Dünya Kupaları

2019 Dünya Kupası 1.Bölüm

2019 Kadınlar Dünya Kupası bugün Fransa’da ev sahibi ile Güney Kore karşılaşma ile başlıyor. Turnuvada altı farklı grupta toplam 24 takım yer alacak. Dört takımlı grupları ilk iki sırada tamamlayan ekipler, ilk 16’ya yükselmeye hak kazanırken, grupları en fazla puan kazanarak bitiren en iyi 4 takım da yine son 16’ya kalacak.

2019 Dünya Kupasında Gruplar şu şekilde:

A Grubu: Fransa, Norveç, Güney Kore, Nijerya (Afrika Şampiyonu) /

B Grubu: Almanya (Son Avrupa İkincisi), İspanya, Çin, Güney Afrika (Afrika İkincisi) /

C Grubu: İtalya, Brezilya (Güney Amerika Şampiyonu), Avustralya (Asya İkincisi), Jamaika /

D Grubu: İngiltere, İskoçya, Arjantin, Japonya (sya Şampiyonu) /

E Grubu: Hollanda (Avrupa Şampiyonu), Kanada (Kuzey ve Orta Amerika İkincisi), Yeni Zelanda (Okyanusya Şampiyonu), Kamerun /

F Grubu: İsveç, ABD (Kuzey ve Orta Amerika Şampiyonu), Şili (Güney Amerika İkincisi), Tayvan

Kadınlar futbolunun tarihçesinden, erkekler tarafından konulan birçok yasaklamalarla yaşadığı sıkıntılardan bahsetmiştim. İlk Dünya Kupası 1991’de düzenlenirken son şampiyon da ABD toplamda 3 birinciliği, 1 ikinciliği, 3 üçüncülüğü sahip. Almanya 2 birincilik, 1 birincilik ile onu takip ediyor. Norveç ilk iki turnuvada 1 birincilik, 1 ikincilik elde etmişti. Son iki turnuvada ön plana çıkan Japonya ise 1 birincilik, 1 ikincilik sahibi. Onun dışında İsveç, Brezilya ve Çin’in birer finali var, tabii yarı finalleri de. İngiltere, Fransa ve Kanada da birer yarı final görmüş ülkeler. Burada ismi geçen bütün ülkeler bu turnuva da var.

Fotoğrafta 2015 finalinde ABD kalecisi Hope Solo, bir Japonya pozisyonunu engellemeye çalışıyor. Hope Solo 202 kez milli formayı giydi ve 2016’da 35 yaşında futbolu bıraktıktan sonra ABD Futbol Federasyonu Başkanlığı için aday oldu.

Bir ay sürecek turnuva 7 Temmuz’da Lyon şehrindeki 59 bin kapasiteli Parc Olympique Lyonnais Stadı’nda oynanacak final karşılaşmasıyla son bulacak. Olympique Lyonnais kadın futbolunun en başarılı kulübü ve son Şampiyonlar Ligi finalinde Barcelona’yı 4-1 yenerek 4.kez üst üste şampiyon oldu.

Daha Önceki Turnuvalar – Kısa Kısa

Fransa’da düzenlenen 8.Kadınlar Dünya Kupası’nda yarı finalistler belli oldu. 1991’den bu yana düzenlenen bu kupada daha önceki yedi kupada kimler kaç kez yarı final oynadı? Bu kupada yarı finale yükselenlere öncelik verelim.

ABD, bütün kupalarda yarı finale yükselmeyi başarırken bunların dördünde final oynayıp üçünde şampiyonluğa ulaştı. Son şampiyon ABD’nin yarı finaldeki rakibi İngiltere son dönemlerde yükselişte ve bir önceki kupadan sonra ikinci kez yarı finalde. İsveç kadınlar futbolunun her dönem belli bir seviyede olan ülkelerinden, dördüncü kez yarı finalde ve bir kez final oynamıştı. Dördüncü yarı finalist Hollanda ise ilk yarı finalini oynayacak ki daha önce çeyrek finali bile yoktu. Son Avrupa Şampiyonu olarak onlar da İngiltere gibi yükselişte.

Bu kupada çeyrek finalde elenenlerden Norveç, daha önce dört kez yarı final oynadı ve bunlardan iki tanesinde final oynayarak bir şampiyonluk elde etti. Ev sahibi Fransa daha önce bir kez yarı final oynamıştı, bu kupada da iddialılardı ama kadınlar futbolunun en sert kayasına, yani ABD’ye çarptılar. Kadınlar futbolunun ABD’den sonra en başarılı ülkesi olan Almanya (her kupada en az çeyrek final gördüler) ise beş kez yarı final oynadı ve bunlardan üçünde finaldeydi, iki de şampiyonluk elde ettiler. Ancak bu kupada onlar da beklemedikleri bir şekilde çeyrek finalde elendiler. Çeyrek finalde elenen dördüncü takım İtalya ise daha önce yarı final oynamamış, bir kez daha çeyrek finalde yer almıştı.

2019’da erken elenenlerden Japonya’nın iki yarı finalde iki final ve bir şampiyonluğu, Çin’in iki yarı finalde bir finali, Brezilya’nın da iki yarı finalde bir finali, Kanada’nın bir yarı finali var.

Yarı finale kalan dört ülke içinde daha önce şampiyon olan tek ülke ABD. Bakalım onlar mı şampiyon olacak, yeni bir şampiyon mu çıkacak?