İngiltere Ligi Kaleci Değerlendirmeleri

Bu sayfada güncel kısa kaleci tanıtımları, kalecilerin sezon boyunca gerçekleşen detay istatistiklerinin analizi yer alıyor. (2017-18 ve 2018-19 Sezonları)

***

İngiltere Ligi 2018-19 Kaleci Değerlendirmeleri

1.Bölüm

Ligimizle birlikte beş büyük lig analizlerine başlıyoruz. 2018-19 Sezonuna ait bu istatistiklerde yine yaş, ülke, gollük pozisyonlar, kurtarışlar, gol yemeden tamamlanan karşılaşmalar var. Bir önceki sezonla karşılaştırmalar da. Bütün ligler bitince karşılaştırmalar da yapacağım. Ve en son hepsi blogda da yer alacak. Sıkmadan rakamlarla boğmadan küçük küçük bilgilerle gideceğiz.

Premier League ile başlıyoruz. Sezon boyunca 27 kaleci 6 ve üzerinde sayıda karşılaşmada kaleye geçti. Bu 27 kalecinin 7 tanesi İngiliz, 4 tanesi İspanyol, diğerleri 14 farklı ülkeden. Yani İngiltere ligindeki kaleciler milletler karması gibi…

27 kalecinin yaş ortalamasına baktığımızda 29.9 ki geçen yıl 30.6’ydı. Daha sonra birlikte inceleyeceğiz ancak diyebilirim ki  beş büyük lig ve Türkiye Ligi dikkate alındığında hala en yüksek ortalama.

30 yaş ve üstünde tam 15 kaleci vardı. Bunların en büyüğü 39 yaşındaki Bournemouth kalecisi Artur Boruc (Polonya) ve 12 karşılaşmada kaledeydi. Onu takip eden 37 yaşındaki Arsenal kalecisi Petr Cech (Çekya) ise 7 karşılaşmada oynadı. En kıdemliler içinde Watford kalecisi 36 yaşındaki Ben Foster (İngiltere) ile West Ham United kalecisi 34 yaşındaki Lukazs Fabianski (Polonya) 38 karşılaşmanın tamamında kaledeydi. Premier League’de kalecilerin çok büyük kısmı 29-32 aralığında.

Yaş olarak diğerlerinden ayrılan ismini saydığım bu dörtlü oynadıkları karşılaşmalarda gollük pozisyon kurtarış oranı olarak oldukça iyi performans gösterdiler. Peter Cech yüzde 76 gibi müthiş bir oran yakaladı ki bu oranla ligde üçüncü. Ancak Lukazs Fabianski hem devamlılık hem de yüzde 73 (Lig Ortalaması yüzde 68) gibi oldukça iyi bir kurtarış oranı ile önemli bir performans gösterdi. Karşılaşma başına 5.42 gol pozisyonu (Lig Ortalaması 4.43) ile karşı karşıya kaldı ve bunlardan 3.97’sini kurtardı. 7 karşılaşmayı da gol yemeden tamamladı.

Genç kaleciler sonra…

2.Bölüm

Daha önceki paylaşımımımda bahsettiğim üzere Premier League’de 2018-19 sezonunda 6 karşılaşma ve üzerinde kalede fırsat bulan 27 kaleci var. En kıdemli 4 kaleciden sonra 30-32 yaş aralığında kaleci sayısı 11. Bu kalecilerin yaş grupları ve oynadıkları karşılaşmalar ile ülke ve kulüp bilgileri şu şekilde:

32 yaşındakiler: Fransız Hugo Lloris (Tottenham Hotspur) 33 karşılaşma, İspanyol Vicente Guiata (Crystal Palace) 20 karşılaşma ve Galli Wayne Hennessey (Crystal Palace) 18 karşılaşma, İngiliz Joe Hart (Burnley) 19 karşılaşma, Danimarkalı Kasper Schmeichel (Leicester City) 38 karşılaşma, Boşnak Asmir Begovic (AFC Bournemouth) 24 karşılaşma.

31 yaşındakiler: İngiliz Tom Heaton (Burnley) 19 karşılaşma, Portekizli Rui Patricio (Wolverhampton Wanderers) 37 karşılaşma, İngiliz Ben Hamer (Huddersfield Town) 7 karşılaşma.

30 yaşındakiler: Slovak Martin Dubravka (Newcastle United) 38 karşılaşma ve Danimarkalı Jonas Lössl (Huddersfield Town) 31 karşılaşma.

Bu kaleciler içinde 6.58 ile en çok ortalama gol pozisyonu ile karşı karşıya kalan kaleci Joe Hart. Bu, Premier League’de de en yüksek ortalama ki bu istatistiğin genel ortalaması 4.43.Buna bağlı olarak Joe Hart 4.42 ile en çok kurtarış yapan kaleci de bu istatistiğin de genel ortalaması 3.03. Kurtarış oranı da yüzde 67 ki lig ortalaması olan yüzde 68’e yakın. Bu grup içinde en yüksek kurtarış oranına sahip kaleci Tottenham Hotspur’lu Hugo Lloris. Karşılaşma başına 4.15 gollük pozisyon ile karşılaşan Fransız milli kaleci bunların 3.18’ini kurtarıyor ve yüzde 77 kurtarış oranına sahip ki bu oranla ligde de ikinci sırada. Lloris 13 karşılaşmayı da gol yemeden tamamladı.

3.Bölüm

2018-19 Sezonu kaleci değerlendirmelerine devam edersek Premier League’de 28 yaş üstü kalecileren bahsetmiştik. Peki genç kaleciler kimler? En genç kaleci 23 yaşındaki Southampton’dan Angus Gunn (İskoçya). İspanyol kaleciler Kepa Arrizabalaga (Chelsea) 24 ve Sergio Rico (Fulham) 25 yaşında. Everton kalecisi Jordan Pickford da 25 yaşında. İki Brezilyalı Ederson Moraes (Manchester City) 25 ve Alisson Becker (Liverpool) 26 yaşında. Bu genç altılı Angus Gunn hariç takımlarının birinci kalecisi oldular ki bu da bu kadar tecrübeye önem veren bir ligde var olmak adına onlar için önemli bir başarı.

Bu grup içinde en çok pozisyonla karşılaşan kaleci Sergio Rico’ydu. Takımı küme düşerken 5.83 ortalama gol pozisyonu yaşadı. Premier League kurtarış ortalaması yüzde 68 ve bu, oran bütün liglerde bu civarda olur; yüzde 68-71 aralığında. Rico’nun prtalaması yüzde 67. Genel pozisyon ortalaması olan 4.47’nin altında pozisyonla karşı karşıya olan iki kaleciden Kepa 3.47 ortalamada yüzde 69 ve Pickford 3.76 ortalamada yüzde 68 kurtarış oranlarına sahip. Ligin en az gol pozisyonu veren takımı Mancester City kalecisi Ederson, 2.18 pozisyonda yüzde 72 kurtarış oranına sahip ve ilk sıralarda.

Bu grubun ve Premier League’in en yüksek kurtarış yüzdesine sahip kalecisi ise Alisson Becker. Liverpool, City’den sonra en az gollük pozisyon veren takım ve 2.63 ortalamaya sahipler. Bu pozisyonlarda Alisson yüzde 78.lik bir ortalama yakalamış durumda. Bugün Clemence’i hatırladık. Liverpool 1970.ler ve 1980.leri sadece iki kaleci ile geçirdi, Clemence ve Grobbelear. Bakalım Alisson ve Liverpool ilişkisi de böyle bir birlktelik ile devam edecek mi?

***

İngiltere Ligi 2018-19 Sezonu Kaleci Tanıtımı

1.Alex McCarthy

Bu sezonun kalecilerinden devam ediyoruz.

Premier League’deki ender İngiliz kalecilerden Alex McCarthy, 28 yaşındayken kariyerinde ilk kez Premier League’de birinci kaleci olarak başladı.

Southampton’da 3 karşılaşmada da görev alan McCarthy, kalesinde 4 gol görürken ortalama 4.7 kurtarış ile yüzde 78’lik bir kurtarış oranı yakaladı. Daha önce 2007-14 arasında Reading kadrosundayken dolaşmadığı takım kalmayan ve tam 8 takıma kiralanan McCarthy, Queens Park Rangers, Crystal Palace’da transfer olduktan sonra oynama fırsatı bulamamıştı. 2016’da geldiği Southampton’da da geçen sezon oynayamaya başlayan McCarhty için bu sezon farklı başladı.

2.Alisson Becker

1992 yılında Brezilya’da Novo Hamburgo, Rio Grande do Sul’da doğan Alisson 2002 yılında Internacional takımının altyapısında oynamaya başladı. 23 yaş altı takımında düzenli olarak oynamaya başlayan kaleci 2013 tarihinde çıktı. Kardeşi Muriel’in ardından ikinci kaleci oldu. 2014 yılında Dida’nın yedeği oldu. Ekim’den itibaren birinci kaleciliğe yükselen Alisson 2014 sezonunu on bir lig maçıyla tamamladı.

2016-2017 sezon başında SC Internacional futbol takımından AS Roma takımına transfer oldu. İlk sezonunda 15 karşılaşmada görev aldıktan sonra ikinci sezonunda birinci kaleci oldu ve 2018-2019 sezon başında AS Roma futbol takımından 75 milyon euro bonservis bedeli karşılığında Premier League ekiplerinden Liverpool FC futbol takımına transfer oldu.

Brezilya’nın 17 yaş altı ve 20 yaş altı takımlarında oynadıktan sonra, teknik direktör Dunga tarafından 2018 Dünya Kupası elemelerinde A millî takıma çağrıldı. İlk kez Venezuela karşısında A millî formayı giydi.

Magazinsel bilgi olarak Alisson Becker’in dedesi ve babasının amatör kalecilik yaptığını, ağabeyi Muriel Gustavo Becker’in de Portekiz’de Belenenses’de kaleci olarak oynadığını hatırlayalım ?

3.Asmir Begovic

Bir önceki paylasımdaki Kanadalı Hennaway’den sonra sırada bu sefer de günümüzden, çocukluk ve ilk gençlik yılları Kanada’da geçmiş, Bosna Hersekli bir kaleci var.

Asmir Begovic, Bournemouth kalesinde ikinci sezonunu yaşıyor.

1987 yılında Yugoslavya’da Trebenje’de dünyaya gelen Begovic, savaşla birlikte 4 yaşındayken önce Almanya’ya sonra da 10 yaşında Kanada’ya göç ettiği bir çocukluk yaşadı. Kanada’da futbola başlayan Asmir Begovic, 2005 yılında Portsmouth’a transfer olmuştu. Buradaki 5 sezonunun hepsini kiralık olarak geçirdikten sonra 23 yaşından itibaren yer aldığı Stoke City’de banko oynayan Begovic 2015 yılında Chelsea’ya transfer oldu.

Chelsea’de iki sezon pek oynama fırsatı bulamayan Asmir Begovic, geçtiğimiz sezon başında Bournemouth’a transfer olmuştu. Premier League’de 38 karşılaşmanın tamamında oynayan tek kaleci olan Begovic, A milli takım seviyesinde kökenlerinin olduğu Bosna-Hersek’i tercih eden 31 yaşındaki kaleci milli formayı 61 kez giydi.

4.Ben Foster

Watford kalecisi Ben Foster şu an 35 yaşında ve tam 7 sezon West Bromwich Albion’da oynadıktan sonra eski takımına döndü.

İngiliz kaleci 18 yaşında geldiği Stoke City kadrosunda 2001-2005 yılları arasında yer aldı; ancak sürekli kiralık olarak kulüpten kulübe dolaştı. Daha sonra Manchester United ile 5 yıllık bir sözleşme imzaladı ve orada da ilk iki sezonunu şu anki kulübü Watford’da kiralık olarak geçirdi. 24 yaşından itibaren 3 sezon United kadrosunda kendisine yer buldu, ancak toplamda sadece 12 karşılaşmada görev alabildi ki Watford’da düzenli oynamıştı. 2010 yılında Birmingham City’ye transfer olan Foster ilk sezonunda birinci kaleci olarak oynadıktan sonra ikinci sezoun uzun yıllar formasını giyeceği West Bromwich Albion (WBA)’da geçirdi. O sezon sonunda bonservisiyle WBA oyuncusu olan Ben Foster 6 sezon daha takımda kalarak 200’den fazla karşılaşmada görev aldı.

Takımı küme düşünce bu sezon başında daha önce bir dönem kiralık olarak oynadığı Watford’a dönen Ben Foster 8 kez de İngiltere milli takım formasını giydi.

5.Bernd Leno

Arsenal kalecisi Bernd Leno 1992 yılında Almanya’da Bietigheim-Bissingen’de dünyaya geldi.  6 yaşında SV Germania Bietigheim’da futbola başladı ve 11 yaşında VfB Stuttgart alt yapısına geçti. 2009 yılına kadar alt yapıda yer aldıktan sonra ikinci takımda oynamaya başladı. 2011’de Bayer 04 Leverkusen’e kiralandı ve devre arasında da bonservisi ile transferi gerçekleşti. Takımda üçüncü kaleciyken 19 yaşında Şampiyonlar Ligi’nde oynama fırsatı elde etti ve Şampiyonlar Liginde oynayan en genç Alman kaleci oldu.

Bayer Leverkusen’de 7 sezonda 300’den fazla karşılaşmada görev alan Bernd Leno, 2018 yazında Arsenal’e transfer oldu. Alt yapı milli takımlarında birçok kez oynadıktan sonra 2017 Konfederasyon Kupası’nda ilk kez Alman A milli takımının formasını giydi ve toplamda da şu ana kadar 6 kez kaleye geçti.

6.David de Gea

David de Gea, 1990 yılında Madrid’de dünyaya geldi. Atletico Madrid alt yapısında futbola başladıktan sonra 2008 yılında B takımına seçildi ve o sezon 35 karşılaşmada kalede görev yaptı. Bir sonraki sezon henüz 19 yaşındayken A takıma geçen ve genç yaşta düzenli oynamaya başlayan de Gea ilk sezonunda 19 karşılaşmada görev aldıktan sonra ikinci sezon boyunca birinci kaleci olmayı başardı. Atletico Madrid’de UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Süper Kupa Şampiyonluğu kazandı. İki sezonun sonunda Manchester United’a transfer olan ve genç yaşta başlayan Premier League kariyerinde hemen düzenli olarak oynamaya başlayan David de Gea sekizinci sezonuna girerken takımında toplamda yaklaşık 350 karşılaşmada kalede yer aldı. Yedi sezonda Premier League, FA Cup, League Cup, Community Shield ve UEFA Avrupa Ligi şampiyonlukları kazandı.

2014 yılında A milli takımda oynamaya başlayan ve toplamda şu ana kadar 34 kez kalede yer alan David de Gea, daha önce de U15’de U23’e toplamda 75 kez milli formayı giydi. Bu süreçte 1 kez U17 ve 2 kez U21 Avrupa Şampiyonluğu kazandı.

7.Ederson Moraes

Manchester City kalecisi Ederson Moraes kulüpteki ikinci sezonuna başladı. Brezilyalı kalecinin Sao Paolo alt yapısında başladığı kariyerinde daha sonra yolu birçok vatandaşı gibi Portekiz’e düştü. 16 yaşında geldiği Benfica alt yapısında iki sezon geçirdikten sonra üçüncü lig takımı Riberaio’ya transfer oldu. Burada bir sezon birinci kaleci olarak oynadıktan sonra birinci ligde Rio Ave’ye geçen Ederson üç sezon kaldığı bu kulüpte ilk sezon aynı yaşta olduğu Jan Oblak’ın yedeği olduktan sonra diğer iki sezonda birinci kaleci olmayı başardı; ancak yine de kalede yalnız değildi. Örneğin üçüncü sezonunda yine Brezilyalı tecrübeli Cassio Albuquerque ile kaleyi eşit paylaşmıştı. 22 yaşındayken Benfica’ya geri döndü.

Benfica’daki ilk sezonunda bu sefer bir başka tecrübeli Brezilyalı Julio Cesar’ın ardından ikinci kaleci olmakla birlikte fena süre almadı. Takımdaki ikinci sezon Julio Cesar’la rolleri değiştiler ve bu sefer de Ederson birinci kaleci olmayı başardı. Benfica’da iki sezonda iki şampiyonluk elde etti. Guardiola onu geçen sezon başında rekor transfer ücretiyle Manchester City’ye transfer etti ve 24 yaşında bir anda çok ünlü oldu. Benfica’da gücü, pozisyonlardaki reaksiyonları ve kurtardığı penaltılarla sivrilmişti; ancak City’ye gelmesinin en önemli sebeplerinden birisi bir Brezilyalı olarak topa ayağıyla hakimiyeti.

8.Fabri

Fabricio Agosto Ramírez kısaca Fabri 1987 yılında Vecindario, Las Palmas’da dünyaya gelmiş Uruguay asıllı İspanyol futbolcu. Futbola doğduğu şehrin yerel takımı olan Vecindario Jugend’de başlayan Fabri, 2005 yılında Deportivo’ya geçiş yaptı. 1.5 yıl Deportivo altyapısında forma giyen İspanyol kaleci, 1 yıl süreyle Deportivo’nun B takımında futbol hayatını sürdürdü. 2007 yılında Deportivo’nun A takımına yükseldi. A Takım’da oynadığı ilk sene boyunca kendini gösteremeyen Fabri, yeniden B takımına gönderildi ve A takım ile B takım arasında bir süre gidip geldi. 2009 yılında sözleşmesini tamamlayarak Valladolid’e transfer oldu.

Valladolid’de geçirdiği ilk sezonunda Justo Villar’ın yedeği olarak kaleyi bekleyen Fabri, iki Copa del Rey maçında görev aldı. 2010-11 sezonunda ikinci ligdeki Recreativo Huelva’ya kiralık olarak verildi. 2011-12 sezonunda Valladolid ile sözleşmesi biten Fabri, Real Betis ile sözleşme imzaladı. Betis’teki ilk sezonunun başında omzundan geçirdiği sakatlık nedeniyle ilk sekiz hafta kadroya giremeyen kaleci, sezon sonuna kadar 15 defa forma giydi. Fabri, takımda geçirdiği ikinci sezonda ilk iki hafta forma şansı elde etti. Ancak, sezonun geri kalanında takımın ikinci ve zaman zaman da üçüncü kalecisi oldu.

2013 yılında Real Betis ile olan sözleşmesi biten Fabri, 5 yıl sonra tekrar Deportivo La Coruna’ya geçiş yaptı. Sezon içinde Germán Lux’un yedeği olarak bekleyen Fabri, Lux’un sakatlığı ile beş maç üst üste forma şansı buldu. Takım, lig ikincisi olarak La Liga’ya yükseldi. Fabri, 2014-15 sezonunda 31 La Liga maçında takımın kalesini korumayı başardı. 2015-16 sezonu sakatlığı sebebiyle hiç oynayamadı ve ertesi sezon Beşiktaş ile anlaştı. Beşiktaş’da iki sezonda 66 karşılaşmada görev aldı ve lig şampiyonluğu yaşadı; Şampiyonlar Ligi’nde oynadı. 2018-2019 sezonu öncesi Fulham FC, Fabri ile 3 yıllık resmî sözleşme imzaladı.

9.Hugo Lloris

Hugo Lloris 1986 yılında Fransa’da Nice’de dünyaya geldi ve futbola doğduğu şehrin takımı olan OGC Nice’te başladı. Yaklaşık 3 yıl yedek takımda oynadıktan sonra A takıma yükselerek formayı teslim aldı. Nice’te oynadığı dönemde kendisini kanıtlayarak birçok Avrupa kulübü tarafından transfer edilmeye çalışıldı. Ancak Lloris tercihini Ligue 1 şampiyonu Olympique Lyon’dan yana kullandı.  2013 yılı haziran ayına kadar sözleşme imzalayan genç kaleci, hemen 1 numaralı formayı Grégory Coupet’den teslim aldı. Sezon sonunda ise kulübü 7 yıl sonra şampiyonluğu kaptırmasına rağmen sezonun en iyi kalecisi unvanına layık görüldü. 31 Ağustos 2012 tarihinde Tottenham Hotspur’a transfer oldu. Spurs’daki ilk formasını 20 Eylül 2012 tarihinde UEFA Avrupa Ligi’nde Lazio’ya karşı giydikten sonra Ekim ayında da ligde oynamaya başladı.

Lloris, millî takıma ilk kez 6 Şubat 2008 tarihinde İspanya ile oynanılan maç için çağrıldı. Ancak bu maç yerine aynı gün Fransa B takımının Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile yaptığı karşılaşmada oynadı. Ülkesinin millî formasını ise ilk kez 19 Kasım 2008 tarihinde Uruguay ile yapılan ve 0-0 sona eren dostluk maçında giydi ve şu ana kadar tam 102 kez milli takımın kalesini korudu.

10.Jonas Lössl – Ben Hamer

1947 yılına ait Charlton Athletic – Huddersfield Town karşılaşmasından rakip takım kalecisi Bob Hesford görüntüsünden sonra yaklaşık 70 yıl sonra Huddersfield Town kalecilerinin durumu nedir?

Geçtiğimiz yıl kalede Danimarkalı Jonas Lössl oynamıştı ki bu yıl da kadroda. 29 yaşındaki kaleci ülkesinde FC Midtjylland forması giydikten sonra 2014’de Guingamp’a ve 2016’da da Mainz’a transfer olmuştu. Geçtiğimiz sezonu kiralık olarak Huddersfield Town’da geçiren Lössl bu yıl bonservisiyle takıma katıldı.

Diğer kaleci ise Benjamin John Hamer, yani Ben Hamer. 30 yaşındaki İngiliz kaleci de bu sezon başında bonservisiyle Leicester City’den transfer edildi. 2006-11 arasında Reading kadrosundayken takım takım kiralık olarak dolaşan Ben Hamer, 2011’de 3 sezon düzenli oynayacağı Charlton Athletic’e transfer olmuştu. 2014’de Kasper Schmeichel’ın ardında yedek kaleci olmayı göze alarak Leicester City’ye geçen Ben Hamer birkaç kiralık tecrübesi yaşayıp neredeyse hiç oynamadan 3 sezonun sonunda Huddersfield Town’a geçti.

11.Jordan Pickford

Jordan Pickford, 1994 yılında İngiltere’de Washington’da dünyaya geldi.  Futbola Sunderland altyapısında başladı ve 2011 senesinde ilk profesyonel sözleşmesini Sunderland ile imzaladı. Pickford, National League takımı Darlington’a kiralık gönderildi ve ilk maçını Ocak 2012 tarihinde oynadıktan sonra kiralık sözleşmesi Nisan ayına kadar uzatıldı. Şubat 2013 tarihinde Jordan Pickford, Conference Premier takımı Alfreton Town takımı tarafından 1 aylığına kiralandı ve ertesi gün ilk kez oynadı; kiralık sözleşmesini sene sonuna kadar uzatıldı. Sunderland tarafından geri çağrıldıktan sonra Burton Albion’a iki kez kiralandı ve 11 maçta forma giydi. Pickford, 2014 başında bu sefer de League Two takımı Carlisle United’a 1 aylığına kiralandı. Gösterdiği performans sayesinde kiralık sözleşmesini sene sonuna kadar uzattı. Kiradan kiraya koşan Pickford League One takımı 2014-15 sezonu için Bradford City’e kiralandı. 2015 yazında ise sıra Championship takımı Preston North End’deydi.

1 Ocak 2016 tarihinde 19.sırada bulunan takımı Sunderland’a geri çağrıldı. İlk karşılaşmasına FA Cup’da 3-1 kaybettikleri Arsenal karşısında çıkarken Ocak ayında sıra ilk Premier League karşılaşmasındaydı. Jordan Pickford, 15 Haziran 2017 tarihinde, Premier League takımı Everton ile 5 senelik sözleşme imzaladı. Bonservis bedeli olarak £25 milyon ödendi.

Pickford, İngiltere millî takımını 16 yaş altından 21 yaş altına kadar forma giydi.[48] 2009 Ekim’inde ilk kez İngiltere 16 yaş altı millî futbol takımı formasını Galler 16 yaş altı millî futbol takımı karşısında giydi. 9 Ekim 2016 tarihinde Tom Heaton’ın sakatlanması üzerine 2018 FIFA Dünya Kupası eleme maçı olan Slovenya karşılaması için A takıma çağrıldı ve Dünya Kupasında takımının kalesindeydi.

12.Kasper Schmeichel

Kasper Schmeichel 1986 yılında Kopenhag’da dünyaya geldi. Altyapı kariyerine Portekiz’de Estoril’de başladıktan 1 yıl sonra Manchester City’ye geçti. 2005 yılında City ile profesyonel sözleşme imzaladıktan sonra  Darlington, Bury, Falkirk, Cardiff City ve Coventry City’de kiralık olarak oynadı.

Ağustos 2009’da Notts County’ye transfer oldu ve bir sezon boyunca düzenli olarak forma giydikten sonra bir sezon da  Leeds United’da forma giydi. 2011 yazında ise Leicester City’ye geçti ve o günden bu yana 300’den fazla karşılaşmada görev aldı. Leicester City ile 2013–14 sezonunda Championship ve 2015–16 sezonunda Premier Lig’i kazandı. Schmeichel 43 kez de Danimarka milli takım formasını giydi.

13.Kepa Arrizabalaga

Kepa Arrizabalaga Revuelta, 1994 yılında Ondorroa’da dünyaya geldi. Futbola Athletic Bilbao’da başlayan ve 2012 yılına kadar altyapı yer alan Kepa, 2011-12 sezonunu 3.Ligde Basconia kulübünde geçirdi. 2012-16 sezonları arasında Athletic Bilbao takımın ikinci takımı olan Bilbao Athletic kadrosunda yer aldı. 2014-15 sezonunun ikinci yarısında SD Ponferradina’da ve 2015-16 sezonunda Real Valladolid’de kiralık olarak yer aldı. Artık bir birinci kaleciydi ve 2016 yazında Athletic Bilbao kadrosuna girdi.

Başlangıçta Gorka Iraizoz and Iago Herrerín’in arkasında üçüncü kaleciydi. Özellikle ikinci sezonunda birinci kaleciliğe yükselen ve iki sezon boyunca 50’den fazla karşılaşmada görev alan Kepa, alt yaş kategorilerinde 30 kez İspanya milli takım formasını giydi. 2012 yılında 19 yaş altı Avrupa Şampiyonu olan İspanya milli takımında kalede yer aldı ve şu ana kadar da toplamda 3 kez A milli takım formasını giydi.

14.Łukasz Fabiański

1985 doğumlu Polonyalı kaleci ülkesinde birçok takımın alt yapısında birer yıl oynadıktan sonra en sonunda ünlü kulüplerden Lech Poznan’a gelmiş ve orada da profesyonel olmuştu. Ancak bir sezon yedek bekledikten sonra Legia Warsaw’e geçen ve iki sezon önemli sayıda karşılaşmada görev alan Fabianski, 2007’de 22 yaşındayken İngiltere’ye Arsenal’e transfer olmuştu. İlk sezonunda kadroda Almunia ve Lehmann’ın arkasında yedek bekledikten sonra ikinci sezon 15 karşılaşmada görev almıştı. Almunia’nın arkasında yedek kalan ama 10-15 karşılaşmada görev alan Fabianski’nin yanına 2009’da genç Polonyalı Szczesny de gelmişti. 2010’da kaleyi bu genç vatandaşı ile palaşan Fabianski 2011’den itibaren ise tam olarak Szczesny’nin yedeği olmuştu. Almunia ve Szczesny’nin yedeği olarak geçen yıllardan sonra 2014’de Swansea City’ye transfer olan Fabianski burada 4 sezonda da düzenli olarak oynadı. Geçen sezon Swansea City’nin küme düşmesiyle de West Ham United’a transfer oldu. 46 kez de Polonya milli takında oynamış olan tecrübeli kalecinin performansı ile takımlarınınki bir süredir aynı doğrultuda gitmiyor.

15.Neil Etheridge

Neil Etheridge ile yine ilginç bir kariyerle karşı karşıyayız.

Cardiff City kalecisi Neil Leonard Dula Etheridge 1990 yılında Londra’da İngiliz bir baba ve Filipinli bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Chelsea’nin altyapı okuluna devam ettikten sonra bir başka Londra takımı olan Fulham altyapısına geçen Etheridge, 2008 yılında Fulham kadrosunda profesyonelliğe geçti. Bununla birlikte birçok genç kaleci gibi kiralık günleri başladı ve 2014’de Fulham’dan Oldham Athletic’e transfer oluncaya kadar tam 4 takım dolaştı ve bu sürede Fulham’da bir dakika bile süre almadı. Oldham Athletic’te de hiç süre almadan Charlton Athletic’e kiralandı. O bir sezonun sonunda ise Charlton Athletic onu transfer edip hemen Walsall’a gönderdi. 2015 yılındaki bu transfer hayatını değiştirdi ve o ana kadar toplam 20 profesyonel karşılaşmaya çıkan Etheridge iki sezon boyunca birinci kaleci olmayı başardı. Geçen sezonun başında Galler takımı Cardiff City kalesine geçen Etheridge takımıyla Premier League’e yükselmeyi başardı.

28 yaşındayken Cardiff City ile Premier League’de kaleci olmayı başaran Etheridge Chelsea’deyken alt kategorilerde İngiltere milli takımında oynamıştı.. Etheridge A milli takım seviyesinde annesinin memleketi Filipinler’i tercih etti ve şu ana kadar da 59 kez milli formayı giydi. Modellik de yapan ve bu konuda da oldukça ünlü olan kalecinin bakalım geç gelen başarısı devam edecek mi?

16.Rui Patricio

Rui Patricio – Wolverhampton Wanderers

1988 doğumlu kaleci 12 yaşında girdiği Sporting Lizbon kulübünden 30 yaşında Wolverhampton Wanderers ile sözleşme imzalayarak bu yaz çıktı. Yeni maceraya atılmadan önce Sporting forması ile profesyonel döneminde 12 yılda yaklaşık 500 karşılaşma oynayan ve birçok kupa kazanan tecrübeli kaleci İngiltere’de yeni takımının ilk 4 karşılaşmasında görev aldı. Portekiz milli takımında da 73 kez forma giymiş olan Rui Patricio bu yeni macerasına tecrübesinin de verdiği destekle fena başlamadı.

17.Wayne Hennessey

Wayne Hennessey… 1987’de Galler’de Bangor’da dünyaya geldi. Manchester City altyapısında başladığı kariyerine Wolverhampton Wanderers ‘da devam etti, profesyonel olarak da bu takımın yaklaşık 150 kez formasını giydi. 2014 yılında Crystal Palace’a geçen ve o zamandan bu yana kariyerine bu takımda devam eden Hennessey, 2017-18 sezonunda 27 karşılaşmada görev almıştı.

Galler milli takımında 2007’den bu yana 76 kez yer alan Hennessey’in sezonun kalanındaki performası bakalım nasıl olacak?

***

İngiltere Ligi 2017-18 Sezonu Kaleci Analizi

Türkiye, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya Ligi kalecilerinden sonra sırada İngiltere Ligi (Premier League) kalecilerinin istatistikleri var. 2017-18 Sezonuna ait bu istatistiklerde yine yaş, ülke, oynama süreleri, gollük pozisyonlar, kurtarışlar, gol yemeden tamamlanan karşılaşmalar var.

***

Kalecilerin Ülke ve Yaş Analizleri

Sezon boyunca 38 kaleci bir maç da olsa kaleye geçti. 18 veya daha fazla karşılaşmada kalede yer alan kaleci sayısı ise 22. Bu 22 kalecinin 7 tanesi İngiliz, 2.şer tanesi Belçikalı, Brezilyalı, Danimarkalı ve İspanyol, diğerleri 7 farklı ülkeden. Yani İngiltere ligindeki kaleciler milletler karması gibi.

Tablo 1 – Kalecilerin Yaşları

38 kalecinin yaş ortalamasına baktığımızda 30.6 ki bu, diğer liglere göre yüksek bir ortalama.

Yaşı en büyük olan kaleciler Güney Amerika’dan: 39 yaş ile Julian Speroni (Chrystal Palace), 37 yaşındaki Willy Caballero (Chelsea) ve Heurelho Gomes (Watford). En genç kaleciler ise 24 yaşında; Ederson (Manchester City) ve Jordan Pickford (Everton)

***

 

Tablo 2 – En Çok Süre Alan Kaleciler

Bütün karşılaşmalarda görev alan beş kaleci var: Lukasz Fabianski (Swansea City), Matthew Ryan (Brighton&Hove Albion), Jordan Pickford (Everton), Asmir Begovic (Bournemouth), Jonas Lossl (Huddersfield Town).

Sadece bir karşılaşma kaçıran yani 37 karşılaşmada görev alan kaleci sayısı ise iki: David de Gea (Manchester United) ve Ben Foster (West Bromwich Albion)

20 takımdan 14 tanesinin istikrarlı bir şekilde sezonun tamamını ya da büyük kısmını tek kaleci ile tamamladığı görülüyor.

***

Gollük Pozisyonlar

Bu değerlendirmede birçok rakamdan bahsedeceğiz ama aslında iki ana konumuz olacak

Birincisi dakika başına yenilen gol ve kurtarış: Yani kalecilerin oynadıkları süreyi de dikkate alarak 90 dakikada kalelerinde kaç gol gördüler ve kaç gollük kurtarış yaptılar?

Böyle bir oranlamada çok küçük yüzdeler çıkacağı için daha kolay anlaşılması amacıyla çıkan oranları 90 ile çarparak ortalama bir karşılaşmada ne oluyor onu bulmayı hedefledim. Bazı karşılaşamalardaki kırmızı kartlar, kaleci değişiklikleri vs sebeplerle farklılıklar oluşmasın diye önce sezon boyunca oynadıkları toplam dakikaya bölme ve sonra 90 ile çarpma daha sağlıklı bir sonuç verdi.

İkincisi ise karşılaştıkları gollük pozisyonlardan yüzde kaçı gol oldu?: Bunun için de kalede görülen gol sayısını toplam gollük pozisyona böldüm.

Tabii ki birçok hesaplama yapılabilir ama bir noktada tercihler yapmak gerekiyor. İstatistikler ise hep uluslararası düzeyde kabul edilen gollük pozisyon kurtarış vs rakamları. Gollük pozisyondan kasıt kaleci tutmadığında ya da yumruk, tokat vs ile uzaklaştırmadığında kaleye girecek bir pozisyon.

***

 

Detay Rakamlar

Bunun nasıl hesaplandığını Jordan Pickford örneği üzerinden açıklayayım. Pickford 38 karşılaşmada 3420 dakika görev yapmış. Bu karşılaşmalarda kalesinde 58 gol görmüş ve 121 gollük kurtarış yapmış, yani toplam 179 adet gollük pozisyonla karşılaşmış. Önce 58, 121, 179 rakamlarını ayrı ayrı 3420’ye böldüğümüzde sırasıyla 0.01696; 0.03538 ve 0.05234 oranlarına ulaşılıyor. Daha sonra da bunları 90 ile çarpınca da sırasıyla 1.53; 3.18 ve 4.71 oranları ortaya çıkıyor. Yani Pickford sezon ortalaması olarak 90 dakikalık bir karşılaşmada ortalama olarak 4.71 gollük pozisyona maruz kalırken 3.18 kurtarış yapmış ve kalesinde 1.53 gol görmüş.

18 ve daha fazla karşılaşmada görev alan kalecilerin ortalaması nedir diye bakınca: 90 dakika başına 4.12 gollük pozisyon, 2.73 kurtarış ve 1.39 gol ortalaması çıkıyor.

Bu kalecilerin gollük pozisyonları karşılama oranına baktığımda ise ortalamaları yüzde 66 çıkıyor.

***

Gollük Pozisyon Ortalaması:

En çok süre alan 22 kalecinin bir karşılaşmada maruz kaldıkları gollük pozisyon ortalaması 4.12. Aşağıdaki tabloda bu kalecilerin sıralaması var.

 

Tablo 3 – Ortalama Gollük Pozisyon

90 dakika içinde en fazla gollük pozisyonla karşılaşan kaleci 5.77 ile Jack Butland (Stoke City) en az gollük pozisyonla karşılaşan kaleci 2.25 ile Moraes Ederson (Manchester City).

Küme düşen iki takımın yani Stoke City ve Swansae City  kalecileri ile birlikte West Ham United kalecileri San Miguel ve Joe Hart, Chriystal Palace kalecisi Wayne Hennessey en yüksek gollük pozisyonlarla karşılaşan kaleciler oldu.

***

Gollük Pozisyon Kurtarış Ortalaması:

En çok süre alan 22 kaleci bir karşılaşmada maruz kaldıkları ortalama 4.12 gollük pozisyondan 2.73.ünü kurtardılar. Aşağıdaki tabloda bu kalecilerin sıralaması var.

 

Tablo 4 – Ortalama Gollük Pozisyon Kurtarışı

90 dakika içinde en fazla kurtarış yapan kaleci 4.03 ile Jack Butland (Stoke City) ve en az kurtarış yapan kaleci ise 1.52 ile Moraes Ederson (Manchester City).

***

Yenilen Gollerin Ortalaması:

En çok süre alan 22 kalecinin bir karşılaşmada maruz kaldıkları ortalama gollük pozisyondan 2.73.ünü kurtarırlarken 1.39’unu kalelerinde gol olarak gördüler. Aşağıdaki tabloda bu kalecilerin sıralaması var.

 

Tablo 5 – Kalelerinde Gördükleri Gol Ortalaması

90 dakika içinde en fazla gol yiyen kaleci 2.05 ortalama ile Joe Hart (West Ham United) ve   kalesinde ortalama olarak en az gol yiyen kaleci ise 0.73 ortalama ile Moraes Ederson (Manchester City).

***

Karşılaşılan Pozisyonlarda Kurtarış Oranları:

En çok süre alan 22 kalecinin bir karşılaşmada maruz kaldıkları ortalama gollük pozisyonları kurtarma yüzdesi ortalama yüzde 66. Aşağıdaki tabloda bu kalecilerin sıralaması var.

 

Tablo 6 – Gollük Pozisyonlarda Kurtarış Oranı

90 dakika içinde gollük pozisyonları kurtarma oranı en düşük kaleciler sırasıyla Joe Hart (West Ham United) yüzde 58, Simon Mignolet (Liverpool) yüzde 59 ve Heurelho Gomes (Watford) yüzde 60 oranlarına sahip.

Gollük pozisyonları kurtarma oranı en yüksek kaleciler ise sırasıyla David de Gea (Manchester United) yüzde 71, Nick Pope (Burnley) yüzde 76 ve Lukasz Fabianski (Swansea City) yüzde 71 oranlara sahip.

Bu oranın oldukça belirleyici olduğunu daha önceki yazılarımda belirtmiştim. Takım savunmasının mı kalecinin mi takım için daha büyük bir problem olduğunu gösteren bir istatistik.

***

Gol Yemeden Tamamlanan Karşılaşma Yüzdeleri

Gol yemeden tamamlanan karşılaşmalara baktığımda ise bu 22 kalecinin ortalamasına göre yüzde 36 oranında karşılaşma gol yemeden tamamlanmış, yani yaklaşık her dört karşılaşmadan birisi. Avrupa Liglerinde bu istatistiğe çok önem veriliyor, hatta en ön plana çıkan istatistik diyebiliriz.

Loris Karius (Liverpool) yüzde 53, David de Gea (Manchester United) yüzde 49 ve Moraes Ederson (Manchester City) yüzde 44 ile ilk üç sırada yer alıyor.

 

Tablo 7 – Gol Yemeden Tamamlanan Karşılaşma Oranları

 

Çok gol pozisyonu yaşayan takımların savunmalarının çok iyi olmadığı ve çok iyi kalecileri yoksa sıkıntı yaşadıkları, az gol pozisyonu yaşayan takımların ise kalecilerinin iyi olmaması halinde yine sıkıntı yaşadığını söyleyebiliriz.

 

***