İçeriğe geç

Diğer Kıta Analizleri

Burada Amerika, Asya ve Afrika gibi diğer kıtalardaki futbola yer verilecek…

 

ASYA ŞAMPİYONLAR LİGİ

Ne kadar her zaman futbolda ve birçok konuda en ön plana çıkan kıta Avrupa olsa da Dünya tabii ki Avrupa’dan ibaret değil. Geçtiğimiz günlerde Güney Amerika’ya uzanmış ve oranın Şampiyonlar Ligi’ne bakmıştık. Şimdi de sıra bugün yeni şampiyonu belli olan Asya Şampiyonlar Ligi’nde.

Evet, bugün Japonya’nın Kashima Antlers takımı ilk kez final oynadığı kupada yine ilk kez final oynayan İran’ın Persepolis takımını 2-0 ve 0-0’lık sonuçlarla geçerek şampiyonluğa ulaştı. Kashima Antlers’in kalesinde Güney Koreli Soon-Tae Kwon oynarken Persepolis’in kalesinde Dünya Kupası’nda başta Ronaldo’nun penaltısını kurtarak genel performansı ile kendisinden bahsettirmiş olan Beiranwand vardı. Bu takımlar ilk kez finalde yer aldı ancak Japonya ve İran 1967’den bu yana düzenlenen bu kupada en başarılı ülkeler arasında.

Ülkeler

İlk final de İsrail 1974 yılına kadar Asya Futbol Federasyonu’na bağlıyken Hapoel Tel Aviv takımı, Malezya’nın Selangor takımını yenerek kupaya uzanmıştı. O ilk finalle birlikte 42 yılda finale en fazla takım gönderen ülke Güney Kore. Takımları 17 kez final oynadı ve 11 kez kupaya uzandı. Suudi Arabistan takımları ise 13 finalde 4 şampiyonluk ile onları takip ediyor. Japonya ise 10 finalde 7 şampiyonluk ile Suudilere göre daha az finalle daha çok şampiyonluk elde etmiş durumda. İran ise 8 finalde 3 şampiyonluk ile bu grubu takip ediyor.  Daha sonra ise Çin Halk Cumhuriyeti 5 final ve 3 şampiyonluk, artık bu federasyona bağlı olmayan İsrail ise katıldığı 7 sezonda 4 final ve 3 şampiyonluk ile sıralamada yer alıyor. Katar ve Tayland 3 finalde 2 şampiyonluk elde etmiş 2 ülke. Birleşik Arap Emirlikleri ise 4 finalde 1 şampiyonluk elde edebilmiş. Asya FutboL Federasyonuna yeni dahil olan Avustralya, 2 finalde 1 şampiyonluk elde etmiş durumda.  Bunun dışında final oynayan şampiyonluğa ulaşamayan Irak, Suriye, Umman ve Malezya gibi ülkeleri görüyoruz.

Kulüpler

Kulüplerde ise geçmişte başarılı olan ve şu an kapanmış bazı takımlar bile var. En başarılı kulüpler Güney Kore’nin Pohang Steelers, Seongnam FC, Jeonbuk Hyundai Motors ve Suwon Samsung Bluewings kulüpleri; Suudi Arabistan’ın Al-Hilal ve Al-Ittihad kulüpleri, Japonya’nın Urawa Red Diamonds ve Jubilo Iwata kulüpleri, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Guangzhou Evergrande kulübü. Güney Kore başta olmak Doğu ve Güneydoğu Asya ülkelerinin özellikle son 20 yılda kupada ön plana çıktığını daha öncesinde ise Arap ve İran ülkelerinin daha ön planda olduğu görülüyor. İlk yıllarda ise İsrail ve Tayland gibi uç örnekler var. Geçtiğimiz yıl yine bir Japon takımı kupaya kazanmıştı ve bu sefer de finalde bir Suudi takımını yenmişlerdi.

 

 

LIBERTADORES KUPASI

Bu kulüpler Libertadores Kupası’nda en çok final oynayan kulüpler. Kırımızı renkli yıllar şampiyon oldukları yıllar.

İlk sırada Arjantin’den Boca Juniors geliyor, bu yılki finalle 11.finallerine çıkıyorlar ki daha önce 6 şampiyonlukları vardı. En başarılı oldukları dönemler 1970 ve 2000.ler gibi görünüyor.

İkinci sırada ise Uruguay’dan Penarol var; onlar 10 final oynamış ve 5 şampiyonluk elde etmiş. Onların da 1960 ve 1980.ler ön plana çıktıkları yıllar.

Ön Plana Çıkan Diğer Ülkeler

Üçüncü sırada Arjantin’den Independiente geliyor ki onların yedide yedi şampiyonluk gibi ilginç bir istatislikleri var.  1960 ve 1970.ler en iyi dönemleri gibi görünüyor. Boca bu sezon şampiyonluk sayısında onları yakayabilir.

Yine 7 final oynayan bir başka kulüp ise Paraguay’dan Olimpia ki onların 3 şampiyonluğu var. 1989-91 arası 3 yıl müthiş bir dönem olmuş.

Daha sonra 3 tane 6 final oynayan takım var: Görseldeki sırayla Nacional (Uruguay), Sao Paolo (Brezilya) ve River Plate (Arjantin). Üçünün de 3 şampiyonluğu var, ancak River Plate 4’e ulaşabilir. Nacional de bir diğer Uruguay takımı Penarol gibi geçmişte, 1960 ve 1970.lerde ön planda görünüyor. Sao Paolo ve River Plate biraz daha dağınık finallere sahip.

5 final oynayan iki takım ise Estudiandes (Arjantin) ve Gremio (Brezilya). Estudiandes de 4 şampiyonluk ile yüksek bir yüzdeye sahip. Onların 1968-71 arası müthiş dönemleri var. Gremio dağınık bir final zamanına sahip ancak son şampiyonlar.

4 final oynayan takımlar ise görseldeki sırayla Kolombiyalı America de Cali ve Brezilyalılar Palmeiras, Santos ve Cruzerio. İçlerinde America dört finali de kaybetti ki üçü 1985-87 arasında üst üste.

Ülkeler

Son dönemler Arjantin ve Brezilya ağırlıklı geçti.. 1960’dan bu yana Arjantin takımları 36 finalde 25 şampiyonluk aldı. Brezilya 33 finalde 18 şampiyonluk ve Uruguay 16 finalde 8 şampiyonluk ile onu takip ediyor. Kolombiya takımları 10 finalde 3, Paraguay takımları 8 finalde 3, Şili takımları 6 finalde 1, Ekvador takımları 4 finalde 1 şampiyonluğa ulaştı. Peru’nun 2 finali var. Bolivya ve Venezuella ise 59 yılda hiç finale ulaşamayan ülkeler. Meksika geçmişte bu kupaya katılmış ve 3 final elde etmiş.

 

AFRİKA ŞAMPİYONLAR LİGİ

Güney Amerika ve Asya’ya değindik sırada Afrika var ki 9 Kasım’da onların da Şampiyonlar Ligi şampiyonu belli oldu. Tunus’un Esperance de Tunis takımı Mısır’ın Al Ahly takımını geçerek 3.kez şampiyonluğa ulaştı. Coğrafya derslerine devam…

Ülkeler

Afrika Şampiyon Kulüpler Kupası (Şampiyonlar Ligi)’nda en çok karşılaşma oynayan iki kulüp bu iki kulüp. 1964’den bu yana düzenlenen turnuvada Al Ahly, Zamalek, Ismaily gibi takımları ile Mısır bu kupada en başarılı olan ülke. Tam 22 finalleri var ve bu finallerde de 14 şampiyonluk. Al Ahly, tam 12 final ve 8 şampiyonluk ile sadece Mısır’da değil Afrika genelinde de başı çekiyor. Bu sezon şampiyonluğu kazanan Esperance ise 7 final ve 3 şampiyonluk ile başka başarılı bir kulüp. Ülkesi Tunus ise 12 final 5 şampiyonluğa sahip ve diğer bir önemli kulüpleri ise Étoile du Sahel. Demokratik Kongo ise 12 final ve 6 şampiyonluğa sahip. En önemli takımı ise TP Mazembe, 7 final oynamış ve 5 şampiyonluk elde etmiş. Fas’ın 8 final ve 6 şampiyonluğu, Cezayir’in ise 7 final 5 şampiyonluğu var.

Kulüpler
1970.lerde özellikle Hafia FC ile kulübü ile Gine ve Canon Yaounde kulübü ile Kamerun’un önemli başarıları var. Yine 1970 ve 1980.lerde Asante Kotoko kulübü ile Gana zaman zaman ön plana çıkmış. Nijerya ve Fildişi Sahilleri farklı kulüpleri ile farklı dönemlerde karşımıza çıkıyor. a Kupası sırasında da kupaya katılan ülkelerin kalecilerine bakmıştık. Afrika da kaleci yetiştirme açısında önemli bir kıta ve bu kupa vesilesiyle coğrafya çalışmalarımıza yeni bir boyut katarak devam ediyoruz.

Biraz daha aşağıda ve kuzeybatıda birbirine yakın bölgelerde duran bu ülkelerden zamanla gücün kuzeye kaydığı anlaşılıyor. Afrika’nın ortasında yer alan Demokratik Kongo ilginç bir olay, incelenmeye değer. En güneye indiğimizde ise Güney Afrika Cumhuriyeti yine 2000.lerden sonra 4 final ve 2 şampiyonluk elde etmiş durumda.
Burada daha önce 20.yüzyılda Afrika’nın en iyi kalecileri seçilmiş iki efsane Kamerunlu N’Kono ve Bell’den bahsetmiştim. Dünya Kupası sırasında da kupaya katılan ülkelerin kalecilerine bakmıştık. Afrika da kaleci yetiştirme açısından önemli bir kıta ve bu kupa vesilesiyle coğrafya çalışmalarımıza yeni bir boyut katarak devam ediyoruz.

Tarih:Blog Başlangıcı

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: