En Değerli Oyuncu Ödülleri

FIFA World Player of the Year

Dünyanın futbolda en büyük organizasyonu olan FIFA’nın 1991’den bu yana verdiği en değerli oyuncu ödüllerinde şu ana kadar genelde forvet ve orta saha oyuncuları ödül kazandı. Son 10 yılda kazanan 5 kez Christiano Ronaldo ve 5 kez de Lionel Messi; bu iki siimden başkası düşünülemiyor. Bir önceki dönemde ise seçilenler Ronaldo, Ronaldinho, Rivaldo gibi Brezilyalı gole dönük yıldızlar, Zinedine Zidane, Luis Figo gibi orta saha isimleriydi. Daha da geriye gittiğimizde ise Romario gibi yine bir Brezilyalı forvet ile Matthaus, Baggio, Van Basten, George Weah gibi isimler seçilmişti. Bu grupta seçilenler arasına dahil olan George Weah’ın başarı önemliydi.

Peki asıl başarı kimdeydi. Gol attmadığı halde seçilen bir isimde. İtalyan Fabio Cannavaro… 2006 yılında dünyanın en iyi futbolcusu (Best Player of the World) seçilerek, 27 yılda bir kez de olsa inanılmazı başardı. Bu, onun en doğal hakkıydı, çünkü tarihin belki de en iyi savunma oyuncularından birisiydi. Bir gün bir kalecinin de bunu başarmasını ve Cannavaro’nun yanında yer almasını diliyoruz.

 

Fotoğraf Kaynak: China Daily

 

ŞU ANA KADAR ÖDÜL KAZANANLAR:

YEAR PLAYER NATIONALITY
2017 Cristiano Ronaldo Portugal
2016 Cristiano Ronaldo Portugal
2015 Lionel Messi Argentina
2014 Cristiano Ronaldo Portugal
2013 Cristiano Ronaldo Portugal
2012 Lionel Messi Argentina
2011 Lionel Messi Argentina
2010 Lionel Messi Argentina
2009 Lionel Messi Argentina
2008 Cristiano Ronaldo Portugal
2007 Kaká Brazil
2006 Fabio Cannavaro Italy
2005 Ronaldinho Brazil
2004 Ronaldinho Brazil
2003 Zinedine Zidane France
2002 Ronaldo Brazil
2001 Luís Figo Portugal
2000 Zinedine Zidane France
1999 Rivaldo Brazil
1998 Zinedine Zidane France
1997 Ronaldo Brazil
1996 Ronaldo Brazil
1995 George Weah Liberia
1994 Romário Brazil
1993 Roberto Baggio Italy
1992 Marco van Basten Netherlands
1991 Lothar Matthäus Germany

 

Ballon D’Or

France Football tarafında verilen Ballon d’Or ödülüne futbol dünyasında önem veriliyor. 1956’dan bu yana verilen bu ödül birçok değişik isimde sahibini buldu. 1995’e kadar Avrupa Kulüplerinde oynayan Avrupalı oyunculara veriliyordu ve o yıl bu kural Avrupa Kulüplerinde oynayan bütün dünyadan futbolculara şeklinde değiştirildi. O sezon da Milan’ın Liberyalı oyuncusu George Weah’ın ödülü kazanmasıyla bu değişiklik uygulamaya geçirilmiş oldu. 2007’de ise bütün dünyadaki liglerden bütün profesyonel futbolculara verilen bir ödüle dönüştü; ancak tabii ki ödül hep Avrupa Liglerine gitmeye devam etti. 2010-2015 arasında FIFA’nın 1991’den bu yana verdiği En İyi Oyuncu Ödülü ile birleştiler ve 2015’de yine ayrıldılar. Ballon D’Or bu sene de ilk kez kadın futbolculara da verilmeye başlandı.

Ödülü 1956 yılında ilk kazanan kişi Blackpool oyuncusu İngiliz Stanley Matthews.  Sonra Real Madrid’den Alfredo di Stefano (Arjantin asıllı İspanyol) ve Raymond Kopa; Barcelona’dan Luiz Suarez, Juventus’dan Omar Sivori (Arjantin asıllı İtalyan), Dukla Prag’dan Josef Masopust ve nihayet tarihteki tek kaleci Dinamo Moskova’dan Lev Yashin şeklinde devam ediyor. Önümüzdeki dönemde hem Ballon d’Or hem de FIFA Ödülleri ve diğer ödüller ile ilgili detaylı çalışmayı bloga koyacağım.

Görselde Ballon D’Or ödülünü futbolcuları en çok kazanan kulüpler yer alıyor. Barcelona 11 adet ile zirvedeyken, bu sene Luka Modric’in kazanmasıyla Real Madrid de 11 adete çıkarak ezeli rakibini yakaladı. Milan ve Juventus 8’er adet ve Bayern Münih de 5 adetle onları takip ediyorlar.

Bu sene ödül töreninde sunucunun cinsiyetçi skandal davranışı damga vurdu. Sunucu DJ Martin Solveig, Ballon d’Or ödülünü kazanan ilk kadın olan Ada Hegerberg’den ‘twerk, yani kalça dansı’ yapmasını istendi. Olympique Lyon’un Norveçli yıldızı Ada Hegerberg hızlıca ‘hayır’ dedikten sonra sahneden indi. Sonra sunucu hem kendisinden hem de video ile sosyal medyada kamuyoyundan  özür dilemiş vs kadına kendisi için son derece önemli bir anda yaşattığı gereksiz bir durum var. Zevzeklik ne yazık ki çağımızın bir sorunu haline gelmiş durumda.