Afrika Kıtası Ligleri

SOUTH AFRICAN FOOTBALL ASSOCIATION (1889)

Futbol tarihindeki organizasyonlara bakmaya devam ediyoruz ve sırada Avrupa dışındaki ikinci ülke Güney Afrika var. Daha önce Arjantin’e değinmiştik. Günay Afrika bilindiği üzere yakın zamana kadar  apartheid konuyla gündemde oldu, Afrika’nın güneyindeki birçok ülke gibi azınlık beyazların yönettiği bir ülkeydi ve en büyüğüydü. Tabii ki dünyanın her yeriyle futbolu Britanyalıların tanıştırdığını düşünürsek burada da aksi olamazdı ve ragbi ve kriket ile başlayan süreç futbolla devam etti.

Güney Afrika’da futbol 1860’larda başlıyor ve ilk karşılaşma askeri gemi personeli ve siviller arasında oynanan bir ragbiy-futbol karışımı bir oyun (Osmanlı’dan tanıdık gelmişti). 1875’de Cape Town’da ilk futbol kulübü Hamilton Football Club faaliyete geçti. 1883’de rugby kuralları baz alınarak ilk futbol organizasyonu Western Province Rugby Football Union kuruluyor. 1882’de azad edilen kölelerin yoğun olduğu bölgedeki Roslyns kulübünü Malay bölgesinde birkaç kulüp takip etti. Bu kulüpler de 1885’de Western Province Coloured Rugby Union ismiyle kendi organizasyonlarını kurdu. Cape kolonisi ragbi-futbol karışımı bir sorun öncüsü olurken bildiğimiz anlamda futbolun öncüsü de Natal kolonisi oldu. Bunda İngiliz-Zulu Savaşı (1879) and İngiliz-Boer Savaşı (1880–81) ülkeye gelen birçok İngiliz askerin etkisi vardı. İlk sadece futbol organizasyonu The Natal Football Association 1882’de kurulurken 1883’de bir Challenge (Meydan Okuma) Cup düzenlendi.

Altının bulunması ile gerçekleşen büyük göçlerle ülkenin her yerinde futbol hızla gelişirken 1889 yılında Transvaal (Vaal nehrinin kuzeyi) Football Association kuruldu. Mr. Campbell tarafından kurulan organizasyonun ilk büyük turnuvası Transvaal Challenge Cup. 1890’larda savaşlar devam ederken bir yandan da futbol beyazlar, siyahlar ve Hintliler tarafından oynandı (birbirleriyle) ve seyredildi; yeni organizasyonlar kuruldu. Size daha önce bahsettiğim amatör futbol kulübü görseldeki Corinthians, çıktığı dünya turunda 1897’de Güney Afrika’yı da ziyaret etti ve burada yaptığı gösteri karşılaşmaları ile futbolun gelişimine önemli katkı sağladı.