The Damned United – Lanetli Takım

17 Ağustos 2006’da yayınlanan İngiliz yazar David Peace’in aynı adlı romanından uyarlanan The Damned United isimli film İngiliz futbol tarihinin en etkili teknik direktörlerinden olan ve 2004 yılında hayata veda eden “Koca Kafa” lakaplı Brian Clough’un Leeds United’ın başında, sadece 44 gün süren teknik direktörlük dönemi anlatıyor…

Film 2009 yılında çekilmiş; Tom Hooper’ın yönettiği filmde BrianClough rolünde Michael Sheen oynuyor.

Brian Clough, işçi sınıfından bir ailenin sekiz çocuğundan beşincisi olarak 1935 yılında İngiltere’nin kuzeydoğusundaki Middlesbrough’da doğdu. Futbola Middlesbrough’da başlayan ve 29 yaşında Sunderland’da bırakarak genç yaşta teknik direktörlüğe atılan biraz da kendine çok güvenen bu adam ilk görevini Hartlepool United takımında aldı. Daha sonra Derby County’ye geçmiş ve 1971-72 sezonunda dört takımın son haftaya kadar mücadele ettiği şampiyonluk yarışında Leeds United’nin son hafta zayıf rakibine mağlup olmasıyla mucizevi şekilde bu mütavezi kulüp tarihinde ilk kez şampiyonluk yaşamıştı. Aynı Derby, 1972-73 Şampiyon Kulüpler Kupası sezonunda yarı finale kadar çıkmış ancak yarı finalde güçlü Juventus’a toplamda 3–1 ile elenmişti. Ancak daha sonra yönetimle ters düşen ve istifa eden Clough üçüncü ligden Brighton & Hove Albion’a gitmişti. Orada da bir sezon geçirdikten sonra henüz 40 yaşında bile değilken o dönemin (1970.lerin başı) efsane takımlarından Leeds United’a geçmişti.

LEEDS UNITED DÖNEMİ

Clough 1974’te Leeds United’da görevi İngiliz milli takımının başına geçen Don Revie’den devralmıştı. Ancak bir problem vardı ki futbolcular kendilerini 2 kez lig, 2 kez de UEFA Kupası şampiyonu yapan 13 yıllık hocaları Revie’den sonra Clough’u kabullenememişlerdi ve ona hiçbir zaman ısınamadılar. Clough yönetimindeki Leeds lige 6 maçta 4 puanla başlayınca ve bu, son 15 yılın en kötü başlangıcı olunca İngiliz teknik adamla o zamana göre çok yüksek bir rakam olan 98.000 pound gibi bir tazminatla yollar ayrıldı. Film, Clough’un bu “lanetli” gibi duran 44 gününü anlatıyora, ancak Clough’ın efsaneliğini devam ettirdiği Nottinngham Forest günlerine de bakmak gerek…

Sonrasında da Brian Clough’ın 18 yıllık görkemli Nottingham Forest kariyeri geldi ki takım o sırada ikinci ligdeydi. İki sezonda Nottingham Forest’i birinci lige çıkarttı ve “Koca Kafa” 1. Lig’deki ilk sezonda Derby’de olduğu gibi Forest’ta da herkesi şaşırtarak en yakın rakibi olan Liverpool FC’nin 7 puan önünde birinci oldu. Böylece takımına tarihinde ilk ve tek lig şampiyonluğunu yaşattı. Clough’ın baştan yarattığı Nottingham Forest, 26 Kasım 1977’den 9 Aralık 1978’e kadar oynadığı 42 lig maçında yenilgi yüzü görmeyerek ancak yıllar sonra, 2004’te Arsenal tarafından kırılacak olan (49 maçla) bir rekora da imza attı. Daha sonra iki kez üstü üste kazanılan Şampiyon Kulüpler Kupası geldi. Göreve başladıktan 18 yıl sonra Clough’ın kendini alkole kaptırması ve Teddy Sheringham, Des Walker gibi oyuncuların satılmasıyla gelen düşüşle takım küme düştü ve bir dönem sona erdi.
Brian Clough’ın oğlu Nigel Clough da ünlü bir futbolcuydu. Nottingham Forest, Liverpool, Manchester City formaları giymiş ve 14 kez de milli takımda yer almıştı.