İçeriğe geç

Kaptan Tsubasa

Kaptan Tsubasa, 1981’de Yoichi Takahashi tarafından yaratılmış bir manga serisidir. Manga popülerlik kazanınca aynı isimle anime olarak da uyarlanmıştır. Öykü Japon genç takımının yıldız oyuncusu Tsubasa Oozora’nın yaşadıklarını anlatmaktadır. Tsubasa Oozora, Dünya Kupası’nı Japonya adına kazanmak isteyen ve futbolu çok seven bir ortaokul öğrencisidir. Babası dünyayı dolaşan bir kaptan olduğu için annesiyle yaşar. Aile, Nankatsu’ya taşınır. Olaylar bu şekilde devam eder.

1. TSUBASA BAŞLANGIÇ

Tabii yıllar içinde bu seride birçok karakter de yer aldı. Bunların içinde de birçok kaleci. Burada ara ara bu karakterlere de yer vermenin zamanı geldi
Genzo Wabayashi, Gino Hernandez, Salinas, Ken Wakashimazu ve daha onlarca kaleci… Dediğim gibi kaleci dışındaki karakterlere de yer vereceğim tabii ki.

2. YOICHI TAKAHASHI

Kaptan Tsubasa’yı ortaya çıkaran kişi olan Yoichi Takahashi, 1960 yılında Tokyo’da dünyaya geldi.
Birçok manga, kitap, roman eseri olan Takahashi ile 2012’de Marca’da çıkan bir roportajda lisede basketbol oynadığını belirtiyor. Futbola ilgisi 1978 Dünya Kupası ve Arjantin ile başlamış ve Mario Kempes’den çok etkilenmiş.

Takahashi favori kulüplerinin Barcelona ve tabii ki Sabadell olduğunu belirtiyor. En beğendiği oyuncu ise Andres Iniesta. Ona karakterleri ete ve kana bürünse çağımızın ünlü oyuncularının hangi karakterleri olacağı soruluyor. O da Christiano Ronaldo, Mark Lenders ve Leo Messi de Oliver Atom olur diye belirtiyor.
Takahashi birçok kez Barcelona ve yine Katalan bölgesinde bir kulup olan Sabadell’i ziyaret etmiş. Fotoğraflardan hayranı olduğu Iniesta ile olanı 2018’e ait. Diğerleri de 2012 – 2016 arasında.

3. TSUBASA ORTAYA ÇIKIŞINDA HANGİ FUTBOLCU ETKENDİ?

Yoichi Takahashi’nin, Tsubasa’da hangi gerçek futbolculardan etkilendiği konusu çok konuşulan konulardan birisi. Yıllar içinde birçok futbolcudan etkilendiği kesin ve bunlardan birisi Kazuyoshi Miura ki Takahashi de bazı röportajlarında Oliver Atom yani Kaptan Tsubasa’da ondan etkilendiğini bunu açıkça ifade ediyor.

1967 yılında doğan Japon futbolcu Kazuyoshi ”Kazu” Miura, 15 yaşında Japonya’dan ayrıldı ve tek bir isteği vardı: Brezilya’ya ayak basarak tek hayali olan futbolcu olmayı başarabilmek. Sao Paulo’daki Clube Atletico Juventus takımı ile genç sözleşme imzalayan Kazu, bundan bir sene sonra ise Santos ile profesyonel transfer anlaşması yaptı. En büyük hayalini bir şekilde gerçekleştirmiş olan Japon isim, 1990 yılında ülkesine dönmeden önce, Palmeiras ve Coritiba da dahil olmak üzere beş farklı takımın formasını daha giydi.

Japonya’ya döndüğünde genç bir çocuk ve sıradan bir vatandaştan daha fazlası olan Kazuyoshi Miura, Yomiuri FC takımının formasını giydi. Daha sonra Verdy Kawasaki’ye dönüşen ekiple iki farklı isim altındaki aynı takım için 8 senede 6 tane kupa kazanma başarısı gösterdi. J League’in ilk sezonunda yılın oyuncusu seçilen isim, 1994-95 sezonunda ise Genoa’ya kiralanarak İtalya’da forma giyen ilk Japon futbolcu oldu. Çizme ekibi adına bir sezonda 21 maça çıktı. 1999 yılında Dinamo Zagreb forması giyen ve buradaki kısa serüveninden sonra da İngiltere’de AFC Bournemouth tarafından denenen Kazu, soluğu yine ülkesinde aldı. Bu tarihten 2005’e kadar Kyoto Purple Sanga ve Vissel Kobe formalarını terleten golcü oyuncu, iki takım adına çıktığı 178 maçta 53 gol kaydetti. Miura, 1990-2000 yılları arasında giydiği milli forma adına 89 maçta 55 gol kaydetti.

Yıl 2005 olduğunda ise Miura, Japonya’nın köklü kulüplerinden Yokohama FC’nin kapısından içeri girdi. İlk sezonda iki aylığına Avustralya’nın Sydney FC kulübüne kiralanan Japon oyuncu, onun dışında hep bu kulüpte yer aldı ve efsane futbolcu geçtiğimiz günlerde 51 yaşındayken kulübüyle yeni sözleşme imzaladı.

4. KAPTAN TSUBASA VE ROBERTO HONGO

Kaptan Tsubasa’da daha önce Yoichi Takahashi ve Kazuyoshi ”Kazu” Miura’dan bahsettim., yani karakterleri ortaya çıkartan kişi ve etkilendiği futbolcuların en başta geleni…

Peki en başta nasıl başlamıştı Kaptan Tsubasa?
Tsubasa Oozora, Dünya Kupası’nı Japonya adına kazanmak isteyen ve futbolu çok seven bir ortaokul öğrencisiydi. Kaptan olan babası dünyayı dolaşan bir kaptan olan Tsubasa annesiyle yaşarken Nankatsu’ya taşındılar. Bu arada Nankatsu, Japonya’nın ortasında yer alan Shizouka bölgesinde bir kurgu şehir ve adını da Yoichi Takahashi’nin doğduğu büyüdüğü Katsushika’dan çağrışımla alıyor.

Okul seçimi sırasında Tsubasa, bölgedeki özel okul olan Shutetsu’daki kaleci Genzo Wakabayashi’ye rakip olmak için bir devlet okulu olan Nankatsu’ya kaydolmaya karar verir. Tsubasa’nın babasının Brezilya’dan tanıdığı ve Japonya’ya gitmesine ön ayak olduğu eski futbolcu Roberto Hongo, Tsubasa’yı futbol konusunda geliştirmeye başlar. Yakın zamanda o da Nankatsu okul takımının koçu olur ve Tsubasa’ya özel vuruş teknikleri öğretir.
Peki Takahashi, Roberto Hongo karakterinde kimden etkilendi? Birkaç iddia olsa da en güçlü iddia 1970 Dünya Kupası’nın kazanan Brezilya milli takımının yıldızlarından Tostao olduğu yönünde. 1966-72 arasında 54 kez milli formayı giyen ve 32 gol atan Tostao, henüz 26 yaşında gözüne gelen bir toptan dolayı retinasının zarar görmesiyle futbolu bırakmıştı. Daha sonra tıp eğitimi alıp doktor olan Tostao ilerleyen yıllarda gazeteci ve televizyon yorumcusu olarak futbola döndü. Yani ilk doktor Socrates değildi 😊

5. GENZO WAKABAYASHI ve SHUTETSU

Tsubasa Oozora, Nankatsu’ya gittiğinde bölgede her atılanı yakalayan bir kaleci olduğunu duymuştu. Bu kalecinin adı Genzo Wakabayashi’ydi. Tsubasa’nın, özel okul olan Shutetsu’da öğrenim gören kaleci Genzo’ya rakip olabilmek için bir devlet okulu olan Nankatsu’ya kaydolduğundan daha önce bahsetmiştim. Tsubasa’nın, Japonya’nın en iyisi olma yolundaki ilk amacı Genzo’yu alt etmekti.

Shutetsu FC, Tsubasa Oozora, Nankatsu SC’ye katılana kadar her turnuvanın ilk sırasında yer alan bir takımdı. Bu takımın o dönemdeki en önemli karakterlerine bakarsak: Görselde en solda yer alan Hajime Taki taz çizgisine yakın bir şekilde topu iyi sürerek oyunu domine eden çapraz paslar atardı. Onun yanında yer alan Teppei Kisugi ceza sahasına gelen topları gole çeviriyordu. Kisugi ve Taki ilkokuldan beri çok iyi arkadaşlardı. En sağda yer alan Mamaru Izawa oyun kurucuydu ve aynı zamanda hücumcu bir orta saha oyuncusuydu. Üçü birlikte Shutetsu Trio’yu oluştuyordu. Sağdan ikinci sıradaki Shingo Takasugi ise geçit veermeyen bir savunmacıydı. Ortadaki kaptan Genzo Wakabayshi ise, “Süper Büyük Kaleci” olarak bilinirdi ve o zamana kadar hiç gol yememişti.

6. NANKATSU ve SHUTETSU – İLK KARŞILAŞMA

Nankatsu, futbolda pek iyi olmayan bir devlet okulu idi. Tsubasa’nın gelmesinden önce, futbol takımları ya karşılaşmaları farklı kaybediyorlardı ya da karşılaşmaya hiç çıkmıyorlardı. Örneğin Shutetsu’ya karşı 30-0’lık mağlubiyetleri vardı. Brezilyalı yeni çalıştırıcıları Roberto Hongo ilk olarak onlara özgüven aşılaşmıştı. Nankatsu’nun birçok spor dallarını içeren 26.Okul Turnuva’sında Shutetsu ile puan olarak 120-120 berabere durumdaydılar. Son mücadele Shutetsu’ya karşı futbol dalındaydı. İlk yarıda Tsubasa, Shutetsu Trio’suna karşı savunmada yer almıştı. Başarılı geçen ilk yarıdan sonra Tsubasa, Genzo’ya meydan okumak için forvete geçti. Shutetsu’nun “Torikogo” stratejisini geçmekte zorlanıyorlardı ve oyun kurucu olarak oynayan Ishizaki’nin muhteşem pası ile Tsubasa, yaptığı rövaşara vuruşıyla Genzo’yu geçmeyi başarmıştı.

Uzatmalarda, Ishizaki sakatlandı. Nankatsu’ya yeni kayıt olmuş olan ve karşılaşmayı izlemek için oraya giden Taro Misaki oyuna girdi. Böylece Tsubasa ve Misaki arasında altın birliktelik başlamıştı. Sonunda, karşılaşma berabere tamamlandı.

7. NANKATSU OKUL TAKIM KADROSU

10 numaralı Tsubasa Oozora, Nankatsu Okul Takımı ile Shutetsu’ya karşı ilk kez sahaya çıktığında takım arkadaşları kimlerdi? 1-Akira Tsuboi 2-Masato Nakazato 3-Hiroshi Nagano 4-Manabu Okawa 5-Sukumu Sakurai 6-Tsuyoshi Oda 7-Kenichi Iwami 8-Shota Minowa 9-Yutaka Murashige ve kaptan 11-Ryo Ishizaki. Daha önce bahsettiğim üzere karşılaşmada Ishizaki sakatlanınca yerine okula yeni kayıt olmuş olan ve sadece karşılaşmayı izlemeye gitmiş Taro Misaki oyuna girmişti.
Taro Misaki ile birlikte görselde önde soldaki Ishizaki, Tsubasa’nın Nankatsu’da ilk arkadaşlarındandı. Büyük karşılaşma öncesinde, takım soyunma odasından çıkmak üzere. Ekip üyeleri enerjilerini artırmaya çalışıyorlar Kaptan Ishizaki, Tsubasa ile tanıştığı günü anlatıyor.

Roberto Hongo yönetimindeki Nankatsu Okul Takımı ile yine daha sonra karşımıza çıkacak olan Nankatsu SC birbirlerinden farklı takımlar ki artık yavaş yavaş Nankatsu SC’ye detay bakmaya başlayacağız.

8. NANKATSU SC

Tsubasa serisinde en son olarak Shutetsu okul takımı ile karşılaşan Nankatsu okul takımından bahsetmiştik. Sekizinci paylaşımımızda Tsubasa Oozora sonrası Nankatsu SC kulüp takımı var…
Nankatsu SC, Tsubasa serisinde Nankatsu City okul takmlarının en iyi oyuncularından oluşan bir takım. Ağırlıklı olarak Shutetsu, Nankatsu, Nishigaoka, Yamabuki ve Mizukoshi okullarından seçilenler bu kulüp takımında yer alıyorlardı.
Oozora’nın Nankatsu futboluna dahil olmasından sonra zaman içinde Nankatsu okulunun bir ağırlığı ortaya çıkmıştı. Başlangıçta Nankatsu SC birinci kaptanı Shutetsu’dan kaleci Genzo Wakabayashi’ydi. Wakabayashi, Matsukawa ilkokuluna karşı bir hazırlık karşılaşmasında sakatlandı ve o andan itibaren takımın yıldızı olan Nankatsu kökenli Tsubasa Oozora kaptan oldu. Kaleye de Nankatsu okulundan Yuzo Morisaki geçti. Takip eden günlerde Tsubasa, Hanawa FC, Musashi FC ve Meiwa FC gibi zorlu rakiplere karşı 6. Yomiuriland ulusal gençlik turnuvası kazanılırken önemli bir liderlik göstermişti.

Shiroyama Tadashi yönetimindeki Nankatsu SC‘nin o kadrosu: Genzo Wakabayashi (Shutetsu) – Takeshi Kishida (Nankatsu) – Koji Nishio (Nankatsu) – Masao Nakayama (Nankatsu) – Hanji Urabe (Nankatsu) – Shingo Takasugi (Nankatsu) – Hajime Taki (Shutetsu) – Mamoru Izawa (Shutetsu) – Teppei Kisugi (Shutetsu) – Tsubasa Oozora (Nankatsu) – Taro Misaki (Nankatsu) – Yuzo Morisaki (Nankatsu) – Ryo Ishizaki (Nankatsu)