U17 Avrupa Şampiyonası

Bugünün gençlerin bayramı olmasına istinaden bugün Hollanda ile İtalya arasındaki U17 Avrupa Şampiyonası nasıl başladı ve devam etti ona bakmaya başlayalım…

Bu turnuva, U16 olarak 1982 yılında başladı ve 20 yıl o şekilde devam ettikten sonra 2002’den bu yana U17 olarak oynanıyor. İlki İtalya’da düzenlenmiş ve finalde Federal Almanya’yı 1-0 yenen ev sahibi ilk şampiyon olarak tarihe geçmişti. 1984’de bu sefer ev sahibi ve şampiyon olma sırası Federal Almanya’daydı. Finaldeki rakipleri ise SSCB. Başlarda elemelerden sonra doğrudan dört takım finalleri oynuyordu. Sonrasında turnuva her yıl düzenlenmeye başladı ve statüsü değişti, 12 takım finallere katıldı. İlk kez 16 takımın katıldığı 1986’daki turnuvada İspanya birinciydi.

1987’de Fransa’daki turnuva ise ülkemizin ilk kez katıldığı ve dördüncü olarak ilk başarısını elde ettiği bir turnuva olmuştu. Gençlerimiz ertesi sene bir kez daha finallere katılmış ancak yarı final görememişti. 1990’da yer alan ülkemiz 1993’de turnuvayı düzenlemişti, ancak ilk turu geçememişlerdi. 1994’de İrlanda Cumhuriyeti’ndeki turnuvada U16 milli takımımız Ukrayna, Belçika ve İzlanda ile birlikte yer aldığı gruptan 2 galibiyet ve 1 beraberlik ile birinci olarak çıktı. Çeyrek finalde Portekiz 0-0 sonunda penaltılarla 5-3 ile geçildikten sonra yarı finalde karşılarında Avusturya vardı ve 1-0’lık galibiyet ile U16 takımımız tarihte ilk kez finale yükseldi. Finalde ise rakip Danimarka’ydı ve yine 1-0’lık galibiyet ile şampiyonluk geldi. Turnuvada 9 gol atıp sadece 2 gol yiyen o gün sahada olan kadro:

Fevzi Tuncay (Muğlaspor), Canel Çalışkan (Gaziosmanpaşa), Mehmet Önür (Kahramanmaraşspor), Cüneyt Seletli (Karşıyaka), Okan Özke (Trabzonspor), Sedat Aydın (Galatasaray), Ahmet Habipoğlu (Üsküdar Anadolu), Fatih Tekke (Trabzonspor), Cihangir Kabakçı (Bursaspor), Akın Sağlam (Trabzonspor), Serdar Meriç (Altay).

1981-1994 arasında en fazla final oynayanlar dörder kez ile İtalya ve İspanya, onları üç finalle SSCB takip ediyor. İspanya’nın üç, SSCB’nin ise iki şampiyonlukla en fazla şampiyon olan ülkeler olduğunu görğyoruz.

Avrupa, diğer kıtalar ve dünyanın genelinde gençlere değinmeye devam edeceğim.

***

Yeni adıyla U17 eski adıyla U16 Avrupa Şampiyonalarına kaldığımız yerden devam edelim. Bir önceki paylaşımı hatırlarsak 2001’de U17’ye dönüşünceye turnuva U16 olarak devam etmişti.

1995’de Belçika’daki turnuvada ülkemiz finallerde yer aldı ancak grubunda üçüncü sırada yer alarak elendi. Grubumuzdan İspanya ve Almanya üst tura yükselmişti. Almanya, Fransa’yı 2-1 yenerek üçüncü sırada yer alırken İspanya finale yükseldi ve finalde Portekiz’e 2-0 kaybettiler. Milli takımızda daha sonra en ünlü olacak oyuncu Yıldıray Baştürk’dü.

1996’da Avusturya’daki turnuvada ülkemiz yine finallerdeydi ve yine gruptan çıkamadı. Israil ve İngiltere devam ederken İsrail turnuvayı Yunanistan’ı yenerek üçüncü sırada tamamladı. Nuno Gomes, Simao Sabrosa’lı Portekiz de kalesinde Sebastian Frey’in olduğu Fransa’yı 1-0 ile geçerek ikinci kez üst üste şampiyon oldu. Milli takımımızda Gökdeniz Karadeniz ve Emre Belözoğlu gibi isimler vardı.

1997’de Almanya’daki turnuvada ülkemiz finallerde de grubunda ilk sırada yer alarak çeyrek finale yükseldi. Ancak çeyrek finalde Avusturya’ya 3-0 kaybettiler. O turnuvada milli takım kalesinde Orkun Uşak oynarken yine Emre Belözoğlu ve Berkant Göktan daha sonraki yıllarda dikkat çeken isimlerdi. Almanya, İsviçre’yi 3-1 yenerek üçüncü olurken finalde İspanya, Avusturya’yı 0-0 biten karşılaşma sonunda penaltılarla geçerek şampiyon oldu. O turnuvada İspanya’nın kalesinde Iker Casillas vardı.

Bütün kıtaların turnuvaları, daha üst yaş grupları ve hepsinin Dünya Kupalarına ara ara bakacağız ki şu sıralar Polonya’da 24 takımlı U20 Dünya Kupası yeni başladı. Turnuvada Avrupa’dan ev sahibi Polonya yanı sıra 2018 U19 Avrupa Şampiyonasında birinci olan Portekiz ve onu sırasıyla takip eden İtalya, Fransa, Ukrayna ve Norveç var.