Alt Yaş Kategorileri

17 Yaş Altı Turnuvası

Uruguay’da düzenlenen FIFA 17 Yaş Altı Kadınlar Futbol Turnuvası geçtiğimiz pazar günü soonuçlandı. Finalde Meksika’yı 2-1 ile geçen İspanya mutlu sona ulaştı. Üçüncü Yeni Zelanda ve dördüncü ise Kanada oldu.

2008’den bu yana düzenlenen turnuvada Kuzey Kore birinci, ABD ikinci olurken, Almanya üçüncü ve İngiltere dördüncü sırada yer almıştı. Sonraki yıllarda 2010’da sıralama Güney Kore, Japonya, İspanya ve Kuzey Kore; 2012’de Framsa, Kuzey Kore, Gana ve Almanya; 2014’de Japonya, İspanya, İtalya ve Venezuella; 2016’da ise Kuzey Kore, Japonya, İspanya ve Venezuella şeklinde gerçekleşmişti.

Kadınlar futbolunda büyükler, 20 yaş altı ve 17 yaş altı kategorilerinde turnuva düzenleniyor. Büyükler turnuvası 1991, 20 yaş altı turnuvası 2002’den bu yana var. Büyüklerde son şampiyon Japonya’yı yenen ABD ve 20 yaş altında İspanya’yı yenen Japonya. 17 yaş altı turnuvası vesilesiyle kadınlar futbolunda uluslararası durumu ve kalecilerin dünyasını anlatan yazılar dizisini blogumda paylaşacağım.

Bir başka ilginç nokta ise Uruguay’daki 17 Yaş Altı Turnuvası’nda şampiyon olan İspanya’nın kalecisi ki fotoğrafta 13 numaralı olan Catalina Coll turnuvanın da en iyi kalecisi seçilirken 6 karşılaşmada sadece 3 gol yedi. İlginç olan kendisi Ağustos ayında gerçekleşen ve İspanya’nın ikinci olduğu 20 Yaş Altı Turnuvası’nda da İspanya’nın kalesindeydi. O turnuvada en genç oyuncu olarak büyük başarı elde eden Catarina Coll, kadınlar futbolunda da önemli bir noktada olan Barcelona’da futbol hayatına devam ediyor.