Osmanlı Melekleri

Blogda ve sayfamda Futbol Kitapları tanıtımları da yapmaya gayret ediyorum. Şu an Futbol ve Kitap bölümünde 6 kitap tanıtımı var.
Ancak bir kitap ve aslında kitaplar serisi var ki son derece önemli, ülkemizin futbol tarihini ele alıyor: Mehmet Yüce’nin eserleri.


Bu üç kitaplık serinin ilki Osmanlı Melekleri. 1875 – 1923 arasını kapsayan bu kitap İletişim Yayınları’ndan çıkmıştı. Kitaptan tanıtım bülteninde şu şekilde bahsediliyor: “Mehmet  Yüce, dönemin Osmanlı ve Avrupa basınını tarayarak, 1875’teki başlangıcından 1923’e kadar, Türkiye’de futbolun kadim zamanlarını bir masal heyecanı ve güzelliğiyle anlatıyor. Maçların “Alâaddin Bey bir burun vuruşuyla bir sayı yaptı”, “Galatasaraylılar rüzgârın aleyhlerine olmasına karşın fedakârane çalıştılarsa da Nihad Bey’in yaptığı şiddetli hareketleri hakem cezâ vuruşu ile tevkif etti” gibi cümlelerle hikâye edildiği, şampiyon takıma mükâfat olarak “vazo” verildiği zamanlar… Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ama onların yanı sıra daha önce kurulan Ermeni, Rum, Yahudi, Levanten, İngiliz, Türk ve “karışık” kulüpleri… İzmir’in futboldaki öncülüğü… Sadece iki şehir de değil: Ankara, Trabzon, Zonguldak, Eskişehir, Bursa, Diyarbakır… Sadece futbol da değil: Kriket, tenis ve ragbi… Osmanlı Melekleri, futbolun ve sporun doğuşu etrafında, geç Osmanlı dönemi toplumsal hayatından sahneler gösteriyor bize.” Diğer iki kitap ise İdmancı Ruhlar (1923 – 1952) ve Romantik Yürekler (1952 – 1992) dönemlerini anlatıyor.