The English Game

Non-League’den bahsederken yorumlarda konusu çok geçti: “The English Game”.

Netflix’de yayınlanan 6 bölümlük dizi aslında toplumdaki karşıtlıklar üzerinden ilerliyor. En önemli karşıtlık, sınıf çatışması. İngiltere’de futbolun ilk adımlarında bir yanda futbol federasyonunu (FA) kuran ve oyunun kurallarını belirleyen aristokratların takımları; diğer yanda fabrikalarda, kiliselerde ve okullarda kurulan işçi sınıfının takımları.

FA Cup’da başlangıçta aristokratların üstünlükleri, daha sonra ise işçilerin devreye girme gayreti. Futbol o dönemde çalışmaları gerekmeyen aristokratlar için para karşılığında oynanan profesyonel bir oyun değil. Fakat haftanın altı günü 18 saat boyunca çok zor koşullarda çalışmak zorunda olan işçi takımlarındaki oyuncular için vakitlerini ve enerjilerini futbola ayırmak hiç de kolay değil. Bu noktada ilk ücretli oyuncular devreye giriyor.

FA’e her geçen gün daha fazla işçi takımının kaydolması, insanların maçları düzenli olarak seyretmeye gelmeleri, yeni stadyumlar… Oyunun işçi sınıfı tarafından ele geçirilmeye başlaması ile birlikte futbol diğer İngiliz sporları kriket ve ragbiden çok daha fazla yayılır.

Kulüplerden, oyunculardan bahsetmedim, genel mantığını vermeye çalıştım; izlemeyenler olacağı için… Bazı kurgusal durumlar var tabii ki… Sonuçta tam bir belgeselden bahsetmiyoruz…