Amerika Kıtası Ligleri

ARGENTINE PRIMERA DIVISION (1891)

Britanya dışında ilk liglerden birisi Arjantin’de ve Arjantin’de de ligi kuranlar Britanyalılar ve 1891’de St. Andrew’s Scots Okulu’ndan Alex Lamont’un önderliğinde beş takımlı bu ligde ilk karşılaşmalar Buenos Aires FC – St.Andrew’s ve Old Caledonias – Belgrano FC. arasındaydı. Karşılaşmalar iki devreli lig usulü oynandı. Lig sonunda Old Caledonias ve St.Andrew’s 13’er puan topladı ki iki puanlı sistem uygulanmıştı. Lig sonunda oynanan final karşılaşmasında ise St.Andrew’s, Old Caledonias 3-1 yenerek şampiyonluğa ulaştı. St.Andrew’s İskoç göçmenlerin kurduğu Arjantin’in aynı zamanda en eski özel okuldan çıkma bir kulüptü.

Takip eden yıl bu lig devam ettirilemedi ve bir yıl boş atlandıktan sonra 1893’de Alexander Watson Hutton tarafından lig yeniden başlarken Argentine Football Association (AFA) kuruldu ki Hutton’a Arjantin futbolunun babası olarak bakılıyor. Buenos Aires & Rosario Railway bu yeni ligde eskiden kalan tek kulüptü ve ligi sonuncu sırada tamamladılar. İki puanlı sistemde çift devreli lig usulü oynanan ligde Lomas Athletic büyük bir üstünlükle şampiyon olurken, Flores Athletic ikinci, Quilmes Rovers üçüncü, English High School dördüncü olmuştu. Bu kulüplerin hepsi Buenos Aires kulüpleri ve çim hokeyi, rugby gibi sporlarla birlikte futbolun da oynandığı ortamlardı. Bu takımlardaki bütün oyuncular İngilizdi. Lomas Athletic takip eden 5 sezonda da şampiyonluğu elde etti. Aslında ülkemiz de dahil dünyanın birçok yerinde benzer hikayeler olduğunu görüyoruz.

Lomas Athletic Club (1893) –
Fotoğraf Kaynak: Commons

Lomas Athletic hayatına daha çok rugby kulübü olarak devam ederken bütün bu kulüplerden adı bilinen Quilmes Athletico Arjantin 2.Ligi olan Primera B’de devam ediyor. Günümüzde isimlerini bildiğimiz bu görseldeki AFA kulüplerine ise daha var.