bir sezonu Racing Ferrol’da kiralık olarak geçirdi. 2011’den bu yana da A takımda yaklaşık 150 karşılaşmada görev aldı. Yani 20 yıldır kulübünde.

19.Sergio Asenjo

Villarreal kalecisi Sergio Asenjo 1989 yılında Palencia’da dünyaya geldi. Valladolid’in genç takımında futbola başlayan ve 2007-2008 sezonunda ikinci takımda oynayan Asenjo, Valladolid A takımı kalecileri Ludovic Butelle ve Alberto’nun formsuzlukları nedeniyle bir anda kendine şans buldu. 2008-2009 sezonundan itibaren birinci kaleci olarak başlamasına rağmen dizinden sakatlanınca yedek kaleci Justo Villar’dan formayı geri alabilmek için tam 3 ay bekledi.

2009 yılında Atletico Madrid’e transfer oldu ve pek forma şansı bulamadı. 2011’de önce Malaga’ya kiralandı ve kiralıktan döndükten sonra da formaya hasret kaldı. 2013-14 sezonunda Villarreal’e kiralandı ve bütün sezon düzenli olarak oynadı. Bir sonraki yaz da bonservisi ile Villlarreal2e transferi gerçekleşti.

2006’da İspanya 17 yaş altı millî futbol takımına seçilen Asenjo, maçların tamamında forma giydiği UEFA U-17 Şampiyonası’nda bronz madalya sahibi oldu. Avrupa 19 Yaş Altı Futbol Şampiyonası’nın eleme turlarında takıma çağrıldı ve final maçının sonuna kadar forma giydi. Fransa U-19 ile 0-0 berabere kalınan ve penaltılara gidilen yarı final maçında iki penaltı kurtararak, takımının finale çıkmasında büyük pay sahibi oldu ve sonrasında şampiyonluk yaşadı.

20.Thibaut Courtois

Real Madrid kalecisi Thibaut Nicolas Marc Courtois 1992 yılında Bree’de doğdu. İlk profesyonel tecrübesine Bilzen V.V. takımında başladı. 1999 yılında henüz 7 yaşındayken Racing Genk takımına transfer olarak kariyerinde önemli bir adım attı. 17 Nisan 2009’da daha 17 yaşını doldurmadan ilk resmi karşılaşmasına çıktı. Sonraki sezon ise üçüncü kaleci olarak forma şansı bulamadı. 2010-11 sezonunun başında itibaren ise takımın birinci kaleciliğine getirildi. Sezon sonunda Genk Belçika şampiyonu olurken Courtois, hem Genk takımının en iyi oyuncusu hem de ligin en iyi kalecisi seçildi.

2011 yazında Genk, Courtois için Premier League kulübü Chelsea ile anlaşma sağladı ve sonrasında Atlético Madrid’e kiralandı. Avrupa Ligi play-off rövanşında ilk kez Madrid kalesini korudu. 3 gün sonra CA Osasuna karşısında ilk La Liga maçına çıkan kaleci, artık birinci kaleciydi. Atletico Madrid, o sezon Avrupa Ligi finaline çıkarken, finalde Athletic Bilbao karşısında sahaya ilk 11’de çıkan kaleci ilk Avrupa Kupası’na ulaştı.

Başarılı performansı sonucu Courtois’in kiralık sözleşmesi bir sezon daha uzatıldı. Sezona sözleşmeli olduğu Chelsea ile oynadıkları UEFA Süper Kupası karşılaşması ile başladı. Rakiplerini 4-1 yenerek Süper Kupa’nın sahibi oldular. Ligde 20 karşılaşmada kalesinde gol görmezken kendi sahalarında 820 dakika gol yemeyerek kulüp rekorunu kırdı. 2013-14 sezonu için Courtois, bir kez daha Atletico Madrid tarafından kiralandı. Bu sezon kariyerinde ilk kez UEFA Şampiyonlar Ligi’nde oynamış oldu. Yarı finalde Atletico Madrid, Chelsea’yi eleyerek 40 yıl aradan sonra UEFA Şampiyonlar Ligi finaline kaldı.

2014 yazında Chelsea’ye dönen ve 4 sezon boyunca Chelsea forması giyen Courtois 2 lig şampiyonluğu kazandı. 70 kez de milli formayı giyen Courtois, bu yaz Real Madrid’e transfer oldu.

21.Tomas Vaclik

Sevilla kalecisi Tomas Vaclik, 1989 doğumlu. Futbola Çekya 2.Liginde FC Vitkovice’de başlayan Vaclik üç sezon sonunda yine 2.Lig takımı Viktoria Žižkov’a transfer oldu. İlk sezonunda takımı ile şampiyonluk yaşayarak 1.Lig’e yükseldiler. Bu başarı ile birçok kulübün dikkatini çeken Vaclik 2011 yazında Hollanda takımı De Graafschap ile 3 sezonluk bir anlaşma imzaladı. Ancak sağlık kontrollerinde bir problem çıkınca Žižkov’a geri döndü. İlk devre sonunda takımı ligde son sırada yer almasına rağmen o, Sparta Prague’a transfer olmayı başardı. 2.5 sezon da yeni takımı için oynadıktan sonra İsviçre’den FC Basel sevreye girdi. 2014-15 sezonu hem İsviçre’de hem de Avrupa’da odukça başarılı bir sezon oarak geçmişti. Bu sezonda Vaclik de toplam 51 karşılaşmada görev almıştı. Son dönemlerde İsviçre Ligi’nin en başarılı takımı olan Basel’deki performansı Çek kaleciye 2018 yazında yeni bir fırsat yarattı.

22.Yassine Bounou

Girona kalecisi Yassine Bounou, 1991 Montreal, Kanada doğumlu Faslı bir kaleci. Küçük yaşta ailesiyle memleketi Fas’a dönem Yassine, alt yapı eğitimini Wydad Casablanca’da aldı. 2011 yılında birinci takımda oynamaya başladı ve hemen bir yıl sonra da Atletico Madrid ile sözleşme imzalayarak ve üçüncü ligdeki B takımına gitti. 2014 yazında Thibaut Courtois and Daniel Aranzubia ayrılınca A takım kadrosuna dahil edildi. Sezon öncesi hazırlık döneminde oynadıktan sonra ikinci ligdeki Real Zaragoza takımına kiralandı. Burada da yedek kalmasına rağmen birinci lige yükselmeyi play-off’ta kaybeden takımında birkaç kritik karşılaşmada görev aldı. Yine kiralık geçen bir başka sezondan sonra 2016 yazında birinci ligin yeni takımı Girona ile anlaştı. İki sezondur düzenli oynayan Yassine Bounou Kanada ve Fas milli takımlarını tercih edebilir durumdaydı ve o Fas’dan yan hakkını kullandı ve şu ana kadar da 11 kez milli formayı giydi.

***

İspanya Ligi 2017-18 Sezonu Kaleci Analizi

Türkiye, Almanya, Fransa, İtalya Ligi kalecilerinden sonra sırada İspanya Ligi (La Liga) kalecilerinin istatistiklerine var. 2017-18 Sezonuna ait bu istatistiklerde yine yaş, ülke, oynama süreleri, gollük pozisyonlar, kurtarışlar, gol yemeden tamamlanan karşılaşmalar var.

***

Kalecilerin Ülke ve Yaş Analizleri

Sezon boyunca tam 50 kaleci bir maç da olsa kaleye geçti ki bu, inanılmaz ve eşi benzeri olmayan bir rakam. Takım başına 2.5 kaleci demek. 15 veya daha fazla karşılaşmada kalede yer alan kaleci sayısı ise 22. Bu 22 kalecinin 15 tanesi İspanyol, 2 tanesi Arjantinli, diğerleri 5 farklı ülkeden.

Tablo 1 – Kalecilerin Yaşları

Bu 50 kalecinin yaş ortalaması 28.1. Bu, dünyadaki birçok ligde ve turnuvada rastlanılan bir ortalama.

50 kaleci içinde yaşı en büyük olan kaleciler 37 yaş ile Gorka Iraizoz (Girona) ve 36 yaş Diego Lopez (Espanol) ki ikisi de takımlarının as kalecileri değildi. En genç kaleciler ise 19 yaş ile Francis Uzoho (Deportivo), 20 yaş ile Luca Zidane (Real Madrid) ve 21 yaş ile Antonio Sivera (Alaves)

***

Tablo 2 – En Çok Süre Alan Kaleciler

İspanya liginde 50 kalecinin görev aldığını daha önce belirtmiştim. Böyle bir ligde 38 karşılaşmanın tamamında 90 dakika görev alan kaleci yok. 38 karşılaşmada da görev alan tek kaleci Alaves kalecisi Fernando Pacheco ki o da bir karşılaşmada 27 dakika oynamış, yerini genç meslekdaşı Antonio Sivera’ya bırakmış. Ter Stegen (Barcelona) ve Oblak (Atletico Madrid) 37 karşılaşmada 90 dakika görev almış.

***

Gollük Pozisyonlar

Bu değerlendirmede birçok rakamdan bahsedeceğiz ama aslında iki ana konumuz olacak.

Birincisi dakika başına yenilen gol ve kurtarış: Yani kalecilerin oynadıkları süreyi de dikkate alarak 90 dakikada kalelerinde kaç gol gördüler ve kaç gollük kurtarış yaptılar?

Böyle bir oranlamada çok küçük yüzdeler çıkacağı için daha kolay anlaşılması amacıyla çıkan oranları 90 ile çarparak ortalama bir karşılaşmada ne oluyor onu bulmayı hedefledim. Bazı karşılaşamalardaki kırmızı kartlar, kaleci değişiklikleri vs sebeplerle farklılıklar oluşmasın diye önce sezon boyunca oynadıkları toplam dakikaya bölme ve sonra 90 ile çarpma daha sağlıklı bir sonuç verdi.

İkincisi ise karşılaştıkları gollük pozisyonlardan yüzde kaçı gol oldu?: Bunun için de kalede görülen gol sayısını toplam gollük pozisyona böldüm.

Tabii ki birçok hesaplama yapılabilir ama bir noktada tercihler yapmak gerekiyor. İstatistikler ise hep uluslararası düzeyde kabul edilen gollük pozisyon kurtarış vs rakamları. Gollük pozisyondan kasıt kaleci tutmadığında ya da yumruk, tokat vs ile uzaklaştırmadığında kaleye girecek bir pozisyon.

***

Detay Rakamlar

Bunun nasıl hesaplandığını Jan Oblak örneği üzerinden açıklayayım. Oblak 37 karşılaşmada 3330 dakika görev yapmış. Bu karşılaşmalarda kalesinde 22 gol görmüş ve 106 gollük kurtarış yapmış, yani toplam 128 adet gollük pozisyonla karşılaşmış. Önce 22 106, 128 rakamlarını ayrı ayrı 3330’a böldüğümüzde sırasıyla 0.00661; 0.03183 ve 0.03844 oranlarına ulaşılıyor. Daha sonra da bunları 90 ile çarpınca da sırasıyla 0.60; 2.86 ve 3.46 oranları ortaya çıkıyor. Yani Pavlenka sezon ortalaması olarak 90 dakikalık bir karşılaşmada ortalama olarak 3.46 gollük pozisyona maruz kalırken 2.86 kurtarış yapmış ve kalesinde 0.60 gol görmüş.

22 ve daha fazla karşılaşmada görev alan kalecilerin ortalaması nedir diye bakınca: 90 dakika başına 4.32 gollük pozisyon, 2.87 kurtarış ve 1.45 gol ortalaması çıkıyor.

Bu kalecilerin gollük pozisyonları karşılama oranına baktığımda ise ortalamaları yüzde 67 çıkıyor.

***

Gollük Pozisyon Ortalaması:

En çok süre alan 22 kalecinin bir karşılaşmada maruz kaldıkları gollük pozisyon ortalaması 4.32. Aşağıdaki tabloda bu kalecilerin sıralaması var.

 

Tablo 3 – Ortalama Gollük Pozisyon

90 dakika içinde en fazla gollük pozisyonla karşılaşan kaleci 5.56 ortalama ile Leandro Chichizola (Las Palmas) ve  en az gollük pozisyonla karşılaşan kaleci ise 3.36 ortalama ile Vicente Guaita (Getafe).

Küme düşen takımlardan Las Palmas ve Deportivo kalecileri Leandro Chichizola ve Ruben Martinez oldukça yüksek gollük pozisyon ortalamalarına sahipken Malaga kalecisi Roberto Jimenez Gaga ortalama bir oranla oynamış.

***

Gollük Pozisyon Kurtarış Ortalaması:

En çok süre alan 22 kalecinin bir karşılaşmada maruz kaldıkları ortalama 4.32 gollük pozisyondan 2.87.ini kurtarıyorlar. Aşağıdaki tabloda bu kalecilerin sıralaması var.

 

Tablo 4 – Ortalama Gollük Pozisyon Kurtarışı

90 dakika içinde en fazla kurtarış yapan kaleci 3.81 ortalama ile Leandro Chichizola (Las Palmas) ve en az kurtarış yapan kaleci ise 2.08 ortalama ile Marko Dmitrovic (Eibar) 2.08. Takımı ligde dördüncü sırada yer almasına rağmen Valencia kalecisi Neto 3.33 gibi yüksek bir ortalama ile dikkat çekiyor.

***

Yenilen Gollerin Ortalaması:

En çok süre alan 22 kalecinin bir karşılaşmada maruz kaldıkları ortalama gollük pozisyondan 2.87.sini kurtarırlarken 1.45’ini kalelerinde gol olarak görüyorlar. Aşağıdaki tabloda bu kalecilerin sıralaması var.

 

Tablo 5 – Kalelerinde Gördükleri Gol Ortalaması

90 dakika içinde en fazla gol yiyen kaleci 2.11 ortalama ile Ruben Martinez (Deportivo) ve kalesinde ortalama olarak en az gol gören kaleci ise 0.59 ortalama ile Jan Oblak (Atletico Madrid).

***

Karşılaşılan Pozisyonlarda Kurtarış Oranları:

En çok süre alan 22 kalecinin bir karşılaşmada maruz kaldıkları ortalama gollük pozisyonları kurtarma yüzdelerine bakıldığında ortalamanın yüzde 67 olduğu görülüyor. Aşağıdaki tabloda bu kalecilerin sıralaması var.

 

Tablo 6 – Gollük Pozisyonlarda Kurtarış Oranı

90 dakika içinde gollük pozisyonları kurtarma oranı en düşük kaleci yüzde 57 ile Geronimo Rulli (Real Sociedad) ve gollük pozisyonları kurtarma oranı en yüksek kaleci ise yüzde 83 ile Jan Oblak (Atletico Madrid)

Bu oranın çok önemli olduğunu diğer analizlerde de belşrtmiştim. İlk sıralardaki takımların kalecilerinin ortalamalarının yüksek olduğu görülüyor. Sergio Rico’nun takımı Sevilla ligi yedinci sırada bitirirken onun gollük pozisyonları karşılaşa oranı sadece yüzde 58 ve 22 kişilik grup içinde sondan ikinci sırada; ancak takımın verdiği pozisyon ortalaması ligin de ortalaması olduğu için başı derde girmemiş görünüyor ve tabii bir de hücujm kısmımın katkısıyla. Las Palmas kalecisi Leandro Chichizola da yüzde 69 gibi bir orana sahip olmasına rağmen takımı çok fazla pozisyon veren bir takım ve küme düştüler.

***

Gol Yemeden Tamamlanan Karşılaşma Yüzdeleri

Gol yemeden tamamlanan karşılaşmalara baktığımda ise bu 22 kalecinin ortalamasına göre yüzde 37 oranında karşılaşma gol yemeden tamamlanmış. Avrupa Liglerinde bu istatistiğe çok önem veriliyor, hatta en ön plana çıkan istatistik diyebiliriz ki İspanya diğer liglere göre çok farklı bir tablo çiziyor; oldukça yüksek bir orana sahip. Tabii bu yüksek oranda Jan Oblak (Atletico Madrid)’ın yüzde 59 ve Ter Stegen (Barcelona)’nın yüzde 51’lik oranları büyük bir etkiye sahip.

 

Tablo 7 – Gol Yemeden Tamamlanan Karşılaşma Oranları

 

Çok gol pozisyonu yaşayan takımların savunmalarının çok iyi olmadığı ve çok iyi kalecileri yoksa sıkıntı yaşadıkları, az gol pozisyonu yaşayan takımların ise kalecilerinin iyi olmaması halinde yine sıkıntı yaşadığını söyleyebiliriz.

***