Fantastik Futbolcularım

Bu sayfada edebiyat, müzik, bilim gibi alanlarda ünlü olan ve hayatının bir döneminde futbola sevdalı kişiler yer alacak. Tabii ki öncelik yine kalecilerde. Neden bu bölümün adı Fantastik Futbolcular? Fantastik gerçekte var olmayan, düş ürünü demek. Bu insanların da futbolcu olduğunu düşünmek hayal gibi bir şey…

Peki şu ana kadar aşağıda yayınlanan Fantastik Futbolcu hikayeleri hangileri?

 • Albert Camus (kaleci)
 • Arthur Conan Doyle (kaleci)
 • Vladimir Nabokov (kaleci)
 • Aziz Sancar (kaleci)
 • Bob Marley
 • Niels Bohr (kaleci)
 • Orhan Kemal
 • Sean Connery
 • Julio Iglesias (kaleci)
 • Keşanlı Ali Destanı – Edebiyatçılar Birliği Futbol Karşılaşması,
 • Nazım Hikmet ile Orhan Kemal (Hapishane Günlerinde Futbol)
 • Rod Stewart
 • Steve Harris (Iron Maiden FC)
 • Che Guevara

1-Albert Camus

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Albert Camus, 1913’de Cezayir’de doğdu. Babasının erken ölümünün ardından, evlerde hizmetçilik yaparak geçinmeye çalışan annesi oğlunu okutmaya çalıştı. Albert, evden erken ayrılıp liseyi ve üniversiteyi tek başına okudu. Okul yıllarında aklını futbola vermişti ve Racing Universitaire Algerios (RUA)’de kalecilik yapıyordu ve Cezayir karmasına seçilecek kadar iyiydi. Felsefe derslerinden çıkıp koşarak toprak sahanın yolunu tutan genç adam, bu kulvarda da insan hayatının anlamını ve ahlakı sorguluyordu her daim.Belki de bu kulvarda gördüğü mücadele, birlikte hareket etme düşüncesi, felsefe derslerinden öğrenilecek hayata dair bilgiden çok daha fazlasını sunmuştu ona. Ta ki verem illetine yakalanıp kale çizgisine veda etmek zorunda kalana kadar.

Camus, “Ahlaka dair ne biliyorsam bunu futbola borçluyum. Çünkü top hiçbir zaman beklediğim köşeden gelmedi.” diyordu. Okula da ara veren genç felsefeci eğitimini 1936’da tamamlayabildi. Sonrasında, Fransız Komünist Partisi’ne katıldı. İşçi Tiyatrosu’nu faaliyete geçirdi. 1941 yılında Paris’in Naziler tarafından işgal edilmesi ve gazeteci arkadaşı Gabriel Peri’nin gözleri önünde idam edilmesine dayanamayıp Bordeaux’ya gitti ve inzivaya çekildi.

“İnsanlar, politikacılar ve filozofların alanı yerine futbolun basit ahlakına bakmakla daha iyi edebilir.” diyen Albert Camus 1950’lerde bir spor dergisi ile yaptığı röportajda “tiyatro mu futbol mu” sorusuna “tereddütsüz futbol” yanıtını vermişti. Nobel Edebiyat ödüllü filozof, vereme yakalanmasa belki de futbol tarihine damgasını vuracak büyük bir kaleci olacaktı.

Albert Camus ile Yapılan Röportaj

Futbola olan ilgisi ile bilinen Albert Camus, 1957 yılında Nobel Ödülü’nü aldıktan sonra Racing Paris ile Monaco arasında gerçekleştirilen bir karşılaşmayı izlerken kameralara yansıyor ve karşılaşma sırasında kendisiyle ufak bir röportaj yapılıyor.

Ümit Gurbanov’un çevirisi ile…

 

2-Arthur Conan Doyle

Babası bir İngiliz, annesi ise İrlandalı olan ve İskoçya’da doğan Doyle için fantastik gerçekten uygun bir kelime ki hayatının her anı çok renkliydi. Aslen doktor olan Doyle, Portsmouth’da hekimliğe başladıktan sonra hikayeler yazmaya başlamıştı. Önce dergilerde yayınlamaya başladığı Sherlock Holmes karekteri ile ünlenen Doyle bir süre sonra yarattığı karakterden nefret etmeye başlayınca  Sherlock’un yanına kendinden bir şeyler katmak istemiş ve bu yüzden Dr. John Watson’ı yeni bir karakter olarak katmıştı.

Sherlock Holmes’un Dönüşü

Sir, bir noktada çok sevilen bir karakter olmasına rağmen onun bir şelaleden aşağı düşmesini kaleme alıp Sherlock Holmes’ü öldürmüştü. Bu ölüm üzerine İngiliz halkı ayaklanmış, hatta İngiliz Kraliyet Ailesi bile karakterin ölmemesi gerektiğini bizzat yazılı bir not ile bildirmişlerdi. Zor durumda kalan Doyle, bir sonraki hikayede çadırında çıplak uyanan bir Sherlock Holmes ile hikayeye başlamıştı. Bunun sebebi, gece Sherlock Holmes uyurken çadırına girip onun kıyafetlerini çalan bir hırsızdı. Bu durumda şelaleden düşen açık kahverengi pardösülü ve ekoseli şapkalı kişi Sherlock Holmes değil, onun kıyafetlerini çalıp giyen hırsızdır. Böylece Sherlock Holmes bir kez daha hayatta kalmıştı.

Sherlock Holmes ile bütünleşen bu renkli adam aynı zamanda sportmen bir kişilikti. Portsmouth şehrinin kriket takımın yanı sıra  A.C.Smith takma adıyla o zamanlar futbolun amatör olarak oynandığı İngiltere’de Portsmouth AFC’de kaleci olarak da görev yapmıştı.

3-Vladimir Nabokov

Bir başka fantastik futbolcumuz Vladimir Nabokov bir yazar olmasının yanı sıra bir satranç problemleri yaratıcısı ve kelebek koleksiyoncusuydu. Ama buraya konu olmasının sebebi gençliğinde kaleci olması.

İlk eserlerini Rusça yazdı, uluslararası ününü İngilizce yazdığı romanlarla kazandı. En tanınmış eseri Stanley Kubrick ve Adrian Lyne tarafından filme de çekilen Lolita adlı romanıdır. 1899’da Saint-Petersburg’da aristokrat bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Özel eğitim gördü ve küçük yaşta İngilizce öğrendi. Bolşevikler iktidara geldiğinde aile Rusya’dan ayrılarak önce Londra, sonra Berlin’e gitti. Öğrenimini Cambridge Üniversitesi, Trinity College’de tamamladı.

Vladimir Nabokov da gençlik yıllarındaki kaleciliğe olan tutkusunu şu sözlerle ifade etti: “Cambridge’de yaptığım bütün sporlar arasında futbol benim için hep karışık bir dönemin ortasında rüzgarla süpürülmüş bir açık alan gibiydi. En büyük tutkum kalecilikti. Rusya’da ve Latin ülkelerinde bu soylu sanat her zaman özel bir itibar sağlar. Kaleci, rolü nedeniyle kenarda, tek başına, geçit vermez olduğu için, coşkulu çocuklar sokakta peşinden ayrılmaz. Tapınma nesnesi olarak boğa güreşçisi ve usta pilotla yarışır. Bluzu, kasketi, dizlikleri, şortunun cebinden gözüken eldivenleri onu takımın diğer oyuncularından ayırır. O yalnız kartal, esrarengiz adam, son kurtarıcıdır. Kalenin önünde, parmaklarının ucuyla bir saldırıyı yıldırım gibi defetmek için gösterişli bir dalış yaptığında, bu anı yakalamak isteyen fotoğrafçılar saygıyla diz çöker”.

 

4-Aziz Sancar

Mardin’in Savur ilçesinde 1946’da doğan Sancar 10 çocuklu bir ailenin çocuğuydu. Herkes çiftçilikle uğraştığı bir ortamda kendi bahçeleri, kavakları olan varlıklı denilemeyecek ama fakir de olmayan bir ortamdaydı. Orta 2’ye kadar okul harici ayakkabısının olmadığını, yazın ise yalınayak olduğunu anlatıyordu.

Bütün Türk, Fransız, Rus klasiklerini, her yıl edebiyatta Nobel kazanan yazarların kitaplarını okuduğunu söyleyen Sancar gençliğinde sinemaya, tiyatroya hiç gitme imkanı olmadığını belirtiyordu. Tıp Fakültesini kazandığında Mardin’de lisede birinciyken İstanbul’da Türkiye’nin en güzel liselerinden insanlar ile karşılaştığını, en başta burada yapabilecek miyim” diye korktuğunu ifade eden Sancar, bunu aşıp bütün gücüyle kendisini çalışmaya vermiş ve Tıp Fakültesi’ni birincilikle bitirmişti.

Kalecilik Yılları

Eğitim hayatında oldukça başarılı olan Aziz Sancar’ın ayrıca futbola da ilgisi vardı. Hatta lise yıllarında, okul takımında kalecilik de yapmıştı ve hedefi milli takım forması altında kaleci olarak sahaya çıkmaktı. Ancak boyunun kaleci olmak için yeterli olmadığına karar vererek bu hayalinden vazgeçmişti. Aziz Sancar bir konuşmasında futbol hayatı için şunları söylemişti: “Gençliğimde futbol oynarken hep kaleci olurdum. Hem okul takımının hem de Mezopotamya takımın kalecisiydim. Toplara reaksiyonlarım çok iyiydi, o yüzden kaleciliği seçtim. Kaleci olmama rağmen gol yediğimde hep havadan yerdim. Bu yüzden milli takım seviyesinde bir kaleci olamayacağıma inanmıştım.”

Aziz Sancar kaleciliği seçse büyük ihtimalle yine çok başarılı olurdu, ama dünya onun gibi bir bilim adamını kazanamazdı.

 

5-Bob Marley

Bob Marley’den daha fantastik kaç kişi vardır ki. Kendisi bir kaleci değildi ama futbol sevdalısıydı.Bob Marley’in arkadaşı olan Celtic ‘in efsane futbolcusu John Kelly Deans otobiyografisinde “o büyük bir müzisyen olmasaydı, çok önemli bir futbolcu ya da antrenör olarak futbola hizmet etmesi sürpriz olmazdı” diyor Robert “Bob” Marley için. Marley, 60’lı yılların sonuna doğru kişinin kendisine zarar vermesini yasaklayan Rastafari inancını benimsediğinde sakatlık riski taşıdığı için futbola uzak duran bu inanca rağmen futbola olan tutkusu azalmamıştı. Hatta inancına futbolu da katmış, Rastafari inancının tanrısı Jah’ı Pele’ye benzetmişti. “Jah üzerine Pele gibi gelir ve seninle oynar. Pele’yi hiç çalım atarken izledin mi?” diyordu.

Brezilya Günleri

Jamaika’nın pek futbolla ilgisi olmadığı için Marley tam bir Brezilya fanatiğiydi. Bob Marley futbolu en ilkel haliyle yani sokakta oynanan haliyle seviyordu. Topa vur gitsin. Turnede, stüdyoda nerede olursa olsun hemen hergün ya futbol oynar ya da izlerdi. 1970 yılında başkent Rio de Janerio’ya gerçekleştirdiği bir Brezilya yolculuğunda, Bob Marley; plak şirketinden müzisyenler, Brezilyalı sokak çocukları ve 1970 Dünya Kupası kadrosunda da yer alan Brezilya Milli Takım oyuncusu Paulo Cesar’ın da olduğu bir maça katılmıştı.Marley için müzik mi futbol mu sorusunun net bir cevabı yoktu aslında. Bir röportajında şöyle demişti Bob Marley : “Müziği futboldan önce sevdim. Futbolu daha önce sevseydim önceliğim futbol olabilirdi, ama futbol bazen tehlikeli olabilir, çünkü zaman zaman çok şiddetleniyor. Ben barış ve sevgi gibi laflar ediyorum şarkılarımda, ondan sonra da futbol oynarken adamın biri sert bir çelme takarsa birden öfkelenir ne yaptığınızı bilmez bir hal alırsınız.”

Turnelerde Futbol Şartı

Bob Marley’nin uzun ve ünlü turnelerindeki en önemli şartlardan biri, herhangi bir futbol sahasına ulaşılabilir mesafede olmaktı. Çünkü Bob Marley, sık sık sahaya çıkıp, arkadaşlarıyla top oynuyordu. “Futbol tamamen kendine özgü. Bir bütün dünya. Bir evren. Futbolu seviyorum çünkü oynamak için yetenekli olmalısınız. Özgürlüktür! Futbol özgürlüktür!” diyor ekteki fotoda. Bu şekilde tanımlamasından anlaşılıyor ki, Bob Marley’nin futbolu da, dünyaya bakışı gibi renkli, keyif ve anlam yüklüydü. Modern futbola karşı renkli oyuna sahip çıkmıştı.Bob Marley, İngiltere’de 1977 yılında Battersea Park’ta futbol oynarken, ayak başparmağında bir yara oluşmuştu. Yara enfeksiyon kapınca doktorlar kangren olmuş parmağının kesilmesini istemiş ancak Bob Marley hem sahnedeki performansının düşeceğini hem de Rasta anlayışına (Rasta anlayışına göre insan toprağa bir bütün olarak girmeli) ters olacağını söyleyip ameliyatı kabul etmemişti. Böylece, futbolu çok seven Bob Marley, yine top oynarken açılan yarası nedeniyle hayatını kaybetmişti. Ölürken, oğlu Ziggy Marley’e son sözleri “Para hayatı satın alamaz” olmuştu.İyi ki doğmuşsun Bob Marley!

6-Niels Bohr

Danimarka’nın Kopenhag kentinde 7 Ekim 1885’te doğdu. Babası Kopenhag Üniversitesi’nde fizyoloji profesörü Christian Bohr, annesi ise bankacılık ve siyaset dünyasında ön plana çıkan olan varlıklı bir Yahudi aileden olan Ellen Adler Bohr’du.1922’de fizikte Nobel ödülü alan Niels Henrik David Bohr, atomun yapısı ve Kuantum kuramının atom yapısının belirlenmesinde ilk kez kendi adıyla anılan atom modelini oluşturdu. Kuantum fiziğinin gelişmesinde 50 yıla yakın bir süre öncü rol oynamıştı. Ayrıca atom çekirdeğinin “sıvı damlacığı modeli”ni geliştirmişti.

Bohr çalışma yaşamında sergilediği azmin yanı sıra neşe ve mizahıyla da ünlü birisiydi. Bir teori üzerine tartışırken, sözlerini şöyle bağlamıştı: “Bu teorinin çılgınca bir şey olduğunu biliyoruz. Ama ayrıldığımız nokta, teorinin, doğru olması için yeterince çılgınca olup olmadığıdır.”Yeni keşfedilmiş olan çekirdek bölünmesinin neden bazı çekirdeklerde olup diğerlerinde olmadığını açıklamak için, bir büyük çekirdek ile bir sıvı damlası arasındaki benzerliği kullanmıştı. Ne yazık ki Bohr, II. Dünya Savaşı sırasında, New Mexico’daki Los Alamos’ta (ABD) atom bombasının geliştirilmesine katkıda bulunmuş kişiler arasındaydı. Söylentiye göre, Danimarka halkının övünç duyduğu dört şey vardır: Gemi endüstrisi, süt ürünleri, masal yazarı Hans Christian Andersen ve fizik bilgini Niels Bohr.

Bohr Kardeşler ve Futbol

Bohr, bilgin kişiliği ve insancıl davranışlarıyla, büyük hayaller peşinde koşan gençlere örnek ve esin kaynağı olan bir öncüydü. Niels Bohr’un hayatının başka bir boyutu daha vardı: Kalecilik. Niels’in iki kardeşinden ablası Jenny öğretmen olmuştu. Erkek kardeşi Harald ise belki de matematik nobeli olmadığı için alamamıştır ama o da ünlü bir matematik profesörüydü ve periyodik fonksiyonları hayatımıza kazandırmış, bir süre de Stanford Üniversitesi’nde çalışmıştı. İki kardeşin akademik başarılarının dışında ortak tutkuları ise futboldu. Niels ve Harald, Kopenhag takımı olan Akademisk Boldklub oyuncusuydular. Niels Bohr takımın kalecisiyken hücum oyuncusu olan Harald Bohr daha da ileriye gitmiş, 1908 Olimpiyatları’nda Londra’da gümüş madalya kazanan Danimarka milli takımında oynamış ve orada da iki gol atma başarısı göstermişti. Hatta Harald doktora tezini savunurken salonda futbol taraftarlarının da olduğu söylenir.

 

7-Orhan Kemal

Kadir Has Üniversitesi’nde doktora yapıyorum ve üniversitenin bulunduğu bina da bilenler vardır eski Cibali Tütün Fabrikası binası. Tarih kokan semtler beni şehirlere bağlayan yerlerdir ki Cibali de böyle semtlerden. Doktora için bir şeylerle uğraşırken bunlar aklıma geldi ve dolayısıyla Cibali’yi en çok kullanan yazar, hatta en sevdiğim yazarlardan olan Orhan Kemal…

Fener, Küçük Pazar, Unkapanı, Cibali onun öykü ve romanlarında adı sık sık geçen yerlerden bazıları. Orhan Kemal 1954 ve 1966 yılları arasında Cibali’de, bu daracık sokakları, ahşap evleriyle insanların “ekmek kavgası” verdiği işçi semtinde yaşamış. Cemile romanında mahalleyi şöyle tarif ediyor; “Çürümüş, tahta, paslı teneke ve kerpiç yığınlarından ibaret evleriyle işçi mahallesi sanki bir seldi, bir seldi de bu sel, uzak, çok uzaklardan yuvarlana yuvarlana, köpüre köpüre, korkunç anaforlar yapa yapa gelmiş, yıllardan beri mahallenin nabzı gibi atan fabrikanın ağı, beyaz taşlarla örülü, kalın, sağlam ve yüksek dört duvarına yandan yüklenmiş, ama duvarları aşamadan takılmış kalmıştı.”

Hayatında bahsedecek çok şey var bu büyük yazarın; ama ben yine ters köşe yapıp tahmin edeceğiniz gibi, konuyu futbola bağlayacağım.

Adana’daki Futbol Yılları

Orhan Kemal’in memleketi olan Adana’da futbol 1930.lara dayanıyor. Türkocağı, Gençlerbirliği, Seyhanspor, Torosspor ile Adana İdmanyurdu gibi kulüpler var o dönemlerde. O dönemin basın tarafından genç futbolcularının ortaya koyduğu başarılı performanslardan bahsediliyor ve kaleci Mehmet, Kaşif, Hasan Hüseyin, Fehmi, Esat, Seyfi ve Mehmet’in isimleri geçerken, golcü forvet Raşit’in ise ‘çok başarılı’ olduğunu yazıyor. O dönemlerde dikkat çeken Raşit ise yıllar sonra Türk edebiyatının en usta kalemlerinden biri olarak tarihe geçecek Orhan Kemal. Gerçek adı Mehmet Raşit Öğütçü olan Orhan Kemal, Adana’da ‘Golcü Raşit’ adıyla büyük başarılara imza atıyor. Kayıtlara göre o dönemin birkaç kulübünde forma giymiş Orhan Kemal’in romanlarında futbola yer verdiğini hatırlıyorum.

Romanlarında Futbol

Örneğin ‘Baba Evi’ ve ‘Avare Yıllar’ adlı romanları:”Mahalle takımımız dağıldıktan sonra Gazi’yle başka bir kulübe geçtik, tabii Hasan Hüseyin de… Ben iyi penaltı atıyordum, Gazi’nin kafaya çıkışları fevkaladeydi. Futbol ve onun meseleleri dışında kainat vız geliyordu.” ve “Yolda bizim genel kaptana rastladık. Niçin çalışmalara katılmadığımızı sertçe sordu. Söyledik. Ayıpladı. İnsan gider de dokumacılık mı yapardı?
-Lig maçları yaklaşıyor, antrenmanlara düzenli devam etmeniz lazım… Anladınız mı? Gazi’yle bakıştık.
-Niye bakıştınız? dedi. İyi, kötü bir şeyler uydururuz size kulüpten… Anlaşıldı mı? Antrenmanlara bütün gücünüzle …
Bisikletine binerek çekti gitti.
Gazi:
-Kulüpten iyi, kötü bir şeyler uydururuz, dedi!

Babası ile gittiği Beyrut’tan 1932 Haziranı’nda tekrar tek başına Adana’ya dönen Orhan Kemal o dönemden anılarında “İşte o yıllar… Yığınla futbol hastasından biri de bendim. Ağustos güneşinin kasıp kavurduğu sıcak altında oynanan futbol… Mahalle futbol kulübümüz… Lâf aramızda, iyi penaltı atardım. İyi bir santrafordum ha… Bir iki gol her maç sağlamdı. Sonra Giritli’nin kahvesi… Okula filan bir tekme yallah dediğimiz yıllar… Okulda roman, hikâye, umumiyetle edebiyattan nefret ederdim. Varsa futbol, yoksa futbol… Edebiyat sevgisi bende çok sonra, hayata atılıp Hanya’yı Konya’yı anladıktan sonra başladı.” diye bahsetmekteydi.

İyi ki edebiyat sevgisi başlamış, ya başlamasaydı biz Orhan Kemal’siz ne yapardık?

 

8-Sean Connery

İlk James Bond…

1930 yılında İskoçya’nın Edinburg şehrinde dünyaya gelen Sean Connery, uzun oyunculuk kariyeri boyunca Oscar da dahil olmak üzere birçok ödül kazanmış efsane bir isim. Oyunculuktan elde ettiği ödüller dışında “Yaşayan en büyük İskoç” ya da “İskoçya’nın yaşayan en büyük hazinesi” gibi ya da 69 yaşındayken aldığı “Yüzyılın en seksi adamı” gibi enteresan ödülleri de var.

Connery’nin baba tarafı İrlanda’dan İskoçya’ya göç etmişler ve katolikler, anne tarafı ise İskoçya kökenli ve protestanlar. Dinsel kökenlerin günümüzde İskoçya’da kulüp taraftarlığını bile etkilediğini düşünürsek Connery’nin hayatını doğarken bile ilginç kılan bir detay. Fakir bir ailenin mensubu olan Sean Connery’nin babası da bir fabrika işçisi ve aynı zamanda kamyon şoförü. Connery babasının da etkisiyle Katoliklerin takımı Celtic taraftarı.

Sean Connery’nin ilk işi sütçülüktü. Yıllar sonra Edinburg Film Festivali için şehre gelip bir taksiye bindiğinde bütün sokakları isim isim sayınca taksiciyi çok şaşırtmıştı. Taksiciye çocukken o sokaklarda süt dağıttığını anlattığında taksicinin şaşkınlığı bir kat daha artmıştı.

Gençlik yıllarında kamyon şoförlüğü, Portobelo plajlarında cankurtaranlık, işçilik yaparken en sonunda bir arkadaşının önerisiyle Edinburg Sanat Akademisi’nde resim yapan gençlere modellik yapmıştı. Kısa bir ordu deneyimi olan ancak ailede birçok erkeği etkilemiş olan onikiparmak bağırsağı ülseri sebebiyle devam ettiremeyen Connery orduda tanıştığı jimnastik hocasıyla 18 yaşında vücut geliştirme çalışmaya başladı.

Bütün bunlar olup biterken geleceğin bu efsane sinema oyuncusu futbol sahalarında da kendini göstermişti. Yerel bir gazetede gençlik yıllarında Bonnyring Rose takımında sağ açık olarak oynayan Connery’nin İskoçya Gençler Kupası’nda Broxburn Athletic’e karşı 25 metreden müthiş bir gol attığını yazıyordu. Takımıyla bir turnuva için geldiği Manchester’da karşılaşmaları izlemekte olan 25 yıl boyunca Manchester United’ın başında yer almış, kendisi de İskoç olan efsane teknik direktör ya da Britanyalıların tabiriyle menajer Matt Busby’nin ilgisini çekti. Busby genç oyuncunun performansından etkilenerek ona Manchester United’ın rezerv takımında haftalık 25 pounda antrenmanlara çıkmasını teklif etti. O sırada 23 yaşında olan Connery ise oyunculuk aşkından dolayı bu teklifi reddetti. Bize de beyazperdenin 007.si Old Trafford Stadyumunda 7 numaralı formasıyla neler yapardı acaba diye merak etmek kaldı. Ancak Connery her zaman futbolun kendisi için bir tutku olarak kaldığını söyleyecekti.

Futbolculuk Yılları

Gençlik yıllarında kamyon şoförlüğü, Portobelo plajlarında cankurtaranlık, işçilik yaparken en sonunda bir arkadaşının önerisiyle Edinburg Sanat Akademisi’nde resim yapan gençlere modellik yapmıştı. Kısa bir ordu deneyimi olan ancak ailede birçok erkeği etkilemiş olan onikiparmak bağırsağı ülseri sebebiyle devam ettiremeyen Connery orduda tanıştığı jimnastik hocasıyla 18 yaşında vücut geliştirme çalışmaya başlamıştı.
Bütün bunlar olup biterken tahmin edebileceğiniz gibi geleceğin bu efsane oyuncusu futbol sahalarında da kendini göstermiştir. Gençlik yıllarında Bonnyring Rose takımında sağ açık olarak oynayan Connery’nin yerel bir gazetede İskoçya Gençler Kupası’nda Broxburn Athletic’e karşı 25 metreden müthiş bir gol attığını yazıyor. Sean, takımıyla bir turnuva için geldiği Manchester’da karşılaşmaları izlemekte olan 25 yıl boyunca Manchester United’ın başında yer almış, kendisi de İskoç olan efsane bir teknik direktörün ya da Britanyalıların tabiriyle menajerin ilgisini çekmişti. Bu kişi Matt Busby’den başkası değildi. Busby genç oyuncunun performansından etkilenerek ona Manchester United’ın rezerv takımında haftalık 25 pounda antrenmanlara çıkmasını teklif etmişti.O sırada 23 yaşında olan Connery ise oyunculuk aşkından dolayı Busby’nin teklifini reddetmişti.
Bize de beyazperdenin 007.si Old Trafford Stadyumunda 7 numaralı formasıyla neler yapardı acaba diye merak etmek kaldı. Connery ilerleyen yıllarda her zaman fuybolun kendisi için bir tutku olarak kaldığını söyleyecekti.

9-Julio Iglesias

Julio Iglesias, 1943 tarihinde İspanya, Madrid‘de doğmuştur. Dr. Julio İglesias Puga ve Maria del Rosario’nun iki oğlundan büyüğüdür. Iglesias üniversite çağına geldiğinde Madrid Complutense Üniversitesinde Hukuk Fakültesi’ne devam eder. Ancak hayatının başka bir boyutu vardır ve Real Madrid genç takımında kaleci olarak oynamaktadır.Ancak 20 yaşında iken talihsiz bir trafik kazası geçirir. Gözlerini açtığında hemen etrafını süzmeye başlamıştır. Puslu gözleri ile hayal meyal seçebildiği anne ve babasına baktığında ikisinin de yüzünde buruk bir sevinç görmüştür. Oğulları uyandığı için sevinmişlerdi besbelli. Ama önce o sevincin neden buruk olduğunu bilememiştir. Elinin üzerine takılmış karmakarışık kabloların nereye kadar uzandığını takip etmeye çalıştığında hastanede olduğunu anlamıştır ve felç geçirdiğini öğrenecektir. Real Madrid genç takımının kalesini koruyan Genç Julio hayatının golünü yemiştir. Birkaç gün önce Puskas’lı A takımın kalesini koruyacağı günün hayalini kurarken herşey alt üst olmuştur bir anda…

Hayata Dönüş

Bir daha hiç futbol oynayamayacak olan oğlunun hayata tekrar tutunması için her yolu deneyen tıp hekimi baba Puga ikinci bir hayatın var olduğundan hiç ümidini kesmemektedir. Beklenen o ikinci hayat, hastanede hediye edilen gitarla karşısına çıkar. Julio yatakta geçen günlerinde şiir yazmaya başlamıştır ve ortaya ilk beste çıkmıştır : “La Vida Sigue Igual” yani “Hayat devam ediyor”. Julio müzikle hayata tutunmuş ve tam 2 yılın sonunda ayağa kalkmıştır. Yarım kalan hukuk eğitiminden sonra müziğe devam edecektir. Bestelerinin okunması için bir plak firmasına giden Julio’yu dinleyen patron: “Bu parçaları neden kendin söylemiyorsun” der.Elinde gitarı kendi şarkılarını söylemeye başlayarak 1968 yılında katıldığı ilk festival Benidorm’da “La Vida Sigue Igual” ile birincilik ödülünü kazanmıştır. Sonrasında ise birincilikler, ödüller rekorlar birbirini kovalayıp durmuştur: En çok dilde en çok albüm satan sanatçı unvanı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na giriş, Grammy ödülleri vs.20 yaşında yediği dramatik golü babasının yardımıyla kaleden çıkarıp ayağa kalkan genç kaleci hayata devam etmişti.

Julio Iglesias, daha sonraki hayatında kaleci olmadı, hukukçu olmadı ama ödüllerinin sayısını muhtemelen kendisinin bile bilmediği kadife sesli bir şarkıcı oldu.

10-Keşanlı Ali Destanı – Edebiyatçılar Birliği

Futbolcu, yazar ya da taraftar olarak futbolla ilgilenen çok kişi var. İşte bu kişilerden bir grubun bir karşılaşmasından bahsedeceğim bugün. Fantastik bir futbol karşılaşması.

1964 yılında Altunizade’de tarihe geçen bir futbol karşılaşması gerçekleşmiş ve o gün Keşanlı Ali Destanı takımı ile Edebiyatçılar Birliği takımı karşı karşıya gelmiştir. Karşılaşma öncesinde bir şekilde bulunan formaları giyen oyuncuların birçoğu tiryaki olduğu için sigaralarını tüttürmektedir. Onlar birer sigara daha tüttürmeye çalışırken hakem Halit Kıvanç onları uyarır.Keşanlı Ali takımının kalesini Hüseyin Salıcı korumaktadır. Takımın diğer oyuncuları arasında Engin Cezzar, Çetin İpekkaya, Aydemir Akbaş, Erol Günaydın, Ferdi Artuner ve ikinci yarıda oyuna girecek olan Bedri Koraman vardır. Takım kaptanı ise Haldun Taner’dir. Edebiyatçılarda ise kalede Adnan Özyalçıner oynarken Ülkü Tamer, Mehmet Seyda, Şükran Kurdakul, Egemen Berköz, Nurer Uğurlu, Feridun Metin’in yanı sıra kaptan Orhan Kemal de sahadadır. Teknik Direktörleri ise Fazıl Hüsnü Dağlarca’dır.

Sahadakilere bakar mısınız? Fantastik Futbolcular Geçidi

Karşılaşmanın İlk Yarısı

Başlama vuruşunu Gülriz Sururi yapacaktır; ancak o, sahaya girdiğinde fotoğraflar, tezahürat falan derken karşılaşma zor başlamıştır.İlk dakikalarda top Keşanlı Ali Engin Cezzar’ın ayağındayken olanları kaleci Adnan Özyalçıner anlatıyor: “…güneş tam karşıdan geldiğinden gözlerim kamaşıyordu. Ama Engin Cezzar’ın apak kafası bu kamaşmayı büsbütün artırıyor gibiydi. Güneş, bu yuvarlak, neredeyse saydam kafada ikinci kez yansıyor olmalıydı. Kendi kendime bunu düşünerek kale çizgisinden ayrılıp bir iki adım öne çıktım. Amacım, topu ve topla geleni daha kolay izlemekti. Deneyimli bir kaleciydim. Durumu kavradıktan sonra geri geri kale çizgisine dönecektim. Ama Keşanlı Ali, beni yanılttı. Duran topa frikik atar gibi bir tane vurdu; top üstümden aşıp, süzüle süzüle kaleye girdi…” 1-0.

Peki karşılaşmanın devamında neler olur?

Edebiyatçılar bastırır ama Keşanlıların kalecisi Hüseyin Salıcı’yı geçemezler. Bir pozisyonda Keşanlılar topu kaparak hızla karşı kaleye giderler. Kalesini terk eden Adnan Özyalçıner gerçekleşen çarpışmada dizini parçalar. Çarpışmadan önce top yuvarlanarak ağlara gider. Edebiyatçılar 2-0 mağlup durumdayken sahada birbirine bağırıp çağırmaya başlarlar, ancak kaptan Orhan Kemal onları sakinleştirir ve santra ile saldırıya geçerler. Ülkü Tamer’in üst üste attığı gollerle 2-2’yi yakalarlar. Kaptan takımı toparlamıştır, devrenin sonlarına doğru Ülkü Tamer bir gol daha bulur ve Edebiyatçılar Birliği ilk yarıyı 3-2 önde kapatır. Büyük yazar Orhan Kemal’in daha önce Adanaspor’da oynadığını bilmeyenler o gün ustanın attığı çalımları görünce büyük bir futbolcu olduğunu anlarlar.

Karşılaşmanın İkinci Yarısı

Devre arasında hemen sigaralar yakılır; ufak tefek sıyrık, çizik temizlenir. İkinci devrenin başlamasıyla birlikte Keşanlılar bir penaltı kazanır. Penaltıyı atmak üzere topun başına, maça seyirci olarak gelen ancak devre arasında Keşanlı takımna transfer olan karikatürist Bedri Koraman geçer. Yine söz kaleci Adnan Özyalçıner’de: “…penaltıyı atmak için, Bedri Koraman dikildi karşıma. Ötekiler, onsekizin dışında sıralanmışlardı. Gözüm bir an için Bedri’nin çenesindeki sakala takıldı. ‘keçi sakal’ diye düşündüm. O da bana dik dik bakıyordu. ‘Yerim seni’ der gibiydi… O, aradaki uzaklığı gözleriyle ölçüp biçerken hangi köşeye atış yapacağını hesaplıyordu ben de onun gözlerinin içine bakarak topu atacağı köşeyi doğru olarak saptamaya çalışıyordum. Düdük çaldı. Bedri topa dokundu. Ben fırladım. Topu birinci hamlede sol köşeden çeldim, ikinci hamlede üstüne kapanarak tuttum. Penaltıyı kurtarmıştım. Yerden sevinçle zıplayarak kalktım. Hakeme baktım. Suratı bir karış. ‘Olmadı’ dedi, ‘kıpırdadın’… (Hey Allahım, neyse) atış yeniden yapıldı. Bu kez, top, sol köşeden avutu boyladı. Hakeme baktım . (Bu kez) gülümsüyordu. Ama kararı değişmemişti: ‘Gene kıpırdadın. Hem Allahın hakkı üçtür biliyorsun’… Çok kızmıştım. Bütün hakemleri boğabilirdim. Üçüncü atışta, Bedri topu sağ köşeden ağlara gönderdi. Hakem zafer kazanmış bir komutan edasıyla santraya yürüdü.” 3-3

Edebiyatçılar daha sonra rakip ceza sahası civarında bir frikik kazanır. Topun başına bu kez Feridun Metin geçer ve öyle güzel bir vuruş yapar ki top süzülerek ‘doksana’ takılır. Edebiyatçılar 4-3 öne geçmiştir. Keşanlı Ali oyununun Sipsi’si Aydemir Akbaş oldukça sert bir oyun koymaya başlamıştır. Erol Günaydın ise ileride sürekli gol kovalamaktadır. Ama Adnan Özyalçıner kalesinde bir kedi gibidir. Maçın bitimine yakın bir penaltı daha çalar Halit Kıvanç. Bu kez penaltıyı Edebiyatçıların lehine çalmıştır. Topun başına ‘top cambazı’ Orhan Kemal geçer.

O Penaltı

Bu muhteşem penaltıyı da Ülkü Tamer, “Yaşamak Hatırlamaktır (1998)” adlı kitabında anlatıyor:
“Çok penaltı gördüm bu güne kadar. Lefter’in, Metin’in, İstanbulsporlu İbrahim’in penaltılarını nasıl unutabilirim! Ama o gün Orhan Kemal’in attığı penaltı kadar güzelini görmedim desem, kimseye haksızlık etmiş olmam! Orhan Ağabey, kaleciyi sağa yatırıp sol köşeye gönderdi topu. Şimdi kaleciler penaltı atışlarında kendilerini bir yana atıp işi biraz da şansa bırakıyor ya, öyle değil! Usta yazar, futbolculukta da ustalığını konuşturdu, kaleciyi resmen aldattı. Hepimiz topun sağ köşeye gideceğini sandık. Maç bitti. 5-3’lük yenginin coşkusuyla kaptanımız Orhan Kemal omuzlarımızda, sahada bir tur attık… Sonra da soluk soluğa, yerlere yığıldık!”

Edebiyatçılar Birliği 5 – Keşanlı Ali Destanı 3Maçın sonunda Halit Kıvanç, Orhan Kemal ve Haldun Taner’i kutlar. Ama sonra der ki: “Size ciddi bir şey söyleyeyim mi? Ben maçı berabere bitirmek istedim. Edebiyatçılarla tiyatrocuların dostluk maçı diye düşündüm kendi kendime. Sanatçıların beraberliği falan diyerek. Ama gördünüz, bir hakem ne yaparsa yapsın kazananı engelleyemiyor.”Ses dergisi Ülkü Tamer’i bu maçın yıldızı seçer.

 

11-Nazım Hikmet ile Orhan Kemal

Nazım Hikmet Yenigün Gazetesi’nde Orhan Selim ismiyle futbol üzerine de köşe yazıları kaleme almıştır ve 1931 yılında Yenigün Gazetesi’nde Fenerbahçe-Galatasaray üzerine yazmış olduğu yazısında :
– Fenerli misin, kardeşim?
– Eyvallah Fener’deniz!..
– Galatasaraylı mısın, monşer?
– Natürelman!..
– Ben, iki gözüm ne “Eyvallah” Fener’denim, ne de “Natürelman” Galatasaray’dan… Ne yalan söyleyeyim, kardeşim, Taksim Stadyumu’nun eşiğini geçmemişim hani!… Kumar oynamam, at yarışına meraklı değilim, horoz dövüşünden anlamam!.. İster sinema olsun, ister atletizm, yıldızların tercüme-i halini ezbere bilmem, anacığım… diye devam ediyor.

***

Fenerbahçe-Galatasaray Karşılaşması

Bir başka yazısında ise şunları yazmış:
Geçen gün bir dostum dayattı, ille de gidip Fener-Galatasaray maçını seyredelim, dedi. Ben de kıramadım dostumu gittim maçı seyrettim. Futbol maçı denilen şey dört bir yanında binlerce insanın toplandığı bir meydanda yapılıyor. Meydana, teker teker saydım, yirmi iki delikanlı çıkarılıyor. On birinin üstünde sarı kırmızı yollu yollu gömlekler, öteki on birindeyse lacivert sarı fanilalar. Ama yirmi ikisi de kısa pantolonlu ve kocaman ayakkabılı.

Meydanın iki başında iki kale var. Mesele, topu bu kale denilen direklerin arasından geçirmekmiş. Her ne hal ise, okuyucularımın çoğu bu hususta benden çok bilgili oldukları için fazla tafsilat vermeyelim.

Birdenbire bir düdük öttü ve oyun başladı.
Yirmi iki delikanlı kan ter içinde ha babam ha koşuyorlar.
Toptan ziyade basıyorlar tekmeyi, atıyorlar çelmeyi, vuruyorlar kakmayı birbirine. Bir taraf “Topu ille de ben sokacağım sizin kaleye, diyor; öte taraf, Hayır bu marifeti ben göstereceğim! “iddiasında…

Ne yalan söyleyeyim bu karmaşada ben de heyecanlanmadım değil. Fakat benim heyecanlanmam, etraftaki binlerce seyircinin coşkunluğu yanında devede kulak kabilinden.
Oyunu seyredenler ikiye bölünmüşler. Her biri kendi partisinin çocuklarını teşvik eder, düşman tarafa küfür basar bir durumda…

Herkes istediğini söylüyor. Herkes bildiği gibi bağırıp çağırıyor. Ortalıkta bir söz, bir düşünce hürriyeti alabildiğine…
Bu işin birçok tarafları hoşuma gitmedi desem yalan söylemiş olurum. Muayyen bir manada demokrasiyi anlamak isteyenler Taksim Stadyumuna gitsinler. Ben kendi payıma güzel ve berrak ve heyecanlı bir iki saat, geçirdim orada.”

***

Cezaevi Yılları

1940.ların başlarında Bursa Cezaevi’ne Nazım Hikmet’le tanışan Orhan Kemal onu yemeğe davet ediyor. Yemekteki sucuklu yumurtayı gören Nazım Hikmet, Orhan Kemal ve onun yemekte olan iki arkadaşına soruyor:
-”Siz bu yumurtaları ve sucuğu nereden alıyorsunuz?..”
-”Hapishanenin bakkalından…”
-”Kaç para veriyorsunuz ben de masrafa katılacağım… Bundan sonra size ortak olacağım… Borcumu aybaşında ödeyeceğim…”

Nazım yine soruyor;
-”Siz nerede kalıyorsunuz?..”
-”Aynı koğuşta…”
-”Bana ayrı yer ayırmışlar… Yalnızlığı hiç sevmem… İdareden izin alıp ben de sizin koğuşunuza geçeceğim…”
Türk şiirinin efsane ismi Nazım Hikmet’le, Türk öykü ve romanının usta ismi Orhan Kemal arasındaki dostluk böyle başlıyor…

***

Hapishanede Futbol

Ve tabii yine futbol…
Daha önceki hikayelerde Orhan Kemal’in ne kadar usta bir futbolcu olduğunu belirtmiştim.

Orhan Kemal, Nâzım Hikmet’in hırslı bir futbolcu olduğunu söylüyor. Nâzım Hikmet’in futbol maharetini gösterdiği sahalar sadece hapishane avlularıdır. Orhan Kemal hapishane avlularının müsait olduğun ama futbol oynamak için öncelikle başgardiyandan izin alınması gerektiğini belirtiyor. Karşılaşmaların sıkı bir kontrol altında oynanmasının sebebi hapishane bahçesinin duvarını aşan topun tekrar içeriye atılmasıyla uyuşturucu kaçakçılığı yapılacağından endişe edilmesiymiş.

Orhan Kemal diyor ki: “Uzun boylu, sarı saçları kıvır kıvır, kırk yaşlarında, mavi gözlü bir de şair karıştı aramıza. Hem de takımın en zor yerinde oynuyordu: Orta haf! Ona pek şans tanımazdık ve şiirdeki kadar usta yahut nefesli olmadığı için, onu ve ona dayanan savunmayı kolaylıkla geçer, onu çıldırtırdık. diye ekliyor.

Nâzım, yenilen gollerden sonra sağa-sola bağırıp çağırırmış. “İfrit olurdu” diyor Orhan Kemal: “Kıpkırmızı yüzü, masmavi gözleri ve yüzünün kırmızılığında kaybolan kaşları.. Hele çalım yapar, yutturursak öyle içerlerdi ki, sahada faul kralı kesilir, elle, kolla, tekmeyle girişirdi. Bir gün esaslı bir tekmesini yemiştim, hani laf aramızda nefis bir tekmeydi.”

Orhan Kemal’le Nazım’ın Çalışmaları

Hapisteki beraber geçirdikleri ilk günlerinde Nazım Hikmet’e birkaç şiirini gösteren Orhan Kemal ondan azarı işittikten sonra günün birinde onun, bir romana başlangıç olarak yazdığı bir yazıyı arkadaşları Nazım’a gösteriyor… Nazım, Orhan’a döndü;
-”Siz mi yazdınız bunu?..”
-”Evet…”
-”Birader neden söylemediniz bunları… Siz düzyazı yazın, düzyazı… Bir küçük hikaye deneyin, göreceksiniz ki başaracaksınız…”

Nazım Hikmet, Orhan Kemal’in okuldan tasdikname aldığını öğrenince önce ona Fransızca çalıştırıyor, sonra da diğer konular… Orhan Kemal cezaevinde tam üçbuçuk yıl boyunca Nazım Hikmet’in öğrencisi ve en yakın dostu oluyor, hatta hapisten çıktıktan sonra doğan oğluna Nazım ismini veriyor.

***

Son söz

Orhan Kemal’den yediği fiyakalı çalımlarla “ifrit” olan Nâzım’ın “Şairim” adlı şiiri:

Futbolda eski kurdum.
Fenerbahçenin forvetleri
mahallede kaydırak oynayan birer piç kurusuyken
ben
en ağır hafbekleri yere vururdum.
Fulbolda eski kurdum.
Santırdan alınca pası
çakarım
Hooooooooooooooooooooooooop!
5 numro top
açık ağzından girer golkipin karnına.
Bana mahsustur bu vuruş
futbol potinlerim
kurşunkalemimden öğrendi bu zanaatı!
O kurşunkalemim ki
9 deliğinizden vücudunuza her tıktığı mısra
işkembenizde taş.
Şairiz be,
şairiz dedik ya be arkadaş….

 

12-Rod Stewart

Rodereck David Stewart ya da bilinen adıyla Rod Stewart…

Rod, 1945 yılında Kuzey Londra’da Robert Stewart ve Elsie Gilbart’ın beşinci ve son çocuğu olarak dünyaya gelmişti. İskoç olan babası yıllarca Edinburgh’da inşaat ustası olarak çalışmıştı ve annesi ise Kuzey Londralı bir İngilizdi. İki kızları ve iki oğulları İskoçya’da doğduktahn sonra Rod’dan önce İngiltere’ye taşınmışlardı. Bir büyük kardeşiyle arasında sekiz yaş olan ve tam bir tekne kazıntısı olan Rod’un ailesi orta halli bir aileydi. Babası 65 yaşında inşaat ustalığından emekli olup bir gazete bayii işletmeye başladığında Rod onlu yaşlarındaydı ve okulda çok başarılı bir öğrenci olduğu söylenemezdi.

Ailenin erkekleri futbola odaklanmış bir aileydi ve baba Stewart amatör bir takımda oynamış ve birkaç tane de amatör takım çalıştırmıştı. Rod Stewart’ın ilk anıları abilerinin odasındaki duvarda asılı olan George Young ve Gordon Smith gibi İskoç futbolcuların posterleriydi. Hepsi futbol oynuyordu; içlerinde en yeteneklisi olan Rod, okul takımında orta sahada oynuyordu ve takım kaptanıydı. Kuzey Londra’da doğup büyümüş birisi olarak sıkı bir Arsenal taraftarıydı. Rod aynı zamanda müziğe de çok meraklıydı ve 1959 yılında babası ona bir gitar almıştı; artık bir rock and roll sevdalısıydı.

Futbol ve Stewart

Rod Stewart 1960 yılında ve 15 yaşındayken okulu bırakmış ve serigrafi işinde çalışmaya başlamıştı. Amatör olarak futbol oynamaya devam ediyordu ve babasının da etkisiyle profesyonel futbolcu olmayı istiyordu. O yaz üçüncü ligdeki Brentford F.C.’nin üç gün boyunca seçmelerine katılmış, ancak seçmeler tamamlanmadan oradan ayrılmıştı. Rod Stewart yıllar sonra bu durumu şöyle açıklıyordu: “Dedem, babam, abilerim hepsi futbol oynamıştı ve ben futbolun içine doğdum, ama aslında ben bir müzisyen olmak istiyordum. Babam istediği için profesyonel futbolcu olmaya çalıştığımı fark ettim. Oysa bir müzisyenin hayatı daha kolaydı, istediğim gibi yaşayıp, içip müzik yapabilirdim. Futbol oynarken ise bunu yapamazdım. Yapabileceğim yalnızca iki şey vardı: Futbol ve müzik. Ben müziği seçtim.”

Rod Stewart’ın futbol hep hayatında, hatta albümlerinde. Şu an 73 yaşında olan Stewart California’da gönüllü bir organizasyon olan Fram isimli bir kulüpte hala futbol oynuyor, hatta evinin bahçesinde bir futbol sahası var. Birçok gönüllü organizasyon dahilinde de sahaya çıkan Stewart “Bütün büyük stadyumlarda çok sıkı antrenman yapma ihtiyacı duymadan ya da yaşam tarzımı değiştirmek zorunda kalmadan yıllardan beri bütün büyük oyuncularla oynadım; hatta altı kez Wembley Stadyumu’na çıktım. Bunu hayal bile edemezdim” diyor.

İngiltere’de Vagabonds isminde bir amatör futbol kulübü sahibi olan Stewart çocukken doğduğu yer sebebiyle Arsenal taraftarıyken babasın da etkisiyle şu an Celtic taraftarı. İskoç Premier Ligi karşılaşmalarını izlemek için cumartesi ve pazar günleri erkenden kalkıyor ve bundan büyük keyif alıyor.

 

13.Steve Harris – Iron Maiden FC

Iron Maiden 1975 yılında kurulmuş, hala aktif olan; 100 milyondan fazla albüm satışı olduğu tahmin edilen, 63 ülkede canlı konser ve 16 stüdyo albümü ile tarihe geçmiş bir heavy metal grubu. Ama bugün gruptan çok grubun kurucusu olan, bas gitar ve back vokalde yer alan Steve Harris’den bahsedeceğiz.

Çocukluk Futbolla Tanışma

1956 yılında dört kardeşin en büyüğü ve ailesinin tek erkek çocuğu olarak Londra’da dünyaya gelen Steve Harris’in babası kamyon şoförü, annesi ise ev hanımı. 9 yaşında gittiği bir West Ham United-Newcastle United maçından sonra fanatik bir West Ham United taraftarı olan Harris’in futbol hayatının odak noktasında yer almaya başlıyor. Daha sonra ortaokul yıllarında futbolculuk dönemi başlıyor. Her iki ayağını da çok iyi kullanan Harris okul takımında ve Baeumont Youth adındaki yerel takımda kendine yer buluyor. Ağırlıklı olarak kanatlarda oynamakla birlikte savunma ve kalecilik dışındaki tüm pozisyonlarda yeralıyor. Steve Harris 14 yaşındayken artık Cumartesi günleri Melbourne Sports ve Pazar günleri de Beaumont Youth için oynar hale geliyor. Bu süreçte Wally St.Pier isimli ünlü bir yetenek avcısı tarafından keşfediliyor ve kendisini hayranı olduğu West Ham United altyapısında buluyor. Harris’in hayallerinde bile göremeyeceği olay gerçekleşiyor; ancak West Ham kariyeri bir yıl bile dolmadan sona eriyor. 14 yaşında olan ve o yaşlarda birkaç bira içip kızlara takılmak isteyen bu genç için her gün erken yatmak ve düzenli bir hayat yaşamak oldukça zor geliyor, hayallerinin takımına veda ediyor.

Futbol Sonrası Müzik Dönemi

Bu dönemde müziğe olan merakı artan Harris yakın bir arkadaşı vasıtasıyla Yes, Jethro Tull, Genesis, Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin gibi grupların albümlerini dinlemeye başlıyor. Önceleri davul çalmak isterken evlerindeki alan yetersizliğinden fikir değiştirip eski bir akustik gitar alıyor. Gitar çalmaya başladığında 17 yaşında ve on ay sonra okuldan arkadaşı Dave Smith’i bir grup kurmaya ikna ediyor. Gruplarının adı Influence, ancak grup bir süre sonra dağılıyor ve Harris yaşça kendisinden daha büyük elemanlardan kurulu Smiler’a katılıyor. Ancak yazdığı şarkıları diğer grup elemanlarına beğendirememesi üzerine kendi grubunu kurmak üzere Smiler’dan ayrılıp 1975 yılının Noel’inde Iron Maiden’ı kuruyor. 16 yaşında okulu bıraktıktan sonra 18 ay teknik resim stajyerliği yapan Harris grubun logosunu ve ilk günlerinden itibaren Iron Maiden’ın konser afişlerini de kendisi hazırlıyor. Bugün hâlen kullanılmakta olan logoyu da Harris 1979’da çizmiş.

Futbolcu olmak yerine müzisyenliği tercih etse de Harris futboldan hiç kopmuyor. Hatta albüm kapaklarında içlerinde futbolla ilgili bir şeylere rastlamak mümkün. Yıllar sonra yapılan bir röportajda futbol ile sahne arasında benzerlikleri sorulduğunda şu şekilde cevap veriyor: “İkisinde de bir çok insanın önündesiniz, gerçekten kendini adamış ve kararlı olmalısınız ve her ikisi de oldukça kısa süreli kariyerler.”

Iron Maiden FC

Iron Maiden grubunda futbol oynayan sadece Steve Harris değil. Iron Maiden FC yapılanması içinde olan futbol takımı Iron Maiden grubunun üyeleri ile diğer çalışanlardan oluşuyor. Düzenli olarak karşılaşmalar yapan bu takımda yer alan diğer grup üyelerinin futbolcu geçmişleri yok, ama Harris sayesinde futbola fazlasıyla aşinalar. Takımdaki diğer grup üyelerinin futbolları hakkında Harris’in düşünceleri de şu şekilde: “Gitarist Dave Murray’in futbolla pek ilgisi yok, ancak yine de bizimle birkaç kez oynadı. Vokalist Bruce Dickinson bir orta saha dinamosu ve gerçekten iyi bir oyuncu ki futbolcu olabilirdi. Baterist Nicko McBrain ekibin kalecisi, iyi bir kaleci ama biraz Vinny Jones gibi psikopat.“ Bu arada forvet oynayan gitarist Janick Ger’in de kalecilikte çok iyi olduğunu ancak parmaklarının zarar görmemesi için kalede oynamasına izin vermediklerini öğreniyoruz.

Diğer Metalci Futbolcular

Harris bir holigan değil, ama çocukluğundan bu yana olan sıkı West Ham United taraftarliğı devam ediyor ve her fırsatta tribünde yerini alırken futbol dünyasından birçok heavy metal tutkunu ile de yakın arkadaş: Terry Butcher, Paul Mariner, Stuart Pearce, Charlie Nicholas gibi. Bunun dışında yardım ve gösteri karşılaşmaları gibi birçok ortamda birçok ünlü futbolcuyla birlikte oynamış ki bu durum grubun diğer üyeleri için de geçerli. Iron Maiden üyeleri diğer rock ve metal grubu üyeleriyle de futbol oynuyor. Harris’in bu tip oyunlarda en çok beğendiği oyuncu Def Leppard bas gitaristi Rick Savage ki o da zamanında Sheffield United tarafından seçilmiş, yani benzer bir yoldan geçmişler. Yani Iron Maiden FC’de kadro yapılanması dinamik ?

Oğul Harris ve Kader

Steve Harris müzikle futbol arasında tercih yaptıktan yıllar sonra aynı şey oğlunun başına da geliyor. Raven Age grubunun gitaristi George Harris de babası ile benzer bir kaderi paylaşıyor; 14 yaşında gitar çalmaya başlıyor ve 17 yaşında Oslo’da 1.Lig takımlarından Fredrikstad ile deneme antrenmanlarına çıkarken besteler yapıyor ve sonunda müziği seçiyor. Yıllar sonra 14 yaş değil de daha küçük bir yaşta West Ham United’dan o teklifi alsa daha farklı olabileceğini ifade eden Steve Harris futbolu seçse ki göründüğü kadarıyla oldukça yetenekliymiş, futbolcu olsa yine ünlü olabilirdi ama o zaman Iron Maiden diye bir grup olmayacaktı ki bunu da istemezdik?

 

14.Che Guevara

Dünya onu “Che” olarak tanıdı. Oysa bu bir isim değil, Arjantin’de bir sesleniş ve Kübalı yoldaşları onun için kullanıyordu. Asıl adı Ernesto Guevara olan Che,  Rosario’da 14 Haziran 1928 tarihinde doğdu. Astım sorunu henüz iki yaşındayken Parana Nehri kıyısında ortaya çıktı. Ailesi sahip oldukları çay tarlasını sattılar ve havası güzel, Cordoba kenti yakınında, iki bin rakımdaki Alta Gracia’dan bir ev aldı.

Renkli Ailesi

Ailesinde Peru’daki son İspanyol valisiyle uzaktan akraba olan bir taraf,  büyükbaba tarafını temsil eden Guevara, büyükanne tarafından Lynch olmak üzere iki soyad, bağımsızlık sırasında Kurtarıcı San Martin’in en kilit harekat merkezi olan Mendoza’da büyük topraklara sahip olan atalar vardı. Lynch ailesi İrlanda kökenliydi ve İngilizlere karşı bağımsızlık mücadelesinde bu topraklara sürgün olmuşlardı. Bir gün Lynch ve Guevara’lar birlikte California’da “Altına Hücum” haberini okudu ve köklerinde fetihçilik olan bu insanlar altının çağrısıyla yola çıktı. Lynch’lerin şansı tuttu ve gerçekten altını buldu. “California Zevkleri” adlı bir kulüp açtı ve “Che”nin babaannesi Ana orada doğdu. Guevara’ların şansı ise altından yana yaver gitmedi ama önemli bir İspanyol soylusuyla ortaklık kurdular. Colorado Büyük Kanyon’un da dahil olduğu çok geniş topraklara sahip bu adamın hayvancılık üretiminin başına geçti. “Che”nin büyük dedesi Juan Antonio bu soylu ortağın kızıyla evlendi. Bu ilişkiden “Che”nin dedesi Roberto dünyaya geldi. Kaderin bir oyunu; Guevara ailesi buradaki sınırsız toprakları ABD federal hükümetinin el koymasıyla kaybetti.

Bu renkli aileye sahip olan Ernesto astım krizleri sebebiyle zor bir çocukluk geçirdi. Okula gidemediği için okuma-yazmayı annesinden öğrendi. Sekiz yaşına geldiğinde ancak okula başlayabilmişti. Annesi onda okuma ve araştırma duygusunu ateşledi. Hastalık onu daha dirençli, inatçı ve mücadeleci yaptı. On yaşından itibaren kendi kendine adrenalin iğnesi yapacak kadar cesur bir adam oldu.

Siyasetle Tanışma

10 yaşındayken teyzesinin kocası komünist gazeteci Cordova Iturburu’nun İspanyol İç Savaşı cephesinden gönderdiği mektupları okuyup resimlere bakıyordu. Böylece 20. yy’ın bu önemli siyasal olayında faşist Franco güçleriyle Cumhuriyetçilerin savaşına doğrudan tanıklık etme olanağı buldu. O yaşta Lorca’yı ve Antonio Machado’yu okudu. Tam olarak ayakları üzerinde duran bir adam olması, 1940’ta kolej eğitimi için 30 kilometre ötede bir okula başlamasına denk düştü. Astım krizlerini tetiklemesine rağmen rugby oynamaya başladı. Kavgacı ve mücadeleci bir delikanlıydı.

Ernesto liseyi henüz bitirmişti ve Cordoba’da kalarak mühendislik okumayı planlıyordu. Ancak çok sevdiği babaannesi Buenos Aires’te hastalanınca onun yanına gitti ve ölümüne dek burada kaldı. Çocukluğundan beri karşısına çıkan hastalık olgusuyla mücadele etmek için Buenos Aires’te kalarak tıp doktoru olmaya karar verdi.

Motorsiklet Günlüğü

1952 yılında Ernesto Che Guevara arkadaşı Alberto Granado ile Güney Amerika’nın çeşitli ülkelerine yedi ay süren bir yolculuk yaptı. Diğer vasıtaların dışında motorsiklet, gemi, kamyon ve sal ile gerçekleştirdikleri bu yolculuk sırasında Latin Amerikalıların yoksulluğuna, sömürülmelerine ve sosyo-politik duruma birebir şahit oldular. Bu harika yolculuğun ikilide bıraktığı izler Ernesto Che Guevara’nın tuttuğu ve çok sonraları Walter Salles tarafından yönetilen “Motorsiklet Günlüğü” filmine de kaynak olan günlükte kayıtlı.

İki arkadaş sportif bir eğlence olarak gördükleri futbolu, seyahat sırasında yatacak yer, yiyecek, ekonomik kaynak sağlamada ve gittikleri her ülkede insanlarla bağlar işinde de geçerli bir araç olarak kullandılar. Che’nin günlüğünde bu konuyla alakalı çeşitli bölümler bulunuyor:

“Mart ayı, Chuquicamata – Şili’de yolculardan oluşan bir takımın rakipleriyle maç yaptığını gördük. Alberto sırt çantasından futbol ayakkabılarını çıkardı ve onlara dersini verdi. Sonuç mükemmeldi: Bir sonraki maç için kiralandık. Ücretimiz: yatacak yer, yemek ve Iqique’ye kadar taşıma.”

Geleceğin Comandante’si Che daha sonra Cuzco’da (Peru) şöyle yazar: “Futbol oynayan bir grupla karşılaştık ve hemen oyuna davet edildik. Bir o atakta bir bu atakta yıldızlaşıyordum”. Aynı maç için Alberto şunları yazmıştı: “yeteneklerini konuşturuyordu (…) oyundaki yeteneğimiz sayesinde topun sahibinin ve bizi çalıştığı otelde iki gün geçirmek için davet eden yetkilinin sempatisini kazanmıştık”

Cüzzamlılar

Haziran ayında, Alberto ve Ernesto Peru’nun Machu Pichu ve başka şehirlerini gezdikten sonra Peru Amazonlarındaki San Pablo’yu, futbolun hayatın bir parçası olduğu cüzzam kolonisini ziyaret ettiler. Öğleden sonraları futbol oynuyorlar ve her zaman kazanamıyorlardı: “Çok kötü oynadığımız bir maçtı” yazmışlardı. Daha sonra Che kolonide yaptıkları bir maç hakkında “her zamanki görev yerinde olduğum bir maç yaptık, öncekilerden daha iyi oynadım” yazmıştı .

San Pablo’dan onları Amazon nehri boyunca ilerleyerek Leticia’ya (Kolombiya) kadar götürecek olan “Mambo-tango” isimli sal ile ayrıldılar. Oradan Bogota’ya havayolu ile geçmek için ikilinin çok yüksek bir meblağ ödemesi gerekiyordu. “İmdadımıza yetişen şey, uçak için beklerken bir futbol takımının bizi antrenör olarak işe alması oldu. İlk başlarda sadece antreman yaptırmayı düşünüyorduk (ama) sonradan oynamaya da karar verdik, en zayıf olarak kabul edilen takımımız mükemmel sonuçla finale yükseldi ve final maçını penaltı atışlarında kaybetti.”

Real Madrid Karşılaşması

Temmuz ayında annesine yazdığı mektubunda Che’nin söylediğine bakılır ise “Millonarios ve Real Madrid maçını en meşhur tribünlerden birinde izleyeceğim.” O günlerde Arjantin futbol ligindeki grevden dolayı onlarca Arjantinli futbolcu Kolombiya takımlarında oynuyorlardı. Özellikle başkent ekipleri olan Millonarios ve Santa Fe takımlarında Che’nin yurttaşı çok sayıda oyuncu vardı. O Temmuz ayında Millonarios takımı Bogota’da Nemesio Camacho El Campín Stadında Real Madrid ile iki dostluk maçı yaptı. Guevara ve Granado’nun İspanya ekibine karşı oynamak için Bogota ekibindeki vatandaşlarına ulaşma girişimleri sonuçsuz kalacaktı. Anlatılanlara göre, bazılarının iddaa ettiği gibi herhangi bir futbolcunun daveti üzerine değil tamamen kendi istekleriyle gittikleri, o maça sadece seyirci olarak katılabildiler.

Sonrası devrim günleri ve 1967 yılında, bugün henüz 39 yaşında sona eren ya da aslında erdirilen bir hayat.